Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

Fonstad Karen Wynn, Atlas Śródziemia. Przewodnik po świecie Tolkiena

Autor: Fenrir [zaginionyalmanach.blogspot.com]

Tytuł: Atlas Śródziemia. Przewodnik po świecie Tolkiena
Autor: Karen Wynn Fonstad
Wydawnictwo: Amber
Ilość stron: 277
Rok wydania: 2011
Cena: 34,80 PLN
Ocena recenzenta: 8/10
Ze świecą szukać dziś osoby, która nie wiedziałaby, czym jest Mordor, kim był Frodo Baggins czy Aragon, a także nie widziała charakterystycznego Oka Saurona. Te i kilka innych znaków typowych dla Śródziemia, świata stworzonego przez Tolkiena, to tylko wierzchołek góry lodowej. Trylogia (zarówno ta filmowa, jak i książkowa) opowiada jedynie bardzo niewielką część historii tegoż uniwersum. I właśnie z nią (a także geografią) tego świata będziemy mogli zapoznać się podczas lektury „Atlasu Śródziemia”.

Podział „Atlasu…” jest co najmniej ciekawy, głównie ze względu na kategorie, według których pogrupowane są kolejne informacje. Pierwsza z nich, jaką jest „Pierwsza Era”, mówi o takich miejscach jak Menegroth, Valinor, czy chociażby nadejściu ludzi i ich wtargnięciu na tereny, które od dawna należały do innych, baśniowych istot. Część ta przybliża czytelnikowi genezę Śródziemia w Trzeciej Erze (tej najbardziej znanej, chociażby z ekranizacji). Pozwala poznać wiele miejsc, o których do tej pory mogliśmy nie mieć pojęcia, a także kilka zależności, mających odcisnąć swe wyraźne piętno na przyszłych erach.
„Druga Era” przybliża już z kolei mniej radosną stronę Śródziemna. Czas ten w głównej mierze należał do Saurona (wtedy też został wykuty słynny Pierścień – około 1600 roku DE). W tej części dowiemy się właśnie, skąd wzięła się potęga Saurona, a także poznamy historię bitwy, w której stracił symbol władzy. „Trzecia Era” nie zawiera zbyt wielu informacji i jest raczej wprowadzeniem do części „właściwej”, jaką jest „Władca Pierścieni”.
Przedtem znajdziemy jednak dział zatytułowany „Mapy regionalne”, którego nie trzeba chyba zbyt dobrze opisywać. W każdym razie znajdziemy tu chociażby mapę Shire czy Mordoru. Po nim zaś jest niewielki dział „Hobbit”, w którym znajdziemy informacje na temat prekursora trylogii.
„Władca Pierścieni” obfituje w opisy miejsc, które znamy już bardzo dobrze z ekranizacji (chociażby Minas Tirith, Isengard czy Rivendell). Znajdziemy tu także opisy kilku bitew i – chyba najbardziej zwariowane informacje w całej książce – dokładną chronologię i marszrutę Froda, z Bag End aż do momentu, w którym zniszczył pierścień.
Na sam koniec znajdziemy zaś komplet map dla totalnych maniaków Śródziemia – schematy, które dokładnie przedstawiają nam chociażby roślinność czy zasięg poszczególnych języków.
Jak na szczegółowe opracowanie dotyczące świata Tolkiena, można przyczepić się do jakości map, które zamieszczono wraz z opisami – nie powalają one na kolana swoją dokładnością, a wrażenie to pogrąża dodatkowo ich kiepska kolorystyka (gryzący niebieski w połączeniu z różnymi odcieniami czerni i bieli to niezbyt szczęśliwe połączenie). Poza tym przydałby się zdecydowanie większy format książki – umożliwiłoby to pokazanie map w większej skali.
Nie da się ukryć, że „Atlas Śródziemia” to pozycja dla fanów Tolkiena, którym informacje zawarte w „Silmarillionie”, „Hobbicie” i „Władcy Pierścieni” nie wystarczą do szczęścia. Opracowanie autorstwa Karen Wynn Fonstad jest bardzo szczegółowe, wręcz drobiazgowe. Porusza w nim praktycznie wszystkie aspekty historyczne i kulturowe, jakie mają swoje miejsce w Śródziemiu. Krótko mówiąc – mamy do czynienia z pozycją bardzo dobrą, jednak nie wszyscy będą w stanie docenić jej walory.
czwartek, 03 maja 2012, fosher

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka