Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

Shepard Lucius, Smok Griaule

Autor: Fenrir [zaginionyalmanach.blogspot.com]

 

Jedną z cech rozpoznawczych typowego, klasycznego fantasy jest obecność smoków. Te bywają dobre, złe, neutralne, odgrywają też większą lub mniejszą rolę w ratowaniu świata (lub na odwrót). Tytułowy Griaule jest istotą o tyle nietypową, że nie może on „aktywnie” wpływać na rzeczywistość wokół. Wbrew pozorom czyni to z niego jeszcze groźniejszego przeciwnika.
Griaule miał zostać zabity dawno temu, jednak niewielka pomyłka rzucającego zaklęcie sprawiła, że został on tylko „uśpiony” – w wyniku tego rozwinął się jego umysł, dzięki któremu smok posiadł możliwość wpływania na umysły mieszkańców Hangtown, leżącego na smoku. Nietrudno się domyślić, że nie pałają oni przez to do ogromnego gada sympatią. Jednakże wszelkie próby pozbycia się mentalnego władcy skazane na porażkę przez zdolność manipulacji Griaule’a.
Obecność smoka w dolinie Carbonales od samego początku definiuje sposób prowadzenia historii przez autora. Mieszkańcy Hangtown próbują żyć pozorami, jakby chcieli przekonać się wbrew sobie do obecności potężnej, uśpionej istoty tuż obok. W efekcie Griaule jest elementem codzienności, jednak nie zmienia to jego roli „potwora”, którym straszy się niegrzeczne dzieci. Porównać można go do uśpionego wulkanu - z jednej strony nie stanowi on czynnego zagrożenia, z drugiej jednak nikt nie zna dnia ni godziny, kiedy zagrożenie stanie się naprawdę realne.
Co ciekawe, życie "na smoku poznamy" dość słabo – pierwszy tekst, „Piękna córka poszukiwacza łusek” rozgrywa się w głównej mierze w… środku Griaule’a. Z racji rozmiarów smoka jego organizm stanowi oddzielny świat, wraz z rozwiniętą cywilizacją małych istot-pomocników, które dbają o to, by pasożyty nie dokonały spustoszeń podczas głębokiego snu bestii. Rzucona w ten „mechanizm” zostaje tytułowa córka, Catherine. Kilkuletnia obecność dziewczyny przyzwyczajonej do normalnego świata w smoczym organizmie w znaczący sposób wpłynie na jej psychikę i sposób postrzegania świata – wszystko to zaś pod cichą kontrolą Griaule’a. Co w wiadomy sposób tylko pokazuje, jak wielką siłą umysłu dysponuje smok.
Po drodze napotkamy jedno opowiadanie w klimatach kryminału, z pozoru niezwiązane z „główną” fabułą. Jak jednak się okaże, jest ono ściśle powiązane z „Człowiekiem, który pomalował smoka Griaule’a”. Tytuł ten nie sugeruje nic niebezpiecznego, jednak nic bardziej mylnego – w tym opowiadaniu zawiera się praktycznie cała kwintesencja historii Griaule’a. Tytułowy człowiek ogromnymi kosztami i rzeszami ludzkich istnień w pewien sposób pokonuje smoka. „Łuska Taborina” jest tylko kontynuacją tej historii, a zarazem sprowadzeniem fabuły do poziomu ludzkiego cierpienia. Cierpienia, które na pierwszy rzut oka jest przez Sheparda eskalowane, potem przyjmuje jednak bardziej „ludzki” wymiar.
Premierowy tekst, „Czaszka”, ma tak naprawdę niewiele wspólnego z poprzednimi tekstami. Główną rolę w nim odgrywa czaszka Griaule’a, przez stulecia przekształcona w miejsce kultu. Jednocześnie zaś z klimatów fantasy przenosimy się w pejzaż Ameryki łacińskiej, na czele z lokalnymi dyktatorami, wojnami domowymi i puczami. Od razu widać brak smoka w historii – gdzieś znika cały klimat, jaki obecny był w „smoczych” opowieściach.
„Smok Griaule” to fantasy ciekawe – smok nie odgrywa w nim głównej roli (jak w wielu bardziej klasycznych powieściach tego gatunku), lecz stoi z boku, nie rzucając się w oczy. Jednocześnie jednak ze swojej ukrytej pozycji ma on wyraźny wpływ na wszystko dookoła – mieszkańcy Hangtown, chcąc nie chcąc, są mu podporządkowani, a czytelnik jest świadomy wpływu, jaki wywiera na nich smok. Shepard skoncentrował się też na eskalacji ludzkich uczuć, wręcz uwypukleniu ich i nadaniu im wyraźnej roli w kształtowaniu fabuły, tuż obok Griaule’a. „Smok Griaule” to pozycja dość nietypowa w "Uczcie Wyobraźni" chociażby ze swój "staroszkolny" klimat, którego brak w innych powieściach w tej serii.czwartek, 03 maja 2012, fosher

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka