Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

Martin George R. R., Starcie królów

Autor: Alannada [luincaerherbata.blogspot.com]

 

Autor: George R. R. Martin
Tytuł: Starcie królów
Wydawnictwo: Zysk i S-ka 2004
Strona książki: Starcie królów
Serial Gra o tron sprawił, że cała masa ludzi sięgnęła po książkę George'a R. R. Martina pod tym samym tytułem. I większość z nich wciągnęła się w historię Siedmiu Królestw z wielką chęcią zabierając się za kolejne tomy cyklu Pieśni Lodu i Ognia. I ja byłam jedną z takich właśnie osób. Okładka Gry o tron nie zdążyła jeszcze opaść, a ja już miałam w rękach Starcie królów.
Siedem Królestw pogrążyło się w wojnie domowej, pretendenci do Żelaznego Tronu (których przybywało z dnia na dzień) gromadzili wokół siebie popleczników i armie.
Dany, posiadająca trzy małe smoczki, podjęła poróż i musiała zmierzyć się nie tylko ze zdradzieckimi ludźmi, lecz także wychować trzy nader fascynujące bestie.
Na północy, na Murze, Straż Nocna stanęła przed zagrożeniem inwazją. Barbarzyńcy pod wodzą Mace Rydera zgromadzili się tworząc potężną armię, która ma wyruszyć na południe, na chronione przez Nocną Straż ziemie. Zaś mieszkańcy owych ziem wcale nie mają zamiaru pomagać Straży uważając ją najczęściej za zbiorowisko kalek, rzezimieszków i nieudaczników.
Jak powiadają Starkowie "Nadchodzi zima". Siedmem Królestw nie będzie w stanie się do niej przygotować, póki na Żelaznym Tronie moe zasiądzie nowy władca.
Martin, tak samo jak w pierwszym tomie, nie waha się zasypać czytelnika masą nowych informacji i postaci. Każda z owych person kierowała się własnymi pobudkami, inaczej reagowała na kolejne zdarzenia. Między innymi to wlaśnie zróżnicowanie bohaterów, brak wyraźnego podziału "dobry-zły" sprawia, że Starcie królów jest lekturą tak znakomitą.
George R. R. Martin okazał się być pisarzem nadzwyczaj płodnym i pracowitym. Masa detali, postaci i kultur może przyprawić o zawrót głowy, zaś zawiłość intryg powinna doprowadzić czytelnika do obłędu (nie jest tak jednak jeśli czyta się uważnie).
Książka jest potężna, lecz nie zrażajcie się, ilość stron nie nie przeszkadza w lekturze, bo fabuła wciąga do tego stopnia, że nawet nie zauważa się, kiedy jest się w połowie powieści.
Polecam gorąco jako genialną kontynuację Gry o tron.
Ocena
Wciągliwość - 5
Wygoda czytania - 4
Jak bardzo mi się podobało? - 5piątek, 01 czerwca 2012, fosher

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka