Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

Cherryh C. J., Forteca orłów

Autor recenzji: Alannada [luincaerherbata.blogspot.com]

 

Forteca orłów, drugi tom cyklu książek fantasy C. J. Cherryh, pojawiła się w Polsce w 2000 roku nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka (strona książki: Forteca orłów).

W telegraficznym skrucie to dalsze losy Tristena i Cefwyna, oraz ich przyjaciół i bliskich. O ile w Fortecy w źrenicy czasu bohaterowie musieli zmierzyć się z wrogiem zza granicy (rebelianci z Elwynoru pod przewodnictwem jednego z tamtejszych lordów) i nieprzyjacielem zza grobu (Hasufinem), o tyle teraz muszą zmierzyć się z przeciwnościami w Ylesuinie: szlachtą z północy i quinaltynami.

Cefwyn, pomimo trudności i sprzeciwów swoich północnych lordów i kapłanów, ożenił się z Ninevrise, młodą regentką Elwynoru. Żołnierze Ylesuinu zaczęli szykować się do wiosennej kampanii mającej na celu odbicie sąsiedniego państwa z rąk Tasmodrena. Lordowie z północy kombinowali jak by tu pozbawić króla choc części władzy i pomocy przyjaciół.

Tristena pozbyli się stosunkowo szybko i łatwo, oskarżając go o sprowadzenie na świątynię pioruna. Cefwyn co prędzej odesłał niedoświadczonego Sihhijczyka do Amefel, przy okazji ustanawiając go diukiem tamtej prowincji. W Henas'amfel Tristen musiał zmierzyć się z sympatykami Tasmodrena i postawić prowincję na nogi.

Książka jest nieco nudniejsza od pierwszego tomu. Po rozstaniu Tristena i Cefwyna akcja dzieli się na dwie części - kawałki historii króla przeplatają się z perypetiami ucznia Mauryula. Duża część książki poświęcona jest kolejnym przeszkodom, które muszą pokonywać Cefwyn i Ninevrise żeby się pobrać i nie wywołać buntu. Tristen coraz lepiej obchodzi się ze swoim darem, przybywa mu też doświadczenia i trosk. Mimo różnorakich przeciwności losu trwa przy boku Cefwyna jako oddany przyjaciel i życzy mu jak najlepiej.

Polecam powieść jako dobrą lekturę, szczególnie jeśli sięgaliście już do podobnych książek. Czyta się w miarę łatwo, choć dworskie intrygi potrafią zanudzić potężnie.

 

Ocena
Wciągliwość - 4
Wygoda czytania - 4
Jak bardzo mi się podobało - 4
wtorek, 22 maja 2012, felicja79
Tagi: Cherryh C J

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka