Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

Ćwiek Jakub, Liżąc ostrze

Autor:  [abominationasciturautumno.blogspot.com]

 

Tematy okołoreligijne lubią się sprzedawać. Największe wzięcie mają te wywołujące skandale, ale i pozostałym z reguły nie powodzi się najgorzej. Prawdopodobnie z zasady tej zdaje sobie sprawę Jakub Ćwiek, autor znany przede wszystkim za sprawą cyklu o nordyckim bogu Lokim. W powieści „Liżąc ostrze” nie przewijają się wprawdzie motywy skandynawskie, pełno natomiast odwołań do chrześcijaństwa. Oprócz religii książka inspiruje się kryminałem na pograniczu horroru. Czy to wystarczy, by zagwarantować czytelnikowi dobrej jakości rozrywkę?

Podkomisarz Kacper Drelich to zwykły z pozoru glina. Przykładny mąż, a od kilku lat również przykładny ojciec. Pewnego dnia, podczas przeprowadzania policyjnej akcji, zostaje złapany w pułapkę. Budzi się przywiązany do krzesła w bliżej nieokreślonej scenerii, tak jak to w filmach częstokroć bywa. Mimo wycieńczenia, udaje mu się wyswobodzić i zaatakować ciemiężyciela, ten zaś umiera na miejscu. Wówczas to następuje przełom. W niedługim czasie ma miejsce szereg brutalnych morderstw, których sprawca idealnie pasuje do wizerunku psychopaty. Sam Drelich zaś okazuje się postacią bardziej zagadkową, niż można się było spodziewać. Również dla siebie samego, bowiem pamięcią sięga on jedynie do dziewiętnastego roku życia. Tak jakby urodził się jako dorosły.

Głównego bohatera dręczyć będą makabryczne wizje i sny przepowiadające śmierć późniejszych ofiar. Czytelnik dowie się, że Drelich w młodości został egzorcyzmowany. Jaki ma to związek z obecną sprawą? Jakie sekrety skrywa ksiądz Jan i dlaczego zabrania Drelichowi poddania się hipnozie? Czy istnieją zdarzenia w przeszłości Drelicha, o których lepiej, by nie wiedział? I wreszcie, jakie zło kryje się pod maską satyra?

Jakub Ćwiek umiejętnie dozuje informacje, dzięki czemu książka potrafi wciągnąć. Jednocześnie od początku wiadomo, że „Liżąc ostrze” nakierowane jest na jedno, a konkretnie, na dostarczanie rozrywki. Nieskomplikowany język i ograniczone do minimum opisy sprawiają, że czyta się szybko i bez przystanków. A zarazem – co jest największą wadą powieści – można odnieść wrażenie, że realia zmalowane zostały przy użyciu barw wyłącznie podstawowych. Nie widać tu trójwymiarowości, jedynie sam wierzch zdarzeń oraz postaci, w większości bazujących na starych już scenariuszach. Piękna nieznajoma, dobry glina i odcinanie sutków przywiązanej do łóżka kobiecie. Czy to zabawa konwencją? Liczne odniesienia do popkultury (między innymi do „Salem” czy „Nagiego instynktu”) zdają się potwierdzać. Pytanie tylko, na ile ta zabawa się udała.

Dwuwymiarowość najbardziej widoczna jest u bohaterów trzecioplanowych, jak choćby u jezuity, którego opis ogranicza się do „tajemniczy, uwielbia krew i trupy”. Jeśli czytelnik uznaje to za infantylne tudzież mało wiarygodne, jego odczucia przeniosą się zapewne na kilka pokrewnych kwestii. Być może również na zakończenie. Tego ostatniego wprawdzie można się nie spodziewać, ale to dlatego, że z kryminałem niewiele ma ono wspólnego. Ot, smaczek, dziwny wybieg albo próba nakłonienia do refleksji. Tych jednak, którzy spodziewali się kryminału z krwi i kości, zawiedzie. Plusem jest natomiast to, że wszystkie porozrzucane wątki splatają się w jedno, dając mocne wyjaśnienie.

„Liżąc ostrze” to lektura sprawdzająca się w kategorii lekkiego czytadła na dwa wieczory. Jest intrygująca, momentami nacechowana napięciem albo lekką atmosferę grozy. A przy tym nie wymaga zupełnie żadnego wysiłku. Jeśli przymknie się oko na wyżej wymienione defekty, będzie również przyjemna. Po wyczerpującym dniu albo w pociągu można przeczytać. Byle tylko nie spodziewać się przy tym żadnych fajerwerków.

piątek, 04 maja 2012, fosher
Tagi: Ćwiek Jakub

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka