Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

Pratchett Terry, Na glinianych nogach

Autor: Fenrir [zaginionyalmanach.blogspot.com]

 

Tytuł: Na glinianych nogach
Autor: Terry Pratchett
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Ilość stron: 301
Rok wydania: 1996
Cena: 29,90 PLN
Ocena recenzenta: 9/10

 

Witajcie w Ankh-Morpork! Mieście, gdzie absurdy przeplatają się z rzeczywistością, a lord Vetinari mówi dobranoc! Tylko tutaj znajdziecie smoka, który został królem, nieumarłych umarłych i nielicencjonowanych złodziei! A z czym tym razem musi zmierzyć się nasz dzielny kapitan Sam Vimes? No cóż, niektóre wydarzenia spowodują, że wszystkie poprzednie nagle wydadzą mu się zwykłą, szarą codziennością. A zamieszany będzie w to między innymi kapral Noobs, który okaże się… wysokiej rangi szlachcicem! U nowego rekruta straży zaczynają pojawiać się niepokojące oznaki (tusz do rzęs i szminka). Na dodatek w ruch pójdą bojowe bochenki krasnoludzkiego chleba. Ostatni gasi światło!
           
Może nie zaczyna się od trzęsienia ziemi, jednak sytuacja jest poważna – Patrycjusz został otruty! I nie wygląda to na przypadek, jeśli wiemy o tym, że Vetinari szkolił się kilka lat w gildii skrytobójców. I wcale nie pomaga w tym wszystkim fakt, że tak naprawdę Patrycjusza nie lubią wszyscy (a niektórzy nawet bardziej) – mimo wszystko tolerują jego pozycję, bo to on potrafił zapewnić im stabilność i zbudować obecną pozycję Ankh-Morpork. Bez niego miasto pogrążyłoby się w chaosie, wojnach domowych i zamieszkach. Że o konflikcie trolli i krasnoludów nie wspomnę (a ich chleb to naprawdę zabójcza broń).
           
Rozpoczyna się rozpaczliwa walka z czasem. Truciciel pozostaje nieuchwytny, tak samo jak jego sposób działania jest prawdziwym terra incognito dla Sama. Na dodatek golemy, których nie widać, na co dzień, zaczynają popełniać dość… wyrafinowane samobójstwa. Zadania na dziś, według Niezawodnego Terminarza kapitana Vimesa:
- uratować lorda Vetinariego
- dorwać truciciela
- wyjaśnić zagadkę zagadkowych morderstw
- powstrzymać golemy przed autodestrukcją
- wymienić to piekielne urządzenie na model bez dziesięciu funkcji przepraszających za złe działanie pozostałych pięciu!
           
Jeśli chodzi o nawał wątków kryminalnych, to nawet mistrzowie gatunku stękną tylko bezradnie i rozłożą ramiona w geście bezradności. Bo tak naprawdę dzieje się wszystko naraz. A że wszyscy wiemy, jakim organem władzy jest Straż Miejska Ankh-Morpork, rozwiązanie zagadki będzie przychodziło z mniejszym, lub zazwyczaj większym trudem. No i z funkcjonariuszem Detrytusem i jego balistą mobilną. W przyszłości zmodyfikowanej zresztą na Piecmakera, broń siejącą postrach pośród całego miasta, stanowiącej zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju. Broni, która powinna być zakazana wszelkimi konwencjami. O ile takie oczywiście mają rację bytu (a nawet jeśli, to, kto by się nimi przejmował?).
           
Dawka absurdalnych ilości absurdalnego absurdu w absurdzie jest tu jak najbardziej gwarantowana. Jak zwykle w książkach Terry’ego Pratchetta humor występuje w skandalicznych ilościach grożących utratą życia lub zdrowia i nawiązaniami do kultury współczesnej. Cykl o Straży Miejskiej jest chyba jednym z najlepszych (o ile wśród książek tego autora można w ogóle wyróżniać najlepsze książki), a ta pozycja wcale nie odbiega od tego schematu. Przy czym znajomość poprzednich części wymagana nie jest (nie zaszkodzi jednak przeczytać najpierw „Straż! Straż!”, żeby lepiej poznać osobę Marchewy i jego rolę w tym wszystkim). Jeszcze tu jesteś, grzeszniku?! Biegiem marsz do księgarni! Ale to na jednej nodze!piątek, 04 maja 2012, felicja79

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka