Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

Flanagan John, Halt w niebezpieczeństwie. Zwiadowcy. Księga 9

Autor: Polonisty [polonisty.blox.pl]

 

"- Co trzeba zrobić,żeby wygonić bydło z zagrody? - spytał Horace.  - Trzeba je wystraszyć. Przerazić. Jak już się krówki ruszą, wskoczymy na koń i pognamy je na Skottów. - objaśnił Halt. Przechadzał się pośród zwierząt, które spoglądały nań bez zaciekawienia. Pchnął jedną z krów. Wrażenie było takie, jakby próbował przesunąć dom. Zamachał rękami. - Sio! - zawołał. Krowa wypuściła głośno wiatry, lecz poza tym, ani drgnęła. - Ale ją przestraszyłeś - zaśmiał się Horace. Halt zerknął na niego spode łba. - Zdejmij płaszcz [maskujący]. Może wpadną w popłoch, kiedy nagle zobaczą takiego drągala. - rzekł kwaśno. Horace uśmiechnął się i zdjął płaszcz, lecz na stadzie nie uczyniło to żadnego wrażenia. Jedna czy dwie krowy łypnęły na niego okiem. Kilka innych puściło wiatry. - Zauważyłeś? Robią to dosyć często - zauważył. _ Może jeśli uda nam się ustawić je wszystkie zadami do napastników, zdmuchną ich z powrotem tam, skąd przyszli?" "

 

     Czas na recenzję kolejnej serii, tym razem młodzieżowej. Zwiadowcy Johna Flanagana, jak do tej pory, składają się z 9 części. Ostatnio wydaną jest Halt w niebezpieczeństwie a kolejna ukaże się już na początku przyszłego roku.

 

    Lektura tejże książeczki (300 str.) zmusiła mnie do refleksji na temat dzisiejszej literatury dla młodzieży. Jak ja byłam w ich wieku... Właściwie nikt mi nigdy nie wybierał książek, nie zabraniał czytać pewnych pozycji, ale wiedząc, co jest teraz wydawane, sama bym zabroniła swemu dziecku czytać pewne rzeczy. Nie podobają mi się współczesne książki dla młodzieży. Ogólnie to dzieci mało czytają i tylko to co jest modne, najlepiej żeby jeszcze film był, a w Polsce nie ma czegoś takiego jak reklama książek dla dzieci... ani dla dorosłych. Smuci mnie kultura czytelnicza dzisiejszej młodzieży  i z prawdziwą czułością patrzę na tych nielicznych, poukrywanych po kątach w empiku, młodych ludzi, czytających sobie nowości wydawnicze :)

 

    Zwiadowcy to oczywiście fantasy. Głównym bohaterem jest Will, którego poznajemy w pierwszej części (Ruiny Goranu), jako małego chłopca, przyjętego na ucznia zwiadowcy. To bardzo popularny motyw, nieletni bohater terminujący u surowego ale sprawiedliwego mistrza - mistrza nie tylko z nazwy, bo zazwyczaj nauczyciel bohatera jest najlepszy spośród przedstawicieli danego zawodu. Świat przedstawiony powieści stylizowany jest na średniowieczną Anglię i, poza nielicznymi dziwnymi stworzeniami, pozbawiony magii.

    Gdy go poznajemy, Will, który jest sierotą, jest już w odpowiednim wieku by rozpocząć naukę jakiegoś fachu. Jego zdolności dostrzega Halt i przyjmuje na ucznia. Nie każdy bowiem może zostać zwiadowcą. Trzeba mieć wrodzone zdolności, umiejętność skradania się, bezszelestnego poruszania, tropienia, strzelania z łuku...

  W dziewiątej części, Will (który już od jakiś dwóch powieści jest samodzielnym zwiadowcą), jego mistrz oraz przyjaciel - rycerz Horace, tropią uciekającego przed nimi przywódcę niebezpiecznej sekty, mamiącego ludzi i wyłudzającego od nich bogactwa. Przywódca ten znany jest z poprzedniej części przygód Willa. Nasza drużyna ściga go, gdyż zabił brata Halta, króla Hibernii. Jednak starszy zwiadowca zostaje ranny zatrutą strzałą, Will zaś ściga się z czasem by sprowadzić do niego uzdrowiciela. Czy uda mu się uratować przyjaciela i pokonać oszusta?

    Fajna książka dla młodzieży, śmieszna, z wartką akcją, pewną dozą ukrytego dydaktyzmu, momentami wzruszająca, częściej zabawna, czyli to co poleciłabym młodym ludziom do czytania. Fakt istnienia stron fanklubów tej serii i forów jej poświęconych, skłania mnie do opinii, że chyba jednak dzieciaki ją czytają :)

Polecam!

 wtorek, 01 maja 2012, felicja79

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka