Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

Anthony Piers, Zaklęcie dla Cameleon

Autor: Fenrir [zaginionyalmanach.blogspot.com]

 

Xanth to bajkowa kraina, gdzie wszyscy mają magiczny talent lub po prostu są istotami magicznymi. Każdy z mieszkańców ma czas do dwudziestego piątego roku życia, by swą umiejętność zaprezentować królowi. Jeśli nie jest w stanie tego uczynić, czeka go rychłe zesłanie do Przyziemia, świata szarego, pozbawionego magii, w mniemaniu mieszkańców Xanthu – gorszego. Dla głównego bohatera, Binka, wyrok banicji oznacza jednak początek niezwykłej przygody.


Fabuła „Zaklęcia dla Cameleon” to wręcz typowe fantasy, gdzie dobro ściera się w walce ze złem, a historię opowiedzianą przez autora można porównać do poszukiwania swojego miejsca w życiu. Zarówno próba odkrycia przez Binka jego magicznego talentu, jak i perypetie ze Złym Czarodziejem to niewątpliwie ciekawe historie, choć w pewnym momencie kolejne starcia bohatera z magicznymi istotami zamieszkującymi Xanth zaczynają nużyć, chociażby przez swoją schematyczność. Nie inaczej sprawa ma się z filozofią bohaterów i ich rozterkami, których opisy są nieco zbyt rozwlekłe i nader często występujące w tekście.

Idea talentów jest oryginalna, niewiele mają one wspólnego z prawdziwą magią. Co więcej, bardzo często są absolutnie nieprzydatne (jak chociażby możliwość wyczarowania kropki na ścianie czy uczucia palących pośladków), niemniej co jakiś czas zdarza się człowiek, którego talent daleko wykracza ponad wszelkie wyobrażenia innych. Do cech charakterystycznych Xanthu dochodzi także system społeczny, w którym sporo feudalizmu.
 
Prawdziwą mieszankę wybuchową tworzą jednak towarzysze Binka. Co jakiś czas dołącza do niego „kolejna” przedstawicielka płci pięknej (w książce żartobliwie przedstawione są kolejne typy kobiet odpowiednie dla danego rodzaju mężczyzn), a także uosobienie zła w postaci czarodzieja Trenta, wygnanego dwadzieścia lat wcześniej z Xanthu za niegodziwości, jakich dopuścił się wobec swych przeciwników w drodze po koronę. Te trzy osobowości stanowią dla siebie silny kontrast, a podczas lektury obserwujemy, jakie zachodzą w nich zmiany pod wpływem wspólnych doświadczeń i potyczek z niebezpieczeństwami Xanthu. Doskonale też widać, jak mocno wydarzenia z przeszłości danego bohatera potrafią wpływać na jego obecne postrzeganie świata i system wartości. Wspomnieć należy również o charakterystycznych postaciach drugoplanowych – stoją one w wyraźnej wzajemnej opozycji i jasno opowiadają się po dobrej lub złej stronie.

Pochwalić należy przekład – tłumacz w ciekawy sposób przełożył angielskie nazwy własne na język polski, zachowując jednocześnie znaczenie nazwy. Stąd chociażby „drążyle”, których nazwa nie jest tylko pustym frazesem, bo istoty te potrafią przewiercać się nawet przez powietrze.

Kuleje natomiast humor, którego dość sporo w „Zaklęciu dla Cameleon” – nierzadko wypowiedzi bohaterów stanowią zabawne anegdotki czy wręcz spontaniczne przemyślenia o dość humorystycznym wydźwięku. Najczęściej jednak autor wyjaśnia czytelnikowi, że przed chwilą padł żart, a co gorsza, rozbiera te „gagi” na czynniki pierwsze.

Powieść nie bardzo sprawdza się jako humorystyczne fantasy, bo ten jej element jest najmniej udany. Natomiast ciekawie oddani zostali bohaterowie, z własną przeszłością i pragnieniami, które definiują ich zachowania. Także sama historia Xanthu jako królestwa skłania do refleksji nad procesem ewolucji. Mimo kilku drobnych wad „Zaklęcie dla Cameleon” to nie płaskie, nudne fantasy, a wciągająca lektura, zarówno dla starszych, jak i młodszych czytelników – nie ma tu niepotrzebnego epatowania przemocą i seksem, a oba te elementy są pokazane raczej symbolicznie.

czwartek, 03 maja 2012, fosher

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka