Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

Rice Anne, Wampir Lestat

Autor: Nika [pergamin.blox.pl]

 

Anne Rice była mi znana jedynie z „Wywiadu z wampirem”. Nigdy wcześniej nie słyszałam o innych jej książkach. Dopiero niedawno odkryłam popularną serię o Śpiącej Królewnie oraz kolejne tomy „Kronik Wampirów”.

„Wampir Lestat” jest bezpośrednią kontynuacją „Wywiadu z wampirem”, jednak tym razem narratorem jest nie Louis de Pointe du Lac, lecz tytułowy Lestat, który w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku, jako znana gwiazda rocka, tworzy coś w rodzaju autobiografii, w której opisuje swoje życie jako człowieka śmiertelnego, swoją przemianę w wampira oraz każdy szczegół swojej niekończącej się egzystencji. Wszystkie złe i dobre chwile: gdy razem z rodziną żył w Owernii, znany ze zwycięskiego pojedynku ze sforą wilków, pałał się różnymi zajęciami, przez co stał się czarną owcą w rodzinie, swoje dziwne stosunki z matką, ślepym ojcem i braćmi. Wreszcie wielką miłość do Nicolasa de Lenfenta, ich wspólne życie w Paryżu. A gdy jego opowieść dochodzi do momentu, gdy zostaje porwany przez tajemniczego Magnusa i w murach jego wieży zamieniony w krwiopijcę, bohater powoli podąża ku potępieniu, choć stara się nad wyraz, by pozostać „dobry”. Zabijał jedynie morderców i groźnym przestępców lub ludzi, którzy nie mieli szans na przeżycie z powodu ciężkich chorób lub śmiertelnych urazów.

Z czasem Lestat uratował od śmierci ukochaną matkę, tworząc z niej swoje pierwsze wampirze dziecko. Razem z przepiękną Gabrielą podążał niekończącą się drogą życia, aż wreszcie nadeszła pora rozstania. Kochankowie podążyli oddzielnymi ścieżkami, by spotkać się praktycznie dwieście lat później.

W czasach, kiedy umysły nastolatków (głównie nastolatek) opanowały wampiry z serii „Zmierzch” lub „Pamiętniki Wampirów”, mamy również do czynienia z wampirami, moim zdaniem, swego rodzaju klasycznymi. Szlachetnie urodzony młodzieniec, odpowiednio wychowany i używający nienagannego języka, zostaje siłą wciągnięty w nieznany mu świat. Opisuje wszystkie swoje żale, radości, wątpliwości i decyzje; światową podróż w poszukiwaniu odpowiedzi na dręczące od lat pytania. Bez fałszu, tak jakby bohaterowie opisani przez Anne Rice żyli naprawdę...

Oczywiście, moim zdaniem książka jest przeznaczona tylko dla fanów gatunku. Aż 604 strony praktycznie samych opisów napisanych dość różnorodnym językiem to sprawy „tylko dla wytrwałych”, jednak nie zniechęcam do sięgnięcia po książkę. Mimo swojej trudności uważam, że „Wampir Lestat” jest powieścią niezwykle wartościową i ma to przysłowiowe „coś”. 

 

Ocena własna: 7/10

 

Autor: Monweg [monweg.blox.pl]

 

Lestat, stwórca Louisa de Pointe du Lac i Claudii - dwojga bohaterów "Wywiadu z wampirem" - opowiada własną historię.
Przebudziwszy się po pięćdziesięciu pięciu latach zostaje gwiazdą rocka i wywiera ogromny wpływ na rzesze młodzieży. Jego dzieje są jednak długie i mroczne - sięgają osiemnastego wieku. Był wówczas aktorem w Paryżu, został wampirem i podróżował po Europie w poszukiwaniu odpowiedzi na dręczące go pytania. Kiedy wreszcie odnalazł pierwsze wampiry, z poszukującego stał się ściganym.
Lestat uzupełnia wiele wątków podjętych przez Louisa w "Wywiadzie z wampirem", snując dramatyczną opowieść o życiu-nieżyciu, którego nigdy nie pragnął.
"Wampir Lestat" stanowi drugą księgę "Kronik wampirów".


piątek, 27 kwietnia 2012, fosher
Tagi: Rice Anne

Polecane wpisy

  • Rice Anne, Mumia

    Autor: Fenrir [ zaginionyalmanach.blogspot.com ]  Tytuł: Mumia Autor: Anne Rice Wydawnictwo: REBIS Ilość stron: 461 Rok wydania: 2011 Cena: 39,90

  • Rice Anne, Kuszenie

    Autor: Isztar [ isztarbooks.blogspot.com ] „Właśnie, a mężczyźni mają swoje pragnienia i potrafią czuć miłość tak żarliwą, że przeszywa ich serca niczym

  • Rice Anne, Pokuta

    Autor: Isztar [ isztarbooks.blogspot.com ] Nie trzeba chyba przedstawiać Anne Rice, bo któż z Was nie czytał „Wywiadu z Wampirem” albo „Wampi

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka