Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

Pilipiuk Andrzej, Oko Jelenia. Srebrna Łania z Visby

Autor: Felicja79 [cowartoprzeczytac.blox.pl]

 

Jednak przeczytałam drugi tom „Oka Jelenia”. A tak narzekałam na tom pierwszy. Początek drugiego nie jest może porywający, akcja znowu toczy się powoli, ale za to ma parę cech, których „Drodze do Nidaros” zabrakło. Przede wszystkim dowiadujemy się więcej o bohaterach i ich motywacjach. Portrety psychologiczne zostają pogłębione, dziwne zachowania wytłumaczone, a nawet u niektórych postaci pojawiają się zupełnie nowe cechy charakteru. Do tego poznajemy lepiej tajemniczą kosmitkę – łasicę i zadanie, które stawia przed niewolnikami Skrata w jego imieniu, czyli przed Markiem, Staszkiem i Helą. Wątek Hanzy i związanych z nią Mariusa Kowalika i Petera Hansavritsona w końcu łączy się z głównym nurtem powieści. Rozwinięty zostaje wątek Żydówki Estery. A w zakończeniu pojawiają się nowe tajemnice i zagrożenia czekające na bohaterów.

Trochę trudno mi zrozumieć, dlaczego Andrzej Pilipiuk właśnie w ten sposób skonstruował swój cykl powieściowy. Pierwsza część nie zachęca do czytania dalej, druga lepsza, ale wciąż czegoś jej brakuje. Chyba motyw poszukiwania „Oka Jelenia” jest zbyt słabym motorem napędowym akcji. Od początku niewiele wiemy o tym przedmiocie i jego ważności (i chyba niewiele nas on obchodzi). Bardzo powoli poznajemy bohaterów. Oba tomy wydają się zbyt „rozwlekle” napisane, jakby autor tworzył jakąś epopeję. Wciąż się zastanawiam, czy nie trącę czasu, czytając kolejne części (ale im więcej przeczytanych stron, tym bardziej lubię bohaterów). Sama lektura nie jest nieprzyjemna, styl pisania łatwy w odbiorze, dużo dialogów itd. Ale do czego to wszystko prowadzi? Czy nie będę rozczarowana, gdy okaże się, że moje początkowe zastrzeżenia były słuszne i że to książki nie dla mnie? Chyba jednak skuszę się na trzeci tom. Skoro drugi był lepszy od pierwszego, to może trzeci jest jeszcze lepszy? Przy szóstym powinno być już rewelacyjnie.
A to fragment rozważań Staszka o sytuacji w jakiej się znalazł:

 

„Przypomniał sobie rozmowę z Markiem. Obaj nic w życiu nie osiągnęło. Obaj byli nieudacznikami. Aż do teraz… Przyjmijmy, że nie będzie żadnej zagłady. Że obudzi się we własnym łóżku. Wstanie i pojedzie autobusem do szkoły. Do kumpli z klasy, którzy mają go w dupie, bo nie stać go na najnowszy model komórki. Do dziewczyn lampucerek, z którymi nie da się porozmawiać o niczym ciekawym i które traktują go jak powietrze. Do nauczycieli, którzy już dawno przyczepili mu etykietkę „zdolny, ale leniwy”. Do rodziców tak zajętych swoimi sprawami, że nie pamiętają nawet, w której jest klasie. I co będzie tam robił? Siądzie w piwnicy po dziadku, rozmontuje kolejny telewizor, żeby sprawdzić, co jest w środku? A co potem? Studia, praca, gapienie się w telewizor, tym razem od strony ekranu, a nie wnętrzności…

A tu? Tu ma do wypełnienia niewykonalne zadanie. Tu ma pod opieką istotę jeszcze bardziej zagubioną niż on. Towarzyszkę życia trochę dziwną, dziką i zahukaną, ale inteligentną i sympatyczna. Tu ma kogoś, komu jest potrzebny.”

 

Takie pozytywne myśli rodzą się w głowie bohatera pod wpływem uczucia do Heli. W drugim tomie bowiem zaczyna się w końcu wątek romantyczny. Może tego było najbardziej w tej opowieści brak?

Ocena: 4+/6

 

 

Autor: Fenrir [zaginionyalmanach.blogspot.com]

 

Tytuł: Srebrna łania z Visby
Autor: Andrzej Pilipiuk
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Ilość stron: 366
Rok wydania: 2008
Cena: 29,99 PLN
Ocena recenzenta: 3+/10

 

Problem z tym cyklem jest jeden, za to bardzo poważny. Mianowicie przeczytaj dowolną książkę z tej serii, odłóż na półkę i zacznij czytać cokolwiek innego. Wróć do poprzedniego tytułu dwa dni później. Pamiętasz cokolwiek? Bo ja miałem spore problemy z przypomnieniem sobie czegokolwiek charakterystycznego.
Marek, Staszek i Hela kontynuują misję zleconą im przez Łasicoterminatora. Sęk w tym, że wiedzą tylko teoretycznie, w jakich czasach wylądowali, bo praktyka zdaje się wszystkiemu zaprzeczać. Na dodatek nie byli oni nawet teoretycznie przygotowani do tego, co zobaczyli w średniowiecznej Norwegii. Idealny i dobitny przykład na skutki polskiej edukacji, (nomen omen, sam autor nie kryje się z jej krytykowaniem). Tak, więc tym razem ponure daty i formułki nie zdadzą się praktycznie na nic. Potrzebna będzie im wiedza praktyczna, która pozwoli im przeżyć. A że do zabawy włącza się trzeci gracz, który potrafi zmienić żywe zwierzęta w cyborgi, będzie ciekawie.
Kurde, tu wszystko jest nijakie! Zarówno główni bohaterowie, (co prawda kozak, który pojawi się dużo później stanowi miłą odmianę) jak i ci drugoplanowi są po prostu niewyraźni. Po prostu sobie są, co najwyżej można wyróżnić Helę jako chwilową histeryczkę.
Nuży także fakt, że za mało tu sytuacji, które rzeczywiście trzymają w napięciu. Nawet pojawienie się Maara było tak żałosne i nikłe, że aż chciało się wyrwać stronę . I tak naprawdę zawsze wielką niewiadomo jest fakt, co postanowi wynaleźć Marek. Tyle frajdy, że aż można się posikać z wrażenia!
Próbowałem, szukałem, pytałem! Żaden znak na niebie i ziemi nie wskazuje na to, żebym mógł polecić tę książkę komukolwiek z czystym sumieniem. Bo na pewno gdzieś z półki spoglądają nań tytuły, których jeszcze nie przeczytaliście. A „Srebrna Łania z Visby” może być co najwyżej ponurym zapychaczem półek. Na koniec jeszcze jedna uwaga dotycząca wydania książki. Obrazki – fajna rzecz. Pod warunkiem, że nie są najzwyczajniej w świecie brzydkie i zostaną wrzucone obok tekstu, w którym dzieją się wymienione wydarzenia, a nie stronę czy dwie dalej.

 

sobota, 28 kwietnia 2012, felicja79

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka