Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

Kostick Conor, EPIC

Autor: Fenrir [zaginionyalmanach.blogspot.com]
Tytuł: EPIC
Autor: Conor Kostick
Wydawnictwo: TELBIT
Ilość stron: 360
Rok wydania: 2011
Cena: 37,00 PLN
Ocena recenzenta: 1/10
Potencjał drzemiący w grach MMORPG przez długi czas był omijany szerokim łukiem. Dopiero niedawno autorzy fantastyki zaczęli z nim eksperymentować na poważnie, nierzadko łącząc wirtualne światy ze swoją własną „rzeczywistością”. Nie można powiedzieć, by to literackie połączenie było w pełni zbadane i opisane, więc kolejne próby autorów kończą się raczej sromotnymi porażkami, niż chwalebnymi zwycięstwami.
„EPIC” to nazwa gry, będącej systemem prawnym na Nowej Ziemi, planecie, która stała się domem dla ludzi po zniszczeniu Ziemi na skutek konfliktu (autor daje niewielkie przesłanki, iż mogła to być wojna atomowa). Mieszkańcy postanowili uniknąć błędów swoich przodków i ustanowili jedno prawo – nikt nie może stosować przemocy wobec drugiej osoby. Nawet zwykłe uderzenie jest traktowane jako jedna z największych zbrodni i podlega surowej karze. Wszystkie kwestie prawne i administracyjne są zaś regulowane przez pojedynki na wirtualnej arenie, w myśl zasady „zwycięzca bierze wszystko”.
Wizja przyszłości stworzona przez autora stoi na bardzo lichych fundamentach, czytelnik kilkoma pytaniami może podważyć jej sens. Kostick nie podaje praktycznie żadnych informacji na temat tego kto stworzył EPIC, jakim sposobem znalazł on tak szerokie zastosowanie oraz dlaczego ludzie potulnie zgodzili się, by zawładnął on ich życiem. Skutkuje to tym, że marni rolnicy z trudem walczą o przetrwanie, podczas gdy mieszkańcy miast w pełni cieszą się urokami życia i właściwie władają grą, dzięki swoim wymuskanym i świetnie wyposażonym postaciom.
Obok wyjątkowo marnej wizji przyszłości istnieje także drugi świat, ten wirtualny. Tytułowy EPIC, będący drugą rzeczywistością dla mieszkańców Nowej Ziemi, jest ubogi i źle wyważony. Autor opisując proces tworzenia postaci wręcz podkreśla, jak ważną decyzją jest wybór klasy bohatera, jednak w toku dalszej fabuły po prostu o tym zapomina i nie ma najmniejszych przeszkód, by mag posługiwał się bronią miotaną równie sprawnie co postać, która w tym celu została stworzona. Także rozdzielanie punktów umiejętności, z początku niezwykle wręcz ważne, nie ma absolutnie żadnego odzwierciedlenia w późniejszej rozgrywce. W grze widać także ogromną przepaść ekonomiczną – zbieranie pieniędzy jest zajęciem bardzo czasochłonnym, jednak ubicie smoka skutkuje zdobyciem skarbów, które pozwalają na wykupienie całej planety.
Bohaterowie powieści są nudni, wręcz bezpłciowi. Nie ma w nich nawet krztyny osobowości, która wywierałaby wpływ na ich zachowania i podejmowane decyzje. Praktycznie wszystkie postaci występujące w „EPICU” są bezkształtną masą zlewającą się w całość. Jedyna ciekawostka w tej sferze to fakt, iż wszyscy główni bohaterowie mają skandynawskie imiona.
„EPIC” miał w sobie sporo potencjału. Ten został jednak skutecznie zniszczony przez bardzo pobieżne i niechlujne wykreowany ubogi świat, a także nudną, schematyczną fabułę, której zakończenie można przewidzieć już po lekturze kilkunastu pierwszych stron. Nie sposób zżyć się z bezpłciowymi, nudnymi bohaterami, a kiepskie tłumaczenie jest tylko kolejnym gwoździem do trumny, w jakiej leży i spoczywa „EPIC”. Mógł być hit, wyszedł zaś kit.
czwartek, 03 maja 2012, fosher

Polecane wpisy

  • Tomaszewska Marta, Królowa Niewidzialnych Jeźdźców

    Autor recenzji: ZaczytAnia [ zaczytania.blox.pl ] baśniowo i fantastycznie - (d)o celu Czym fantasy różni się od baśni? Objętością? Targetem? Stopniem

  • Gaiman Neil, M jak Magia

    Autor: Adam Kopeć [ magiaksiazek.pl ]  Litera magii Jaką literą pisana jest magia? Oczywiście literą M. M jak Magia to zbiór opowiadań Neila Gaimana .

  • Kostick Conor, Saga

    Autor: Isztar [ isztarbooks.blogspot.com ] W wirtualnym świecie Sagi szaleje na deskolotce piętnastoletnia skaterka Zjawa - członkini anarchistycznego gangu pu

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka