Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

Flinn Alex, Bestia

Autor: Isztar [isztarbooks.blogspot.com]

 

Piękna rzecz jest cenna, nieważne, ile kosztowała. Ci, którzy nie potrafią dostrzec w swoim życiu wartościowych rzeczy, nigdy nie będą szczęśliwi.”

Jakże bardzo zwracamy uwagę na wygląd zewnętrzny człowieka. Idąc ulicą, kiedy dostrzegasz zadbanego człowieka, myślisz: „człowiek na poziomie, na pewno jest inteligentny i miły”, natomiast widząc brzydkiego biedaka, do głowy przychodzi ci tylko: „brudny i ohydny, z pewnością zasłużył na taki los”. Jednak nie zawsze wygląd człowieka odzwierciedla jego wnętrze i osobowość. Przystojny mężczyzna, czy też piękna kobieta mogą okazać się samolubnymi egoistami, którzy nie przejmują się losem innych, a żebrak, którym z reguły pogardzamy, może w rzeczywistości być osobą, która w splocie nieszczęśliwych wypadków straciła wszystko, co do tej pory miała. Czy zatem słusznie oceniamy mijaną przez nas osobę? Czy ten przystojny chłopak/ piękna kobieta, pod zewnętrzną maską doskonałości posiada równie bogatą duszę?

Jestem bestią.
Bestią. Niezupełnie wilkiem, niedźwiedziem, gorylem czy psem, ale czymś zupełnie nowym – okropnym stworzeniem, chodzącym na dwóch łapach. Stworzeniem z kłami i pazurami, któremu włosy wyrastają z każdego pora skóry.
Jestem potworem.
Myślicie, że mówię o świecie baśni? Mylicie się. Miejsce – Nowy Jork. Czas – teraz. To nie jest ułomność, ani choroba. Pozostanę już taki na zawsze – zniszczony – jeśli nie uda mi się zdjąć czaru. Tak, czaru, który rzuciła na mnie ta wiedźma z lekcji angielskiego. Dlaczego zmieniła mnie w bestię, która ukrywa się w dzień i grasuje w nocy? Powiem wam. Opowiem wam, jak byłem Kylem Kingsburym, gościem, z którym każdy chciałby zamienić się na miejsca. Miałem pieniądze, świetny wygląd i idealne życie. A potem opowiem wam, jak stałem się doskonale… potworny

Kyle to główna postać tej historii – tytułowa Bestia. „Król” swojej szkoły, przystojny, egoistyczny, lubiany tylko ze względu na pozycje społeczną swego ojca, a także i z powodu majątku. Ma piękną dziewczynę, równie snobistyczną i egoistyczną jak on i – nie ma co ukrywać – materialistkę. Jednym słowem: idealna z nich para. Pod ich doskonałym wizerunkiem kryje się paskudny charakter, który potrafią świetnie ukrywać. Kyle myśli, że każdego i wszystko można kupić. Jednak jedno wydarzenie zmienia całe cudowne życie chłopaka. Czar rzucony na niego powoduje, że jego wygląd zewnętrzny odzwierciedla jego charakter. Od tej pory staje się ... Bestią. Jak zmieni to jego całe życie, przekonujemy się przewracając kolejne karty powieści.

Alex Flynn swoje zamiłowanie do baśni uwidoczniła w Bestii. W powieść o nastolatkach z Nowego Yorku zgrabnie wplotła kilka ciekawych wątków. Jest autorką kilku innych powieści, które zdobyły liczne nagrody, m.in. nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy. Bestia to współczesna wersja baśni o „Pięknej i Bestii”.

W swym utworze autorka świetnie przedstawiła przemianę, jaka dokonuje się w nastolatku, który – posiadając wszystko – nagle to traci i zmuszony jest wyciągnąć wnioski z popełnianych przez siebie błędów. Narracja jest pierwszoosobowa, pozwala bardzo łatwo wczuć się w sytuację bohaterów. Emocje, których doświadczają postacie powieści, opisane są w bardzo wyrazisty sposób, niezwykle barwnie przekazany, co sprawia, że i czytelnik doświadcza tych samych uczuć.

Akcja utworu toczy się równym tempem, by w odpowiednich momentach przyspieszyć. Fabuła jest bardzo prosta, co pozwala czytać książkę, doszukując się tym samym głębszego przekazu. Świat przedstawiony jest doskonale znany, a jednak niektóre miejsca, w których dzieje się akcja, emanują wewnętrzną magią. Piękna okładka świetnie nawiązuje do treści, o czym przekonujemy się poznając utwór pani Flynn.

Sam temat utworu jest bardzo teraźniejszym problemem. Postrzeganie ludzi przez pryzmat wyglądu zewnętrznego jest obecny w naszym społeczeństwie. Osoba o wyjątkowej urodzie ma o wiele lepszy start w życiu zawodowym i społecznym, niż osoba, która nie posiada tej cechy. Lektura zmusza czytelnika do zastanowienia się nad tym, jak on postrzega różnych spotykanych przez siebie ludzi, czy to w pracy, czy w szkole, czy chociażby na ulicy.

Zaczynając Bestię nie spodziewałam się tak dobrej książki, jaką otrzymałam. Miłość, obawa przed brakiem akceptacji, samotność, strach, przyjaźń, zarówno ta prawdziwa i szczera, jak i ta fałszywa, oparta na kłamstwach – to wszystko znajdziemy w tej historii. To książka odpowiednia dla czytelników w każdym wieku. Książka, która posiada przesłanie. Książka, która zmusza do myślenia, do zastanowienia się nad własnym zachowaniem. Polecam wszystkim tym, którzy znajdą choć chwilkę czasu, by usiąść z powieścią w ręku i oddać się lekturze. Nie mogę ocenić tej powieści inaczej, jak dając jej zasłużone 6/6. Od tej chwili, już wiem, że nie należy oceniać ludzi po wyglądzie.

 piątek, 11 maja 2012, fosher
Tagi: Flinn Alex

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka