Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

Pilipiuk Andrzej, Wampir z M-3

Autor: Lena [ksiazkowepodrozowanie.blogspot.com]

 

Po dłuższym czasie wróciłam do książek Andrzeja Pilipiuka. Swego czasu przeczytałam prawie wszystkie opublikowane opowiadania o Jakubie Wędrowyczu, "Kuzynki" i zbiór "2586 kroków". Podczas ostaniej wizyty w bibliotece trafiłam na "Wampira z M - 3" i skuszona wspomnieniami przyjemnych chwil przy czytaniu książek pana Pilipuka, zabrałam do domu.

Od pewnego czasu wampiry to bardzo wdzięczny temat. Powoli tracą swoje krwiożercze instynkty, zamienijąc się w łowców serc niewieścich. Cóż, taka moda. I ta pewnie za jakiś czas przeminie.
Bohaterką "Wampira z M - 3" jest Małgorzata. Wokół niej Polska Rzeczpospolita Ludowa, tata - działacz partyjny, szkoła, chłopak, i młodzieńcza fascynacja Lhimalem. Wiadomo życie nastolatków jest trudne. a jak się trafia jeszcze zawód miłosny, to już całkiem traci sens. I to właśnie przytrafiło się Gosi. Przytłoczona rozczarowaniem, postanawia rozwiązać sprawę w sposób ostateczny i budzi się w... rodzinnym grobowcu. Po wizycie w domu, gdzie domownicy raczej nie ucieszyli się, z jej powrotu z zaświatów, przygarnia ją inny wampir. Małgorzata zaczyna uczyć sie nowego życia.
Nastawiałam się na powieść, a otrzymałam zbiór opowiadań powiązanych osobami głównych bohaterów. I mam trochę wrażenie, że jest to zbiór oparty na luźnych pomysłach, którym by się należało doszlifowanie. Nie mogę powiedzieć, że mi się nie podobało, ale zabrakło spoiwa, które by mi kazało odwracać kartkę za kartką, żeby się dowiedzieć jakie będą dalsze przygody Małgorzaty. A tak dostałam zbiór zabawnych epizodów, ale to jednak dla mnie trochę za mało.
Nie mogłam się nie śmiać przy opisie znanej amerykańskiej rodziny wampirów, którzy bezmyślnie przerzucili się na zwierzątka. I tak tępią mieszkańców lasu, a kiedy zabraknie żywności, przenoszą się dalej. No i grają baseball, jakby nie wiedzieli jakie to niebezpieczne. Okropni są po prostu.
Nie to co poczciwy wampir z PRL, który jest na swój sposób przywiązany do swojej ojczyzny i cały czas pracuje na jej dobrobyt, wyrabiając normę w zakładzie pracy. Nawet jeśli musi kupować ciuchy w Pewexie, za ciężko zdobyte dolary i radzić sobie z milicją. Ale czasem i wampirom zatęskni się za minionymi czasami świetności, bo ich moce po latach zostały zapomniane. Jedynym ratunkiem jest zdobycie tajemniczej księgi, w której zostały opisane wszystkie sekrety.
W nowym życiu, Małgorzata nadal będzie szukała miłości, pomoże egipskiej mumii, spotka miłego wilkołaka i pierwowzór Pana Samochodzika, który nie jest tak kryształowy, jak moglibyśmy tego oczekiwać. A to wszystko w Polsce lat PRL - u.
To, czego nie można odmówić Pilipiukowi, to jego barwny i skrzący humorem język. Nawet epizod poszukiwania deficytowego towaru, jakim niewątpliwie jest materiał na pelerynę, bawi nieoczywistą puentą. Przyjemność czytania potęgują różnorakie nawiązania kulturowe, legendarne, czy miotologiczne. Do tego barwne postacie i klimat czasem nawiązujący do Jakuba Wędrowycza. Po trosze ironicznie, prześmiewczo, ale też swojsko przez całkiem trafne spostrzeżenia na temat komunistycznej rzeczywistości.
Całość mimo trafionego klimatu sprawia jednak wrażenie nieco chaotyczne. Z pewnością nie jest to najlepszy utwór Pilipiuka. Coś pomiędzy powieścią, a zbiorem opowiadań, z którego po przeczytaniu pozostaje parę trafnych opisów i kilka świetnych scen. Pomysł, któremu zabrakło wykończenia. Mogło być naprawdę dobrze, wyszło tak sobie.
 

Autor: Polonisty [polonisty.blox.pl]

 

Wcześniej pisałam, że Pilipiuk do mnie nie przemawia i taka jestem teraz skonfundowana... Mistrzostwem świata to ten "Wampir z M-3" nie jest... ale... no właśnie... Kurcze daje mu plus. Jednak. Z takim warsztatem pisarskim autor może stworzyć coś lepszego. Na moje oko po prostu "Wampir..." mu nie wyszedł, rozłazi się trochę w akcji. Jestem w stanie uwierzyć, że inne książki są lepsze, wnoszę po nagrodach jakie Pilipiuk zgarnął - pewnie całkiem słusznie. "Wampirowi..." czegoś brakuje, jakiegoś klucza, czegoś co trzymałoby akcję w kupie. Choć są dobre momenty sugerujące, że autor odrobił pracę domową i wampirzą literaturę ma w małym palcu... pokuszę się o przykład:

 

"-Kto to są mugole?

-No tacy, którzy nie wierzą w nic, co niezwykłe. Klapki na oczach. Racjonaliści-ateiści.

-Dziwne jakieś słowo...- zmarszczyła brwi.

-Anglicyzm chyba, nie wiem dokładnie, skąd to się wzięło ani jak to tłumaczyć na nasze."

 

Fragment rozmowy wampirki z czasów PRLu i pana Tomasza czyli Pana Samochodzika ;)

Dostało się też Edwardowi ze "Zmierzchu":

 

"- Edwardem sie nie przejmuj, przecież to idiota - prychnął hrabia - Chłopaka ma na oko z osiemnaście lat - zwrócił się do Gosi. - Wymoczek z włoskami na żelu. Wygląda jak przedmiot westchnień głupich amerykańskich dziewuch z głębokiej prowincji. Ale wygląd to nie wszystko. Liczy się to, co w głowie. A on ma tam kompletne siano. O tysiąc dziewięćset osiemnastego bez przerwy chodzi do szkoły. To do jednej, to do drugiej. Zdawał maturę już kilkadziesiąt razy, i co?

- Nie rozumiem? - zatrzepotała rzęsami.

- I nigdy nie zdał!..."

 

       Licealistka, córka wpływowego partyjnego towarzysza, popełnia samobójstwo, gdy dowiaduje się, że jej chłopak jest z nią tylko by uzyskać paszport i zwiać na zachód. Dziewczyna budzi się po paru miesiącach w rodzinnym grobowcu i musi przyjąć do wiadomości, że w spadku, po wcale nie takich chłopo-robotniczych przodkach, otrzymała też wampirzy gen. Kiedy rodzina, obsypując dom granulowanym czosnkiem, obmyśla jak się jej pozbyć, z pomocą przybywają wampiry z dzielnicy. Bohaterka (jakaś dziwnie mało zorientowana w swoich czasach) spotyka Pana Samochodzika, egipską mumię i legendarną Czarną Wołgę, którą w czasach PRLu straszono dzieci a także stara się odzyskać popęd płciowy - zanikający u wampirów - by móc pofiglować z nowopoznanym wilkołakiem...

Jak mówię: mistrzostwo świata to to nie jest, ale może kogoś skusi?

 
Autor: Clarissa [invisibl3e.blogspot.com]

 

Tytuł: Wampir z M 3
Autor: Andrzej Pilipiuk
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Ilość stron: 336Wyklęty powstań ludu ziemi, powstańcie których dręczy głód...
A więc twierdzicie Obywatelu, że wampiry istnieją? Niby kraj socjalistyczny, ateizm w modzie, a tu taka wtopa. I jak tu się krzyżem odwijać? Jak wodą, tfu, święconą chlapać? A czosnek tylko granulowany i z importu z bratniej Czechosłowacji!
Myśl nowa blaski promiennymi, dziś wiedzie nas na bój, na trud.
Być wampirem w PRL to nie przelewki. W społeczeństwie bezklasowym trudno tytułować się hrabią. Płaszcz i smoking nosi albo kelner, albo iluzjonista, a krew obywateli Rzeczpospolitej Ludowej ma posmak deficytu i reglamentacji.
Przeszłości ślad dłoń nasza zmiata, przed ciosem niechaj tyran drży...
Ale nie czas, by kąsać zblazowanych arystokratów w zacisznych buduarach. Prawdziwy walor odżywczy ma krew opasłych badylarzy, cinkciarzy, partyjnych kacyków i córeczek UB-eków. Ruszymy z posad bryłę świata, dziś niczym, jutro wszystkim my! Bo my, wampiry z PRL mamy swoją godność! Nie wysysamy biednych sarenek i jagniątek. Nie nazywamy tego WEGETARIANIZMEM! Może nie pamiętamy już o wampirzych mocach, ale mamy spryt nasz narodowy! Pozyskamy dewizy, przekroczymy plan, a potem z dumą oznajmimy:
To wszystko każe nam powiedzieć mocno. I stanowczo: Burżuazyjnym skrytopijcom mówimy - NIE!Wampiry ostatnimi czasy stały się bardzo popularne. Dziękować za to można m.in. Stephanie Mayer, która napisała bestsellerową sagę Zmierzch. Jednakże nie tylko dzięki Zmierzchowi wampiry są popularne. Skłaniam się tu ku stronie serialu Pamiętniki Wampirów.

Ile książek o wampirach tyle rodzajów bądź typów wampirów. W Zmierzchu są idealne, bez najmniejszej skazy. W Pamiętnikach Wampirów wyglądają jak ludzie, ale ich oczy czerwienieją a kły się wydłużają gdy czują pragnienie. Najsłynniejszym wampirem jest hrabia Dracula. Śpi w trumnie, ma ostre długie kły i niej jest idealnie piękny. Każdy pisarz i pisarka tworzy własny wzór wampira. Andrzej Pilipiuk moim zdaniem najbardziej skłonił się ku stronie Draculi.

Główną bohaterkę Wampira z M-3 poznajemy w jej szkole. Dziewczyna ma chłopaka i jest z dość zamożnej rodziny. Cała jej familia nie włączając babci składa się z ateistów. Małgosia i jej rodzina nie wierzy w wampiry, sądzą, że to zwykły zabobon. Jednak niedługo Gosia przekonuje się o ich istnieniu (dosłownie) na własnej skórze.

Pewnego dnia Małgorzata słyszy od znajomej, że jej chłopak jest z nią tylko dla pieniędzy. Wściegła dziewczyna w domu nie wie co robić. Stwierdza, że nie jest dla nikogo ważna i wiesza się. Budzi się pół roku później... w trumnie. Gdy chce się z niej wydostać myśli, że jej głupi brat Radek i jego kumple robią sobie z niej żarty. Wkurzona zrzuca trumnę z półki. Zdziwiona stwierdza, że znajduje się w rodzinnym grobowcu. Lekko zagubiona nie wie co robić i postanawia wrócić do domu.

Od tego momentu zaczynają się jej wszystkie przygody. Na początku Gosia wraz z Profesorem odnajduję drogocenną księgę dla wampirów, lecz jest to podróbka. Radek zostaje ich wspólnikiem. Małgorzata hrabina Bronawska zostaje dziewczyną wilkołaka o imieniu Greg. Marek zostaje porwany. Mumia z muzeum umiera. Jakub Wędorwycz zabija ekipę Czarnej Wołgi.


Największym plusem całej książki jest to, że pisana jest potocznym językiem. Znajdą się przekleństwa, ale jak wygląda książka pisana potocznym językiem bez nich?

Wampir z M-3 to interesująca powieść. Powinna spodobać się fanom gatunku fantasy oraz osobą, które kochają wampiry. Polubić ją mogą także osoby, które są w jakiś sposób związane z wcześniejszą  twórczością Pilipiuka (mam na myśli serię o Jakubie Wędrowyczu). Trzeba przyznać, że pan Andrzej Pilipiuk dobrze się spisał. Książka jest świetna i bardzo dobre nawiązanie do Zmierzchu. Poniższa ocena jest całkowicie zasłużona.


 10/10

wtorek, 01 maja 2012, fosher

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka