Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

Červenák Juraj, Władca wilków

Autor recenzji: Honorata [ksiazkijaipankot.blogspot.com]

 

Tytuł: Czarnoksiężnik. Władca wilków
Autor: Juraj Červenák
Wydawnictwo: ERICA Instytut Wydawniczy
Liczba stron: 376
Rok wydania: 2012

 

Imperium Awarów upadło pod naporem wojsk Karola Wielkiego, lecz ludność słowiańska nie może się jeszcze czuć bezpiecznie. Krwawe Psy - oddziały awarskie, słynące  z wyjątkowego okrucieństwa, dzięki krwawym ofiarom z ludzi, posiadające moce wskrzeszania zmarłych, nadal łupią, grabią i gwałcą, najeżdżając bezbronne osady.

Jedynym ratunkiem zrezygnowanej ludności zdaje się być bezlitosny pogromca Awarów, walczący po stronie Karola Wielkiego, który kierowany zemstą, stara się niszczyć ostatecznie najeźdźców - Czarny Rogan. Działa na własną rękę, tropiąc ślady Krwawych Psów  wśród kniei i leśnych ostępów, zamieszkałych przez stworzenia rodem z mitologii i wierzeń ludowych.

Autor przedstawia trzymającą w napięciu opowieść, mroczną i krwawą, którą łączy w sobie fikcję literacką i prawdę historyczną. Historia, jaka rozgrywa się przed naszymi oczami to barwna i ostra proza, odarta ze złudzeń. Akcja powieści umiejscowiona została w VIII - IX wieku, gdzieś na terytorium chylącego się ku upadkowi imperium Awarów, pomiędzy Cisą a Dunajem, w kręgu słowiańskiej historii i mitologii. Widać dużą znajomość tematu i świetne przygotowanie Autora, co pozwala mu z lekkością poruszać się po powieści.

„Władca wilków” to lektura ekscytująca i satysfakcjonująca; sprawnie napisana i wyważona łączy w sobie wątki historyczne z fikcją literacką, spajając wszystko w przemyślaną całość. Dynamiczne sceny walki, ostre i krwawe opisy niejednokrotnie dokładne i sugestywne tworzą całość przeznaczoną nie dla każdego czytelnika.

Mimo iż fabuła jest prosta i nieskomplikowana, to sposób jej przedstawienia, oraz warsztat pisarski sprawiają, że jest wciągająca i interesująca. Zaskakujące zwroty akcji i wyjątkowo krwawe pojedynki, w połączeniu z dość ponurym klimatem, oraz żywymi, dobrze nakreślonymi bohaterami, czynią ją doskonałą lekturą na nudne wieczory.

Moja ocena 5/6

niedziela, 17 czerwca 2012, felicja79
Tagi: ervenk Juraj

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka