Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

Hill Susan, Kobieta w czerni

Autor: Avo_lusion [ksiazkizbojeckie.blox.pl]

 

Czerń może spowić ciało i duszę. Może zasnuć umysł i odebrać spokój na wieki. Poczucie straty, samotność, nieubłagany los – zupełnie jakby ktoś wyrywał serce z piersi, nie dając szans na przetrwanie. Z tej czerni sączy się gniew. Najpierw powoli, nienasycony, wiecznie żywy – wybucha z zaskakującą siłą, niszcząc istnienia. Zemsta nie ma końca, nie zna kresu, nie wie, kiedy przestać. Kobieta w czerni nigdy nie zazna spokoju, nigdy nie pogodzi się ze swoim losem, a skoro ona cierpi – cierpieć będą inni…

Kim jest kobieta w czerni? Duchem. Czy jednak duch nie wydaje się być sympatyczny…? A więc jest upiorem. Kobieta w czerni pragnie ofiary, krwi – zemsty. Snuje się po domu na Węgorzowych Moczarach, przechadza się po miasteczku, sieje grozę. Nie kryje swojej twarzy:

Kobieta wyglądała tak, jakby szukała czegoś, co pragnęła mieć lub czego potrzebowała. (...) I kierowała ku temu, kto ją tego czegoś pozbawił, najczystszą złość, nienawiść i odrazę (...) Jej skrajnie pobladła twarz, jej zapadnięte, ale nienaturalnie błyszczące oczy płonęły skoncentrowanym, pełnym pasji wzburzeniem (...). Odznaczała się koszmarną bladością, przerażającym wyrazem twarzy.

Czy można z nią walczyć? Czy można wygrać z duchem matki, której odebrano dziecko? Arthur Kipps będzie musiał. Jako notariusz nie może zaprzestać swojej misji, jaką jest uporządkowanie dokumentów w domu na Węgorzowych Moczarach… Wkracza na jej teren. Nieświadomie zaczyna rozgrywkę, w której nie pomoże mu szczęście, w której będzie musiał coś stracić. Kobieta w czerni jest cierpliwa. Poczeka na swoją ofiarę, pójdzie za nią na koniec świata.

O czym właściwie jest powieść Susan Hill? Czy to kolejna historia o nawiedzonym domu i duchu, który mści się na żywych? Nie da się ukryć, że te motywy dobrze już znamy, choć gotycka powieść o mrocznej posiadłości robi wrażenie i przeszywa dreszczem. Hill stara się nadać tej dosyć prostej historii głębszy wyraz. Ukazuje dramat matki, która z powodu konwenansów i obyczaju nie może zatrzymać nieślubnego dziecka. Czy jest coś głębszego niż rozpacz rodzicielki? Ciało wyrwane z ciała, nadzieja odebrana bez słowa przeprosin, poniżenie i ta ziejąca, bezkresna pustka, która nie daje spokoju, nawet po śmierci.

Wszystkie te motywy składać by się mogły na znakomitą, trzymającą w napięciu powieść grozy, jednak wydaje się, że nie to było założeniem autorki. Hill roztacza przed nami leniwą, pełną szczegółów fabułę, w której podążamy za narratorem krok po kroku. Arthur opisuje niemalże każdą swoją czynność: jedzenie posiłków, spacerowanie, picie herbaty, spoczynek, poranną toaletę… Jest to swego rodzaju rozbudowana retardacja, która sprawia, że klimat grozy gdzieś umyka, wysuwając na pierwszy plan refleksje narratora. Arthur chce nam zdać dokładną relację ze swoich odczuć, aby podkreślić, że wydarzenia, jakie rozegrały się w domu na Węgorzowych Moczarach na zawsze zmieniły jego życie, wprowadzając w nie lęk i smutek.

 

Czy ta narracja przysłużyła się powieści? Niestety. Kobieta w czerni może znużyć odbiorcę, który przygotowany jest na emocje, a przynajmniej na szybki rozwój akcji, prowadzący konsekwentnie do punktu kulminacyjnego. Nie chodzi tu o tanią sensację, a wprawienie czytelnika w klimat grozy i rosnącego napięcia. Pozostaje więc czerpać przyjemność z języka powieści, który jest bogaty i plastyczny. Przywołuje on obraz epoki i oddaje wizję zamglonej, przygnębiającej Anglii, spowitej listopadową mgłą.środa, 02 maja 2012, fosher
Tagi: Hill Susan

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka