Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

Gibson William, Sterling Bruce, Maszyna różnicowa

Autor: Fenrir [zaginionyalmanach.blogspot.com]

 

Tytuł: Maszyna różnicowa

Autor: William Gibson, Bruce Sterling
Wydawnictwo: MAG
Ilość stron: 378
Rok wydania: 2010
Cena: 39,99 PLN
Ocena recenzenta: 6/10
Steampunk jako gatunek literacki jest interesującym tworem – pozwala w jeden tygiel wrzucić dwa całkowicie sprzeczne ze sobą elementy, które mocno ze sobą kontrastują i jednocześnie mogą razem współistnieć, prowadząc do powstawania dziwnych, wręcz absurdalnych rzeczy. „Maszyna różnicowa” nie oferuje może tak mocnego zaakcentowania tych elementów, co nie zmienia jednak faktu, że wiele rzeczy w niej jest, delikatnie mówiąc, niecodziennych.
Fabuła powieści rozgrywa się w czasach epoki wiktoriańskiej, w czasach dynamicznego rozwoju całej Anglii, erze dobrobytu i bogactwa. Jednak nieuchronny postęp technologiczny i ekspansja przemysłu ma też swoją drugą, ciemniejszą stronę. Jedną z nich nie jest nieuchronny wzrost zanieczyszczenia środowiska, które w końcu osiąga taki poziom, że cały Londyn pachnie niezbyt zachęcająco, a chmury smrodu są wręcz namacalne. W tych dziwnych czasach splotą się losy trojga dość oryginalnych bohaterów - a szalona historia tradycyjnie rozpocznie się przez z pozoru błahe wydarzenia.
Najważniejszy element świata „Maszyny różnicowej” to protoplasty komputerów, które są w powszechnym użyciu blisko na sto lat przed rzeczywistym wynalezieniem tej maszyny. Dość mocno wpływają one na codzienne życie mieszkańców Londynu, i chociaż nie mają zbyt wiele wspólnego z maszynami, jakie dzisiaj znamy (w powieści są one wykreowane raczej na kształt mechanizmów, nie maszyn jako takich). Pozostałe elementy steampunkowe nie są już tak istotne dla powieści, wyraźnie widać jednak ich wpływ chociażby w samopowtarzalnym rewolwerze.
„Maszynę różnicową” najprościej można określić jako dynamiczny kryminał w połączeniu z thrillerem. Klasyczny kryminalny wątek szukania sprawcy po nici do kłębku jest mocno dynamiczny, na co ma też wpływ nieustannie zmieniająca się sytuacja w samym Londynie – fetor nie ustępuje, a samym miastem wstrząsają zaś poważne zamieszki, kiedy brytyjski rząd jest wobec wichrzycieli właściwie bezsilny. W tym całym galimatiasie zaś główne skrzypce gra Edward Mallory, paleontolog, który przez jeden szlachetny uczynek znalazł się w samym epicentrum tych wydarzeń. W pewnym momencie następuje jednak przesyt czytelnika kolejnymi nagłymi zwrotami akcji i tłem, która zdaje się zmieniać właściwie w każdej minucie.
Niewiele można powiedzieć o kreacji samych bohaterów – w tym tempie fabuły trudno dostrzec w nich głębię, właściwie w każdej chwili są oni zmuszeni do ratowania życia przed kolejnymi napastnikami, chociaż w ich zachowaniach widać sporo stereotypowego wizerunku angielskiego dżentelmena – nie jest to jednak cecha dominująca bohaterów „Maszyny różnicowej”. Widać jednak emanujący z ich wypowiedzi i zachowań angielski humor, który towarzyszy im w dalszych przygodach, nierzadko równie groźnych, co zabawnych – także przez swoją prostotę.
„Maszyna różnicowa” jest „łatwą” powieścią – obfituje w dynamizm i porządnie poprowadzoną fabułę, a także ciekawe tło dla niej, jednak trudno doszukać się w niej czegoś więcej. Spełnia ona swoją rolę dobrze jako lektura dla rozrywki, chociażby dzięki dobremu połączeniu wolnego kryminału z pędzącym thrillerem, w pewnym momencie jednak kolejne epizody następują po sobie tak gęsto, że trudno skupić się chociażby na jednym z nich podczas lektury. Całość potraktowana została także przez autorów pół-żartem, pół-serio, co zdecydowanie ułatwia odbiór pozycji i nie powoduje znudzenia dość poważną ekspozycją wydarzeń w Londynie. Nie jest to może książka idealna, nie sposób odmówić jej jednak pewnego uroku, jaki w sobie zawiera.czwartek, 03 maja 2012, felicja79

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka