Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

Brooks Terry, Talizmany Shannary

Autor: Adam Kopeć [magiaksiazek.pl]Dobry czy zły?

Talizmany Shannary to 7 tom cyklu Shannara. Przeczytałem wszystkie poprzednie i czytam dalej. W tej części najbardziej zaciekawił mnie wątek przeciągania Para na złą stronę. Już kilka razy spotykałem się z takim motywem w innych książkach i filmach i zaczyna mnie to coraz bardziej ciekawić. Co powoduje, że człowiek dokonuje zdrady? Dlaczego potrafi się tak radykalnie zmienić? Wczoraj był przyjacielem, a dziś już wrogiem. Jak to możliwe?

Zwątpienie

Powody mogą być różne. Możesz zobaczyć, że na Parze były wykorzystywane bardzo subtelne metody prania mózgu. Pozwolono mu wierzyć w rzeczy, które nie wydarzyły się w rzeczywistości. Za pomocą iluzji, odpowiednio dobranych słów Par zaczął wątpić w siebie.

Wiesz jakiego człowieka najłatwiej złamać? Tego, który nie ma już nadziei. Tego, który stracił wszystko co dla niego ważne. Wtedy możesz mu wmówić niemal wszystko. Człowiek na dnie uwierzy w cokolwiek, żeby zapomnieć o swoich smutkach.

Droga na ciemną stronę

Właśnie wiara jest tutaj najważniejsza. To co powtarzają bohaterowi, którego chcą przekonać do przejścia na drugą stronę nie musi być prawdą. W większości historii spotkasz się z przeciąganiem pozytywnego bohatera na stronę zła. Znacznie rzadziej w książkach próby przekonania negatywnego bohatera na ścieżkę dobra.

Terry Brooks w Talizmanach Shannary opisuje proces przeciągania bohatera pozytywnego na stronę zła. Czasami zastanawiam się czemu siły zła zadają sobie tyle trudu, żeby robić coś takiego. Jakby mieli za mało osób po swojej stronie do podziału łupów.

Siły zła podchodzą do swojej pracy bardzo metodycznie i z dużą cierpliwością. Nie wystarczy podejść bohatera z jednej strony. Należy zastosować kilka planów i cały czas kontrolować ich efekty. Należy też wykazać się cierpliwością. (Aż chciałoby się być tak metodycznym i wytrwałym w dążeniu do swoich celów.)

Dopiero wszystkie te wysiłki prowadzą do osiągnięcia celu. Bohater poddany tak intensywnemu i długotrwałemu praniu mózgu może zdradzić swoim najbliższych przyjaciół.

Ocalenie

Co może ocalić bohaterem przed przejściem na ścieżkę zła? Terry Brooks ma 2 odpowiedzi. Pierwszą z nich jest miłość. Jako najsilniejsza emocja, która potrafi poruszyć góry, może również przyciągnąć do światła. Chciałoby się mieć osobę, która tak Cię kocha, że jest gotowa pójść do jaskini lwa żeby Cię odzyskać.

Drugą odpowiedzią jaką udziela autor jest prawda, a właściwie Miecz Prawdy, od którego cała seria Shannary się zaczęła. Prawda nie zawsze jest miła, ale ma na pewno jedno przewagę nad kłamstwem - łatwiej jest ją pamiętać. Z kłamstwem jest zawsze ten problem, że musisz pamiętać co i komu nakłamałaś.środa, 25 lipca 2012, fosher
Tagi: Brooks Terry

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka