Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

Lackey Marcedes, Cena magii

Autor: Alannada [luincaerherbata.blogspot.com]

 

Autor: Mercedes Lackey
Tytuł: Cena magii
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Rok: 1996
Strona książki: Cena magii

 

Cena magii to ostatni tom trylogii o magu heroldów Vanyelu pióra Mercedes Lackey. Na Dywagacjach być może usłyszycie o Vanie raz jeszcze, ale nie ma co uprzedzać faktów.
Król Valdemaru, Randal, coraz bardziej upadał na zdrowiu, uzdrowiciele zaś nic nie mogli zrobić, za to wróżyli, że niedługo pożyje. Okres zwiążany ze rychłą śmiercią monarchy i przyjaciela to dla heroldów czas ogromnie trudny. Kiedy więc bratanek Vana przedstawił mu swego przyjaciela, barda Stefena, który być może potrafiłby za pomocą swego daru choć trochę dopomóc królowi, mag heroldów postanowił spróbować. Nie wiedział jednak, że Stefen miał także własne plany i marzenia związane z całym tym przedsięwzięciem.
Coraz więcej magów heroldów zazęło ginąć w czasie wypełniania zwyczajnych misji albo nawet we własnych komnatach, nikt nie mógł dojść przyczyny tego nagłego pomoru wśród tej części heroldów. Aż do czasu śmierci Savil, ciotki Vanyela. Ślad mordercy zaprowadzić miał Vana na daleką północ, gdzie mag musiał stawić czoła wieloeltniemu lękowi. Jak dla maga i Valdermaru skończy się ta przygoda i jaki udział w tym będzie miał bard Stefen - to pozostawiam Wam do odkrycia.
Prócz kultury Valdermaru w Cenie magii czytelnik może poznać dwa inne ludy - znanych już nieco Sokolich Braci oraz kyree, którzy są moją ulubioną rasą z tego świata.
Prócz tego główny bohater w tym tomie musiał zmierzyć się nie tylko z prolemami wynikającymi z pełnionej przez niego funkcji, ale także z własnymi lękami i przeszłością.
Całość okraszono ciekawymi informacjami wzbogacającymi nie tylko świat heroldów, ale także sposób ich myślenia i kulturę krain leżących wokół Valdemaru.
Powieści Lackey czyta się łatwo, autorka ma lekkie pióro i nie zabija przyjemności lektury nadmiernymi opisami. Jeśli już coś opisuje stara się to robić w jasny i jednoznaczny spsób pozwalający czytelnikowi dokładnie wyobrazić sobie scenę lub osobę, o której mówi.
Książka jest dużo lepsza niż tom wcześniejszy. Mniej jest naciąganych scen, przynudzania i ogólnie zamulania.
Przez te trzy tomy, muszę przyznać, wielce polubiłam Vanyela który posiadając wszelkie cechy typowego bohatera (potężny mag w służbie dobra i ojczyzny), potrafił też być ogromnie ludzki i mieć całą masę lęków, zwyczajnych marzeń i przywar (chociażby lenistwo, z którym starał się walczyć).
Polecam Cenę magii młodzieży i starszym czytelnikom jako zacną lekturę, która na kilka godzin lub dni może oderwać od szarej styczniowej rzeczywistości i przenieść do innego, fascynującego świata.
Ocena
Wciągliwość - 4
Wygoda czytania - 4
Jak bardzo mi się podobało? - 4
niedziela, 06 maja 2012, felicja79

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka