Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

Pilipiuk Andrzej, Aparatus

Autor: Pestis [wypiekane-recenzje.blogspot.com]

 

"Dźwięk sparaliżował wszystkich. Był zły, fałszywy, drgała w nim nuta jakby szyderczego śmiechu. Nie cichł przy tym, wibrował i potężniał, aż wreszcie z siłą orkanu pomknął w dal, odbił się echem od wzgórz i wrócił jeszcze potężniejszy. (...)"Tytuł: Aparatus
Autor: Andrzej Pilipiuk
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Liczba stron: 408 (w miękkiej oprawie)
Data wydania: 09 listopada 2011
Ocena: 8/10

Aparatus. Curiosum. Unikat.*

To nie portal do fantastycznych krain. Kiedy nasz świat zdradza swoje sekrety, fantastyka nie jest już potrzebna. 
Poznaj ludzi którzy odkrywali nieznane prawa natury i stanęli oko w oko z nienazwanym. Znajdź nieistniejący świerk lutniczy, odkryj wynalazki, które mogły odmienić losy świata. Zanurz się w bezdenne stawy warszawskich Łazienek, by zmierzyć się z niepojętą grozą. Poczuj bicie serca Dzwonu Wolności. Wspomnij ideały, dla których we współczesnym świecie nie ma już miejsca.

 Tym razem posłużyłam się opisem z przyczyn całkowicie technicznych. Ciężko streścić antologię.


Właśnie. "Aparatus" jest kolejną już tzw. "bez-wędrowyczową" antologią, tak więc najbardziej znanego wiejskiego egzorcysty tu nie napotkamy. Ale co z tego, gdy za to mamy do przeczytania kilka naprawdę świetnych historii. A konkretnie osiem:
 - Za kordonem.
 - Ostatni biskup
 - Ośla opowieść
 - Aparatus
 - Choroba białego człowieka
 - Staw
 - Księgi Drzewne
 - Dzwon Wolności

Każda z nich albo osadzona jest w realiach historycznych, albo zahacza o grzebanie w przeszłości i każda ma w sobie nutkę fantastyki, niektóre mniej, inne więcej. No i oczywiście każda ma własny, absolutnie unikalny klimat. Czasem nawet z nutką horroru. Gdybym miała wystawić oceny poszczególnym opowiadaniom zastosowałabym się do zasady im dalej tym lepiej, bo każde opowiadanie jest ciekawsze od poprzedniego, a dreszczyk emocji staje się większy.

Kolejnym plusem jest powrót doktora Skórzewskiego, o którym myślałam już, po lekturze "Rzeźnika Drzew", że więcej go nie spotkam. A tu taka przyjemna niespodzianka. Także pojawił się nowy bohater pojawiający się w tej jednej antologii aż trzy razy. Cóż, gdy doczekamy kolejnego zbioru opowiadań, zobaczymy czy zostanie on z nami za dłużej. Miejmy nadzieję, że tak, bo nawet go polubiłam.

Styl jest jak zwykle świetny i niezwykle wciągający. Choć oczywiste jest, że trzeba lubić klimaty zakrawające na historię alternatywną, lub historycznym wydarzeniem jako głównym obiektem zainteresowań, bo inaczej nie da rady. Wielbicielom "klasycznej fantastyki" może się nie spodobać, choć spróbować warto.

Jedyne czego mogłabym się przyczepić to opowiadanie "Za kordonem", które jakościowo zdaje się od reszty odstawać. Styl i tematyka jakoś nie odpowiada mi i zdaje się do reszty opowiadań nie pasować. Także w "Aparatusie" i "Księgach Drzewnych" zabrakło mi jakiejś silniejszej puenty, choć może to być już całkowicie subiektywne odczucie.

Z kolei to "subiektywne odczucie" podpowiada mi, że "Ośla Opowieść" oraz "Dzwon Wolności" są naprawdę genialne. Wielkie, wielkie wrażenie na mnie zrobiły.

Z kolei wydawnictwo jak zwykle spisało się świetnie. Książka zrobiona jest z dobrego papieru (oczywiście obowiązkowo stylizowanego na "stary", jak to Fabryka ma w zwyczaju), oczywiście z odpowiednio dobranymi, klimatycznymi ilustracjami, które pobudzają wyobraźnię do intensywniejszego działania. Do tego dochodzą piękne okładki (twarda oprawa - szczyt posta, miękka - powyżej) z wypukłymi elementami. Po prostu majstersztyk.

Książka ta niewątpliwie zasłużyła na ocenę bardzo dobrą, czyli:

8/10


Ogólnie książkę chciałabym naprawdę polecić wszystkim, choć wiem, że nie wszystkim najpewniej się spodoba. Mimo wszystko uważam jednak, że warto przeczytać, aby się przekonać 

 

czwartek, 03 maja 2012, felicja79

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka