Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

Salvatore R. A., Klejnot halfinga

Autor recenzji: Alannada [luincaerherbata.blogspot.com]

 

Klejnot halfinga to ostatni tom trylogii Doliny Lodowego Wichru. Książka ukazała się w 1990

roku, a w Polsce w 1998 roku. Moje wydanie, z 2006 roku, wydało Wydawnictwa ISA (strona książki: Klejnot halfinga).

Akcja książki podejmuje historię Drizzta Do'Urden, mrocznego elfa o naturze lepszej niż u wielu elfów z powierzchni. We wcześniejszym tomie, Strumieniach srebra, nasi bohaterowie odnaleźli Mithrilową Halę (nie mylić z Morią!), ale żeby nie było tak kolorowo, to halfing Regis został porwany przez najemnego mordercę, niejakiego Artemisa Entreriego (nie mylić z Artemisem Fowlem!), który był nikczemny i podły.

Morderca, przybyły z samego Calimportu (daleko, daleko na południe. Trzeba minąć Waterdeep i Wrota Baldura) pracował na zlecenie grubej ryby, zwanej Pasha Pook. Złapawszy nieszczęsnego pokurcza zabrał swego jeńca na południe. Ukradł też figurkę Guenhwyvar tak na wszelki wypadek, gdyby drow uznał, że nie ma co się fatygować za głupim niziołkiem. Powód, dlaczego tak zrobił, pozostawię w cieniu tajemnicy.

Drizzt i Wulfgar zaparli drzwi Mithrilowej Hali kołkiem i polecieli za Entrerim powiewając pelerynami jak Batman w Mrocznym Rycerzu.

Entreri, niczym panienka z dobrego domu, nie bardzo wiedział czego chce. Bo niby uciekał, ale jakoś tak niemrawo. Dlaczego tak? Ponieważ nikczemny skrytobójca w skrytości ducha chciał pokazać cnemu Drizztowi, kto tu lepiej walczy i że żeby być najlepszym fechmistrzem trzeba się wyrzec tego, co może osłabić - w tym przypadku przyjaźni i miłości.

Sam Drizzt w tym tomie zmagał się z głębokim brakiem tolerancji, ksenofobią i skostniałymi stereotypami, a także z własną nieśmiałością i obawą przed odrzuceniem.

Polecam książkę osobom lubiącym klimaty gier RPG. Oraz fascynatom Legendy Drizzta czy komiksu na podstawie owej narysowanego.

poniedziałek, 28 maja 2012, felicja79

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka