Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

Beaulieu Bradley P., Wichry Archipelagu

Autor recenzji: Fenrir [zaginionyalmanach.blogspot.com] 

 

Tytuł: Wichry Archipelagu
Autor: Bradley P. Beaulieu
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Ilość stron: 634
Rok wydania: 2011
Cena: 42,00 PLN
Ocena recenzenta: 7+/10

 

Dzisiaj wielu autorów fantasy idzie po linii najmniejszego oporu, tworząc wszystko na modłę Tolkienowską (wybraniec lub ich grupka walcząca ze złem, które chce zawładnąć światem, a jeśli owe zło ma mniejsze ambicje, to tylko królestwem). Można powiedzieć, że także autor „Wichrów Archipelagu” owych zapatrzeń w „ojca fantasy” się nie wyzbył, jednak jego debiut literacki jest zadziwiająco oryginalny.

Kałakowo to jedno z kilkunastu księstw-archipelagów w Wielkim Księstwie Anuski. Sytuacja w nim nie jest zbyt szczęśliwa, bo jest ono targane wewnętrznymi konfliktami, tajemnicza zaraza dziesiątkuje ludność, a z zewnątrz zagrażają mu Mahharaci – organizacja, która tylko czeka na dogodną okazję do przejęcia władzy w osłabionym Kałakowie.

Fabuła książki faktycznie jest dość schematyczna i mało oryginalna, a  główni bohaterowie po raz kolejny pochodzą z wyżyn społecznych (element bardzo często wykorzystywany w fantasy i – nie ukrywajmy – coraz bardziej nużący). Na dodatek tekst z tylnej okładki sugeruje, że pierwsze skrzypce w wydarzeniach wstrząsających Kałakowem będzie grał autystyczny chłopiec, z przebiegu fabuły nie wynika jednak, by był on jakąś ważną personą. Autor poświęcił mu dość mało miejsca, skupiając się raczej na pobocznych wątkach.

Tempo akcji zostało przesadzone w obie strony – początki są naprawdę ślamazarne. Mniej więcej w połowie książki sytuacja się poprawia, ale końcówka także została przesadzona – wszystko rozgrywa się aż zbytnio dynamicznie i czytelnik w pewnym momencie może wypaść z czytelniczego „rytmu”. Mimo iż widać, że faktycznie autor pracował nad książką dość długi czas (kilka lat), to brakuje mu nadal pisarskiej wprawy i dobrego wyważenia tego elementu w swoich tekstach.

Niewiele można powiedzieć o głównych bohaterach – z tekstu nie wybija się właściwie żadna dobrze zarysowana osobowość, chociaż trzeba przyznać, że przynajmniej nie mamy do czynienia armią klonów, które różnią się jedynie wyglądem i imionami. Ten element także powinien zostać dopracowany w kolejnych tekstach tego autora, by czytelnik nie miał wrażenia obcowania z kukłami.

Oryginalność świata stworzonego przez Beaulieu polega na ciekawym i nowatorskim spojrzeniu na wykorzystanie magii jako takiej (w „Wichrach Archipelagu” nazywanej eterem). Faktycznie widać, że autor mocno przyłożył się do stworzenia własnego świata, który nie byłby kalką tego, co już było (patrz: Tolkien). Spora ilość nazw własnych czasami może utrudniać lekturę, jednak nie jest to duża wada – zabieg ten powoduje wprawdzie lekki chaos w książce, jednak z drugiej strony czytelnik ma poczucie patrzenia na coś nowatorskiego w sferze światotworzenia. Właśnie ten element znacząco odróżnia „Wichry Archipelagu” od kilogramów pulpy fantasy, jakiej wiele w ostatnich latach na świecie.

Po debiutanckiej książce Beaulieu nie można oczekiwać niczego odkrywczego, jeśli chodzi o fabułę. Jednak nawet skostniała historia o ratowaniu królestwa przed zagładą zyskała sporo świeżości dzięki osadzeniu jej w naprawdę oryginalnym i ciekawym świecie (zaś latające statki otworzyły przed autorem wiele nowych możliwości). Do ideału „Wichrom Archipelagu” brakuje sporo, jednak zdecydowanie nie jest to pozycja, na którą można machnąć ręką. Beaulieu pokazał, że w dzisiejszym fantasy nie trzeba kopiować tego, co było, a przy odrobinie wysiłku można stworzyć całkiem nowe podwaliny dla starych historii. Polecam.

wtorek, 10 lipca 2012, felicja79

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka