Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

Star Wars. Wielki ilustrowany przewodnik. Wydanie specjalne

Autor: Fenrir [zaginionyalmanach.blogspot.com]

 

Tytuł: Star Wars. Wielki ilustrowane przewodnik. Wydanie specjalne

Autor: opracowanie

Wydawnictwo: Egmont

Ilość stron: 277

Rok wydania: 2011

Cena: 79,90 PLN

Ocena recenzenta: 8/10
Maska Darth Vadera jest chyba jednym z najbardziej rozpoznawalnych znaków Gwiezdnych Wojen. Stąd treść albumu, którego okładka ozdobiona jest jego fotografią, nie należy do szczególnych tajemnic. "Wielki ilustrowany przewodnik" to nic innego, jak przybliżenie nam uniwersum Gwiezdnych Wojen, które wiele osób zna tylko z filmów, a które przedstawiają niezbyt wiele, szczególnie w świetle ilości komiksów i książek, które powstały i powstają aż do dzisiaj.
Na sam początek czytelnikowi przedstawiona jest historia Galaktyki w ogólnym zarysie i zaznaczonymi na osi czasu najważniejszymi wydarzeniami. Widzimy na niej zarówno sceny znane z filmów, jak i te "mniej" ważne, np. datę narodzin Jabby Hutta. Kolejna strona zaś to mapa Galaktyki, która pozwala mniej więcej zorientować się w geografii kosmosu oraz odległościach, jakie przemierzali bohaterowie sagi w poszczególnych częściach.
Kolejne strony przybliżają technologię używaną przez rasy występujące w uniwersum SW, a także historię Zakonu Jedi i dzieje Sithów. Później jest to także omówienie dziejów Starej Republiki, w tym części wydarzeń, jakie miały miejsce w częściach 1-3 filmowej sagi. Znajdziemy tu opis Wielkich Wojen Sithów, Wojen Mandaloriańskich, a także historię mrocznych lordów i dzieje ich walk o władzę. Na przeciwległym biegunie są zaś postacie "dobre" i opis mechanizmów, według jakich działa Stara Republika.
Kolejna część, "Nowa Republika" w głównej mierze koncentruje się na pierwotnej trylogii i wydarzeniach, jakie miały w niej miejsce. Znajdziemy tu tak charakterystyczne postacie jak właśnie Darth Vader, Han Solo czy Luke Skywalker. Znajdziemy tu sporo ciekawostek i drobnostek, których na próżno szukać w filmie, a które pozwalają na lepsze nakreślenie obrazu całości.
Ostatnia część opowiada losy Galaktyki po zniszczeniu drugiej Gwiazdy Śmierci i zabiciu Imperatora. Poznajemy w niej między innymi losy dzieci Hana Solo, Luke'a Skywalkera oraz kilka ważnych epizodów w dziejach Galaktyki. Nie braknie tu także informacji na temat dalszych losów znanych bohaterów, jak na przykład informacja o tym, co stało się z Chewbacką.
Ostatnie strony przewodnika obracają się już w sferze "okołogwiezdnowojennej". Należą do niej między innymi kulisy z planu filmowego, a także informacje na temat konwentów SW, czy nieustannego poszerzania uniwersum przez niezależnych twórców, chociażby w formie gier komputerowych. 
Pod względem wydania przewodnik stoi na wysokim poziomie - mnogość kolorowych ilustracji i kadrów filmowych i kredowy papier sprawiają, że czytelnik faktycznie ma wrażenie obcowania z opracowaniem ogromnej historii, jaka powstała kilkadziesiąt lat temu. Informacje są podane w prosty, rzetelny sposób i wyjaśniają wiele wątków i nieścisłości, jakie pojawiły się w filmach. Podsumowując, mamy do czynienia z kawałkiem naprawdę porządnej roboty, który jest doskonałym uzupełnieniem wiedzy na temat najsłynniejszej sagi świata.czwartek, 03 maja 2012, fosher
Tagi: opracowanie

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka