Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

Kornew Paweł, Sopel

Autor recenzji: Honorata [ksiazkijaipankot.blogspot.com]

 

Cykl Przygranicze

 

Autor: Paweł Kornew
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Liczba stron:
Rok wydania:2008 - 2012

Sopel to twardziel, osobnik aspołeczny, bezwzględny, brutalny i inteligentny. Nie waha się wdawać w każdą burdę i jeśli trzeba bez pardonu zabija. Kto z nim zadrze, wkrótce ginie w tajemniczych wypadku, brutalnie zamordowany w niewyjaśnionych okolicznościach, a zabójca nie zostaje wykryty. Szepcze się po katach że zadzieranie z Soplem źle się kończy i tylko głupcy robią sobie z niego wroga.

Czy o jego czynach stanowi zwichrowana, psychopatyczna osobowość, czy może świat, w którym się znalazł zdeterminował jego zachowanie, tak, aby mógł przeżyć w tym brutalnym, magicznym świecie? Bo Przygranicze to świat zimy i lodu, magiczny i bezwzględny, świat w którym przetrwają najsilniejsi i najbardziej zdeterminowani. Jak tam trafić? Przez przypadek. Wysiadacie z pociągu, na podrzędnej stacji, aby kupić coś gorącego do picia, gdy wracacie na peron, pociągu nie ma, peronu także, ani budynku dworca. Jest za to śnieg, mrok i mróz przenikający do szpiku kości, do każdej komórki, ścinający krew w żyłach. Witajcie w Przygraniczu.

Fort, Siewieroreczeńsk i Miasto to największe skupiska ludzi, wokół których zlokalizowane są wolne chutory.

W Forcie, jak wszędzie, rządza najsilniejsi, mający pieniądze dające także władzę. Tworzą  grupy, wchodzące w skład Rady Miasta, która jest organem władzy w. Każda gz rup ma swoją specyfikę, zadania: Drużyna to siły porządkowe, Gimnazjon skupia czarodziejów, Związek handlowy to monopolista handlu, Siostry Chłodu (inaczej Liga) to ugrupowanie feministek, wojowniczych i niebezpiecznych.

Świat, jak świat: władza, układy, przepychanki polityczne, niby takie same jak wszędzie, ale to tylko pozory. W tym świecie działa magia, ale nie ta przyjazna, uzdrawiająca, tworząca światy, w których jest miejsce dla elfów, wróżek, krasnoludków i innych sympatycznych i niegroźnych sworzeń. Tutaj magia tworzy pola , których promieniowanie wywołuje u ludzi szaleństwo, mutacje genetyczne, zabija bardzo boleśnie i bezwzględnie. To magia stworzyła przemieńców, wilkołaki, zombie, wampiry, lodowe robaki, śnieżniki i inne niebezpieczne istoty. Aby mieć chociaż cień szansy na przeżycie przy zetknięciu z tymi potworami, czarodzieje tworzą artefakty, które ładują swoją mocą. Przydatne w przetrwaniu są także zaostrzone kołki, święcona woda, srebrne kule oraz każdy rodzaj broni byle dużej ilości.

Akcja książki, zawiązuje się już na pierwszych jej stronach, bez zbędnych wprowadzeń i opisów, gdy Sopel wchodzi w posiadanie noża, niesamowicie ostrego, o rękojeści z niezidentyfikowanego tworzywa. Od tej pory ciągle ktoś próbuje go zabić. Aby wyjaśnić co się dzieje i przeżyć, postanawia na jakiś czas zniknąć z Fortu i w tym celu wybiera się na patrol, poza jego obręb. Tak rozpoczyna się opowieść pełna przygody, walki i ciągłej akcji, w klimacie gry RPG lub strzelanki. Pełno w niej pościgów, magii i groźnych stworzeń.

Książka jest mocna, żywa i krwista, realistyczna i pełna przemocy i kontrastuje ze światem mroźnym, ponurym i czarno-białym.

Fabuła nieustannie trzyma w napięciu, a niespodziewane zwroty akcji nie pozwalają przewidzieć jak historia się skończy.

Jest to fantastyka w wersji hard dla dorosłych, idealna dla osób oczekujących wciągającej, pełnej akcji fabuły, nieprzeładowanej opisami. „Sopel” podzielony jest na dwa tomy, a dalsze losy bohatera śledzić można w następnych częściach: „Śliski” i „Czarne sny”.

Warto wspomnieć o szacie graficznej bo Fabryka Słów się postarała. W kolorystyce dominuje zamglona szarość stanowiąca tło dla sylwetek Pograniczników. Świetna.

Moja ocena: 5/6

niedziela, 17 czerwca 2012, felicja79

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka