Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

Pratchett Terry, Eryk

Autor recenzji: Alannada [luincaerherbata.blogspot.com]

 

Większość z nas pamięta Fausta, który zawarł pakt z diabłem. Świat Dysku Terry'ego Pratchetta też posiadał swojego Fausta - całkowicie Dyskowego Fausta.

Eryk w Polsce ukazał się w 1997 roku, nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka (strona książki: Eryk).

Na świecie dźwiganym przez kosmos na grzbiecie żółwia Wielkiego A'Tuina (płeć nieznana) codziennie coś się dzieje. Nie tak dawno świat omal nie został zniszczony, a osoba odpowiedzialna za jego uratowanie została po drugiej stronie osnowy rzeczywistości i nadal ucieka przed stworami z piekielnych wymiarów i przed setkami małych nóżek. Lecz to już historia.

Mag, czy raczej Magggus, Rincewind, najbardziej tchórzliwy pośród magów i najmniej magowaty wśród tchórzy, lingwista i sprinter, amator ziemniaków i kiełbasek w bułce GSP Dibblera, znalazł się we właściwym miejscu o właściwej porze (czego nie da się powiedzieć o demonie, którego wezwała nadnatura). Został wezwany i zmuszony do spełniania życzeń, kiedy jego jedynym życzeniem było zabrać się stamtąd.

Demonolog Eryk wezwał swego pierwszego w życiu demona. Jak się okazało ani demon, ani demonolog nie byli postaciami szablonowymi. Demonolog miał bowiem czternaście lat i przeżywał właśnie zmasowany atak trądziku. Mimo to w końcu mial demona na swe usługi i żądał trzech życzeń. Jakież to były życzenia? Primo: zostać władcą świata. Secundo: żyć wiecznie. Tertio: spotkać najpiękniejszą kobietę w historii. Czyli raczej standardowo. Niestety demon, którego wezwał, chyba ostatnio trochę chorował. Sprawę pogorszył fakt, że demon przybył z Bagażem.

Rincewind, nagle władający demonicznymi mocami, musiał zacząć spełniać te życzenia, aby móc się uwolnić od małoletniego terrorysty i papugi.

Okazało się, że nie tylko spotkał swego przodka oraz stwórcę życia (i pierwszej kanapki) na Dysku. Jego wspólna droga z Erykiem zawiodła obu prosto do Piekła, gdzie wszystko było inaczej niż na rycinach, a demony planowały coś bardzo demonicznego (w skład czego wliczały się kolorowe zakreślacze, dywan i mnóstwo papierów). Droga do Piekła dobrymi chęciami jest wybrukowana, a czym jest wybrukowana droga z Piekła?

Jedyną wadą książki jest to, że jest za krótka. Może to z powodu tego, że Rincewind musi przebiegać przez większość akcji, żeby nie dogoniły go strzały, miecze, demony i Bagaż.

Nasz mag, czy raczej prawie_że_mag, jest typowym antybohaterem. Nic mu się nie udaje, nie umie czarować, zawsze wpada w tarapaty i jest bardziej tchórzliwy niżby się zdawało. Zwykle jest niezadowolony z przeżywania coraz to nowych przygód, skupia się tylko na własnym przeżyciu (możliwie w jak najmniejszej ilości kawałków - preferowany: jeden). Jego ulubionym sposobem na eliminację wroga jest zazwyczaj pół cegły w skarpecie - czyli raczej mało heroicznie, ale za to oryginalnie. Zawsze zrzędzi, błaga o litość lub wrzeszczy o pomoc. Mimo to ma wielu fanów (w tym piszącą te słowa), nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Pratchett czerpał z klasycznego Fausta, lecz stworzył całkowicie odmienne, zasługujące na uznanie, dzieło. Pełno w nim odniesień do historii starożytnej oraz do teraźniejszości, okraszonych niepowtarzalnym humorem i filozofią, której tylko na Dysku uświadczyć można.

Moim prywatnym zdaniem takie odświeżenie opowieści, ukazanie jej w krzywym zwierciadle, było bardzo dobrym pomysłem. Z książki płynie morał: "Uważaj, czego sobie życzysz, bo możesz to dostać i nagle okaże się, że nie o to ci chodziło i będziesz musiał zmarnować następne życzenie, żeby to odkręcić".

Książkę czyta się aż za szybko, wciąga jak bagno po deszczu i sprawia, że jeśli czytacie w miejscu publicznym, to ludzie na was dziwnie patrzą, bo chichoczecie do siebie.

 

Ocena
Wciągliwość - 5
Wygoda czytania - 5
Jak bardzo mi się podobało - 5
wtorek, 22 maja 2012, felicja79

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka