Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

Canavan Trudi, Misja ambasadora

Autor: Fenrir [zaginionyalmanach.blogspot.com] 

 

Tytuł: Misja ambasadora
Autor: Trudi Canavan
Wydawnictwo: Galeria Książki
Ilość stron: 569
Rok wydania: 2010
Cena: 44,90 PLN
Ocena recenzenta: 2/10
„Misja ambasadora” stanowi początek kolejnej trylogii autorstwa Trudi Canavan, w której autorka kontynuuje wątki rozpoczęte w „Trylogii czarnego maga”. Zarazem „Misja ambasadora” stanowi idealny przykład, że pewnych rzeczy po prostu nie powinno się już tykać i lepiej byłoby pozwolić dogorywać im w spokoju.

 

Fabuła jest prawie taka sama, jak w pierwszej trylogii rozgrywającej się w świecie stworzonym przez Canavan - jedyna różnica polega na tym, że królestwu nie zagrażają już zbuntowani Czarni magowie, którzy postanowili dla sportu podbić całą Kyralię. O dziwo, stosunki z samymi Sachakanami układają się całkiem nieźle. Jednak buntownicy nadal mają w pamięci Soneę, która pokrzyżowała ich plany podboju. A teraz nadarza się idealna okazja do zemsty – jej syn wyrusza do Sachaki, aby towarzyszyć tamtejszemu nowemu ambasadorowi Gildii.
W kwestii fabuły w książce nie ma absolutnie żadnych nowości – autorka ponownie wałkuje motyw tajemniczego, nieuchwytnego zabójcy, który tym razem za punkt honoru postawił sobie eliminowanie złodziei. Nikt nie wie, dlaczego owa osoba to robi. I to właśnie tu ujawnia się jedna z największych bolączek książek Trudi Canavan – niby na kartach powieści wprowadza bohaterów, którzy mają odgrywać jakąś rolę, ale w praktyce zupełnie nie widać celu pojawiania się w treści kolejnych imion, a postacie w sumie nie różnią się między sobą.
Widać to już na samym początku książki, gdy nasz znajomy złodziej, Cery, traci rodzinę – ta zostaje w brutalny sposób zamordowana przez tajemniczego Łowcę Złodziei, który od dłuższego czasu poluje na przedstawicieli tego zawodu. Spodziewaliście się chociaż cienia rozpaczy? Błąd, Cery to twardziel nad twardziele - nie przejawi nawet cienia ludzkich uczuć i nadal będzie odgrywać rolę  zahartowanego wychowanka ulicy. I nie jest to, niestety, odosobniony przypadek – w „Misji ambasadora” nie ma wyraźnych bohaterów. Są tylko puste imiona, które wskazują czytelnikowi, kto co robi w danej chwili. Sonea swoim charakterem i zachowaniem absolutnie niczym nie różni się nawet od wcześniej wspomnianego złodzieja. Po prostu brak tu jakichkolwiek cech szczególnych, które pomogłyby rozpoznać danego bohatera bez podawania imion.
Po raz kolejny widać też skłonność autorki do lania wody i rozpychania tekstu na siłę. „Misja ambasadora” to tak naprawdę bardzo niewiele fabuły, a główni bohaterowie motają się w kółko. Do tego autorka prowadzi czytelnika za rękę niczym dziecko we mgle i wyjaśniania mu każdy, nawet najmniejszy i niepotrzebny detal. Niewielką (z naciskiem na to słowo) poprawę przynosi druga część książki, gdyż pierwsza w wielkim skrócie opowiada tylko o dwóch, może trzech istotniejszych wydarzeniach w skali całej książki.
„Misja ambasadora” jest książką złą i niedopracowaną, a Trudi Canavan znowu powtarza schemat, który utarła już podczas tworzenia „Trylogii czarnego maga”. Naprawdę trudno doszukać się jakiegokolwiek powiewu świeżości, który nie czyniłby z książek jej autorstwa następnego nudnego i sztampowego aż do bólu fantasy. A fakt ten jest tym bardziej bolesny, że widać ogromny, niewykorzystany potencjał, jaki leży w całej Kyralii i okolicach. Gdyby tylko sama Trudi Canavan zechciała w końcu porzucić w diabły Gildię i skupić się na kimś innym, niż magowie…   Niestety jest, jak jest i w morzu książek fantasy jest wiele innych, bardziej zasługujących na uwagę.czwartek, 12 lipca 2012, fosher

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka