Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

Goodman Alison, Eon. Powrót Lustrzanego Smoka

Autor: Polonisty [polonisty.blox.pl]

 

"Kobietom nie przysługuje miejsce w świecie smoczej magii. W powszechnym mniemaniu wprowadzają pierwiastek zepsucia do rzemiosła lorda Smocze Oko, nie posiadają też fizycznej siły i żelaznej woli, niezbędnej do zjednoczenia się ze smokiem."

 

Czy czytaliście ostatnio jakąś książkę fantasy, która kompletnie was zaskoczyła? W dzisiejszych czasach i dzisiejszej modzie na wampiry książki fantastyczne skonstruowane są w podobny sposób, wg gustu czytelnika (tam mi się zdaje) i tak by się dobrze sprzedać. Jakież więc było moje zdziwienie, gdy zaczęłam czytać książkę Alison Goodman Eon. Powrót Lustrzanego Smoka. Zupełnie inny świat fantasy. Wymagała ta książka ode mnie dużego skupienia podczas czytania, jest w niej tak wiele nowych zjawisk, że przyswojenie ich mojej wyobraźni wymagało trochę energii. Przyznam że nie wiem od czego zacząć...

 

   Książka zainspirowana kulturą dalekiego wschodu, dla mnie odrobinę obcą, ale przez to bardziej intrygującą. Od razu zaznaczam, iż nie ma tu mowy o skośnych oczach, gejszach, czy innych rozpoznawalnych dla europejczyka symbolach wschodu. No może poza faktem panowania cesarza... Mnie zafascynowała kunsztowność opisu, autorka nie szła na łatwiznę, nie korzystała z utartych schematów, dla mnie dużo rzeczy było tu nowych i innych. Inne nazwy, inne wierzenia, kultura, system wartości i sposób spojrzenia przez pryzmat niewolnictwa. Nawet smoki, znane przecież z różnych opowieści, tutaj są inne. Autorka mogłaby pójść łatwiejszą drogą i przedstawić obraz smoka, jaki zakorzenił się już w wyobraźni czytelników. Ale nie, u niej smoki są niewidzialne, potężne, tajemnicze, przerażające i niesamowite. I nie są maszynami do zabijania, latającymi miotaczami ognia ale potęgą udzielająca swej mocy do walki z destrukcyjnymi siłami natury.

 

    Wokół tych stworzeń zbudowana jest akcja utworu. Widzieć je mogą tylko wybrani a kontakt z nimi i korzystanie z ich mocy wiąże się z pewnymi konsekwencjami. Smoków jest 12, ich ilość i symbolika zaczerpnięte są z chińskiego kalendarza. Przed pięciuset laty najsilniejszy z nich Lustrzany Smok znikł. Każdy z pozostałych stworów kolejno raz w roku wybiera sobie ucznia z 12 specjalnie szkolonych chłopców, którzy mają zdolność widzenia danego smoka. Przez 12 lat wybrany chłopiec pobiera nauki u swego lorda, związanego z jego smokiem, by po tym czasie, gdy cykl się zamknie, samemu zająć miejsce swego nauczyciela i przez rok, czerpiąc moc od swego smoka, ujarzmiać siły natury.

    Głównym bohaterem jest Eon, sierota, kaleka, uczeń mistrza i przede wszystkim dziewczyna ukrywająca swą płeć, zdolna widzieć nie jednego a wszystkie smoki. Z racji swego kalectwa stoi na przegranej pozycji, z racji swej mocy ma szansę skusić smoka. Jednak nowy lord, którego panowanie dopiero się zaczęło, chce by wybrano jego faworyta, naznacza więc chłopca swą mocą. Perfidne plany Lorda Ido nie powodzą się, zaginiony smok wraca i wybiera kalekiego Eona, czyniąc go tym samym współwładcą równym sile Lorda Ido.

    Czy Eon zdoła ukryć swą płeć w pałacu cesarza pełnym zdrad i spisków? Czy podoła obowiązkom i czy nagle osiągnięta moc i bogactwo nie przewróci mu w głowie?

Trochę ta płeć gmatwa sprawę, bo Eon o sobie myśli w rodzaju żeńskim a mówi w męskim...

POLECAM!

Jest jeszcze  II cz. Eona. 

Autor recenzji: Fenrir [zaginionyalmanach.blogspot.com] 

 

Tytuł: Eon. Powrót lustrzanego smoka
Autor: Alison Goodman
Wydawnictwo: TELBIT
Ilość stron: 572
Rok wydania: 2010
Cena: 39,90 PLN
Ocena recenzenta: 9/10

 

Zasadniczo unikam fantastyki, która w jakikolwiek związana jest z kulturą Orientu. Do tej pory trafiałem na książki totalnie spieprzone, albo totalnie odchylone od jakiegokolwiek pionu normalności („Mesjasz formatuje dysk” to chyba najlepszy przykład). Często też przesiąknięcie książki tym klimatem było tak mocne, że na sam widok człowiekowi wzbierało się na wymioty. Eon wypada tu bardzo dobrze, idealnie wpasowując się w między obie wcześniej wspomniane cechy.

Królestwo, bez jakiekolwiek konkretnej nazwy, to z pozoru spokojne państwo, którym, także z pozoru, zarządza Cesarz i Rada, w której skład wchodzi jedenastu Smoczych Lordów. Każdemu z nich przypisany jest inny smok, zaś każdemu ze smoków przypisane jest inne zwierzę. Teoretycznie system zależności jest tu skomplikowany jak układ trawienny, nie przymierzając, smoka, ale wbrew pozorom szybko można się odnaleźć w tej dżungli zależności.

Eon, lub jak kto woli, Eona, jest uczennicą Lorda Tygrysiego Smoka. Dziewczę zostało odkupione z żupy solnej (zwykła kopalnia tego białego kruszcu). Teraz musi ona zostać uczniem Lorda Szczurzego Smoka. W innym wypadku czeka ją niechybny powrót do żupy, gdzie najprawdopodobniej straci życie. Fakt, że od pewnego dawnego wypadku kuleje, wcale nie pomaga w tym wszystkim.

Przyznam, że rzadko kiedy mam do czynienia z fabułą rozbitą na wiele wątków, która potrafi zachować spójną całość, nie powodując, że czytelnik w pewnym momencie zaczyna się zastanawiać, o co tak naprawdę w tym chaosie chodzi. Co chwila na światło dzienne wychodzą nowe wątki i tajemnice, które do tej pory były przed nami skrzętnie skrywane. No i zwieńczenie książki, które nabiera prędkości mniej więcej w połowie, a pod sam koniec osiąga wręcz apogeum.

Język powieści ma w sobie coś, co sprawia, że w pewnym momencie czytamy dalej, żeby poznać zakończenie książki. Ot, zwykłe, proste słowa, które jednak tworzą naprawdę ciekawą całość. I mogę śmiało powiedzieć, że „Eon” jest pozycją bardzo dobrą. Nie zasługuje na miano najlepszej książki roku 2008 (chwyt marketingowy z okładki, bardzo ładne wyróżnienie, biorąc pod uwagę, że nagrody przyznane książce są raczej mało znane…), ale myślę, że do poważniejszych wyróżnień mogłaby śmiało startować. Polecam.

wtorek, 01 maja 2012, felicja79

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka