Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

Kazimierz Kyrcz Jr., Robert Cichowlas, Efemeryda

Autor: Avo_lusion [ksiazkizbojeckie.blox.pl]

 

Kogo odstrasza okładka, niech się trzyma z daleka, kogo fascynuje - niech ma pewność, że w środku ujrzy dokładnie ten sam, przedziwny świat...

Duet pisarski Kyrcz i Cichowlas stworzył horror w najprawdziwszym tego słowa znaczeniu - "Efemerydę". Mamy tutaj wszelkie elementy tego gatunku, a na myśl przychodzi filmowa produkcja, nakręcona z wielkim rozmachem. A więc: jest bohater, pilot samolotu pasażerskiego. Od pewnego czasu prześladują go dziwne wizje, stres, niepokój, halucynacje. Oczywiście nie ma żadnego uzasadnienia tego zjawiska, Artur nie potrafi bowiem czytać znaków. Jego strach przenosi się także do pracy, a więc bohater ma obawy przed lataniem:

Przekonywał samego siebie, że obawa przed startem i przeczucie, że wydarzy się coś złego, wynika z nadmiernego stresu, lecz w głębi duszy wiedział, że to coś innego, nieuchwytnego.
Spojrzał na zegarek. Pod samolot podstawiono drugi autobus. Pasażerowie z pierwszego zajmowali już swoje miejsca. Słyszał ich głośne rozmowy. Everson zamienił kilka słów z wieżą.
Za piętnaście minut oderwą się od ziemi. Wstrzymał oddech.


Ostatecznie całość fabuły prowadzi nas w upiorną wizję końca świata, a także pokazuje iście hollywoodzkie rozbicie się samolotu w miejscu, które robi z ludźmi różne dziwne rzeczy...

Dzieło Cichowlasa i Kyrcza przywodzi na myśl horrory klasy D, znane w kinematografii i literaturze, głównie amerykańskiej. Losy Artura i pasażerów lotu są szokujące i kiczowate zarazem, jednak autorzy uratowali dobre imię powieści swego rodzaju konceptem.  Pilot nosi w sobie znamiona... no właśnie, kogo? Boga? Anioła? Stwórcy? Jest młody, przystojny, ale cierpi egzystencjalnie, czyta o Dorianie Grayu, zastanawia się nad istotą życia i młodości. Okazuje się, że uczucia, nastroje i problemy, z którymi się zmaga, odbijają się w rzeczywistości. Jego utrata kontroli nad własnym umysłem powoduje zakłócenia w realnym świecie, co przypomina iluzoryczny świat matrixa. To zwątpienie w siebie jest początkiem końca, śmierć Artura może przywrócić równowagę, ale równocześnie będzie unicestwieniem wszystkiego, co żyje i istnieje. Czy tak wygląda autodestrukcja Boga?
Owy ciekawy obraz nosi jednak pewne niejasności. Nasuwa się pytanie: kim lub czym jest bohater, że jego istota ma tak kluczowe znaczenie? Tego się nie dowiemy.

Język "Efemerydy" nie jest już tak potoczny, jak w "Siedlisku", choć do tekstu także wkradają się nietuzinkowe porównania oraz "typowo męskie" myślenie, a więc bezustanne odwoływanie się do seksualności kobiety. Oto powód, dla którego tak trudno zrozumieć, skąd pomysł, aby uczynić Artura wybrańcem - przecież nic go nie wyróżnia, jest jednostką szarą i przeciętną. 

Sporo pytań nasuwa tytuł. Jego dwuznaczność znakomicie odnosi się do wątpliwości, jakie odnajdujemy w osobie głównego bohatera. Efemeryda to roślina o bardzo krótkim cyklu życiowym. Czy wobec tego Artur również jest takim kwiatem? Czy jego egzystencja od początku narodzin była skazana na krótkie, choć intensywne istnienie i zgon w tragicznych okolicznościach? Pozostawmy to pytanie otwartym.
Efemerydy to również tablice astronomiczne. Od razu więc interpretacja kieruję się w kierunku kosmosu, wieczności i nieznanych człowiekowi obszarów, które... mogą skrywać równie mroczny świat, jak ten z okładki. Uznajmy więc, że tytuł jest jedną z mocniejszych stron dzieła Kyrcza i Cichowlasa. Pomimo tak wielu interesujących odniesień, to wciąż literatura rozrywkowa, dosyć patetyczna i odrealniona.środa, 02 maja 2012, fosher

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka