Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

Friedman C. S., Uczta dusz

Autor recenzji: Honorata [ksiazkijaipankot.blogspot.com]

 

Tytuł: Uczta dusz
Autor: C.S. Friedman
Wydawnictwo: Prószyński Media
Liczba stron:
Rok wydania: 2012
 

Nota z okładki:

 

„W tym świecie magia wymaga największej ofiary. Są nią ludzkie dusze.

 Magowie skrywają mroczny sekret. Czerpią moc z dusz ludzi, wykradając im życiową energię. Do tajemnicy dopuszczani są tylko mężczyźni, kobiety mogą być jedynie czarownicami – korzystając z ognia własnej duszy, każde użycie magii okupują skróceniem życia.

 Odwieczny porządek zachwieje Kamala, młoda kobieta, która poznała sekret magów i jako pierwsza chce zostać Magistrem. Ci jednak woleliby ujrzeć ją martwą, niż przyjąć w swoje szeregi.

 Tymczasem na północy budzi się dawno zapomniane zło, gotowe znów zagrozić krainie ludzi."

 

Czytając książkę nowego dla mnie autora, przeczesuję sieć w poszukiwaniu informacji. To tak jak poznawanie nowej osoby: pytamy, czym się zajmuje, interesuje itp.

Tak więc Celia S. Friedman studiowała projektowanie kostiumów, teatrologię i matematykę na kilku amerykańskich uczelniach, prowadziła wykłady z historii ubioru, a także zajmowała się scenografią, projektowaniem kostiumów teatralnych oraz choreografią walk i pojedynków dla potrzeb sceny. Friedman jest też znaną miłośniczką kotów.

Tyle o autorze. Teraz o książce.

Zacznę od okładki. Mnie sugeruje romans paranormalny, a tego akurat czytać nie chciałam, więc mimo, iż kilkakrotnie w księgarni po nią sięgałam, długo nie brałam pod uwagę zakupu. W końcu stało się. I powiem wam, że to już kolejny raz, gdy się pozytywnie rozczarowałam, jeśli w ogóle można takiego określenia użyć.

 W wywiadzie dla Nowej Fantastyki autorka mówi:

 

„Za wszystkimi moimi książkami stoi jeden pogląd: życie nie zawsze jest łatwe czy sprawiedliwe, a w zmaganiach z przeciwnościami losu niektórzy zostają zmiażdżeni, inni wybierają poddaństwo jako mechanizm naśladowczy, a jeszcze inni walczą do ostatniego tchu. Zazwyczaj piszę o ludziach z trzeciej kategorii, co oznacza, że coś w ich świecie musi być niesprawiedliwego lub musi stanowić wyzwanie, inaczej historia nie będzie mogła się rozegrać.”

 

Główną bohaterką jest Kamala, kobieta, która posiadła „moc” dostępną do tej pory tylko dla mężczyzn. Kobiety w tym świecie mogły zostać, co najwyżej czarownicami, które czerpiąc z własnej mocy życiowej, z każdym kolejnym czarem, skracały swoje życie. Mężczyźni obrażeni talentem, mogą używać siły życiowej innych ludzi, i w ten sposób stawać się bardzo potężnymi Magistrami. Magistrzy wykorzystują przypadkowo wybranych i nieświadomych niczego morati (ludzi pozbawionych talentu magicznego), aż do całkowitego wyczerpania ich sił i nieuchronnej śmierci, kiedy to znajdują następne źródło.

Postać Kamali, jest dobrze skonstruowana: młoda kobieta, ciężko doświadczona przez los, samotna, zdeterminowana, aby odmienić swoje życie, tak aby tylko ona mogła o nim decydować, aby nie dać się już nikomu wykorzystać. Kiedy udaje jej się osiągnąć to, czego do tej pory nie udało się żadnej kobiecie, staje przed niewiadomą, co dalej. Aby odnaleźć swoje miejsce, kobieta wkracza w świat polityki, intryg i przemocy.

Autorka opisuje świat plastycznie, tak że bez trudności jesteśmy w stanie go sobie wyobrazić. Postacie, wątki, intrygi, wszystko to tworzy spójną całość.

Fabuła książki jest spójna, akcja wartka, a opisy oraz dialogi nie pozostają nic do życzenia.

Ja jestem na tak.

Moja ocena: 5+/6

 


 

Autor recenzji: 

 

Smutna historia o miłości, rodzinie, władzy, życiu i… Śmierci. Taaak… Przede wszystkim o Śmierci.

 

Kamala doskonale wie, czego pragnie – po ciężkim haniebnym dzieciństwie, dziewczyna pragnie udowodnić, że jest kimś więcej niż tylko kolejną młodocianą ladacznicą na ulicach Gansangu. Jest kimś, kto ma moc. Nie dla niej jednak kariera podrzędnej wiedźmy. O nie. Kamala pragnie poznać sekret magów i zostać pierwszą kobietą-Magistrem, cieszącą się nieśmiertelnością.
W tym samym czasie w królestwie Coldorry książę Andovan zachorował na śmiertelną chorobę jaką jest Wyniszczenie. I choć Magistrowie z całego świata przybywają na dwór króla Dantona, wiedzą, że na tą chorobę nie ma lekarstwa. Książę został konsortem jednego z nich, jego ogień duszy gaśnie coraz szybciej i nikt nie może na to poradzić. Andovan nie potrafi jednak pogodzić się z nudną śmiercią w łóżku, dlatego wyrusza na poszukiwanie swojego zabójcy.

Zanim zaczęłam czytać pierwszą część cyklu o Magistrach, sądziłam, że w tej książce spotkam się krajem rządzonym przez sprawiedliwego, ale słabego króla, krwawymi rytuałami, okrutnymi „duszożernymi” magami, z młodą kobietą, która zechce poznać ich tajemnice i tabunem ludzi, którzy za wszelką cenę będą chcieli zabić tych, którzy żywią się ich duszami. Kto wie – może nawet spodziewałam się pewnego rodzaju horroru. I choć bardzo podobała mi się moja wizja tej książki, po skończeniu lektury byłam zachwycona tym, że autorka zaserwowała mi coś zupełnie innego.

W książce pierwszym co rzuca się w oczy jest wielowątkowa fabuła. Dzięki temu możemy śledzić przygody pięciu zupełnie innych bohaterów – Kamali, Andovana, Gwynofar, Colivara i Królowej Wiedźmy – jednocześnie. Możemy przeczytać o pewnych wydarzeniach z różnych perspektyw, wejść do umysłu każdej z postaci i sami ocenić czy postępuje ona słusznie.
Jednym z moim ulubionych wątków w „Uczcie Dusz” był ten poświęcony Talesinowi i Liannie. Ta dwójka młodych ludzi jest doskonałym przykładem miłości mimo wszystko, w której, choć oboje zabijają się nawzajem, dalej trwają przy sobie, ponieważ jedno jest gotowe umrzeć dla drugiego (i vice versa).

 

 „Nie będzie bohaterem, ale pomoże w powołaniu bohatera do istnienia. Jego siła nigdy nie zostanie zmierzona, ale będzie sprawdzał siłę innych. Będzie służył śmierci,  choć nie będzie tego świadom, zmieni los świata, nie wiedząc o tym, i zainspiruje ofiarę bez zrozumienia jej sensu.”

 

Cała recenzja na
piątek, 25 maja 2012, felicja79
Tagi: Friedman C S

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka