Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

Chadbourn Mark, Koniec świata

Autor: Fenrir [zaginionyalmanach.blogspot.com] 

 

Tytuł: Koniec świata
Autor: Mark Chadbourn
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Ilość stron: 506
Rok wydania: 2006
Cena: 34,90 PLN
Ocena recenzenta: 7+/10
Dla Churcha świat skończył się po samobójczej śmierci narzeczonej. Jego dalsza egzystencja straciła jakikolwiek sens. Co do jednego mężczyzna miał rację, nawet pomimo swojego depresyjnego stanu: świat rzeczywiście się skończył. Przynajmniej ten, który znaliśmy do tej pory, jako spokojny i poukładany. Do teraz czarownice, demony i smoki pozostawały tylko stworzeniami z bajek i nad wyraz bujnej wyobraźni dzieci. Fizycznie nie miały prawa istnieć i zakłócać spokoju gatunkowi ludzkiemu. Możliwe jednak jest, że postanowią powrócić i upomnieć się o świat, nad którym kiedyś sprawowały władzę.
Church znajduje się w samym epicentrum zdarzeń w chwili, gdy widzi morderstwo pewnego urzędnika Ministerstwa Obrony. Teoretycznie było to pospolite zabójstwo, rzadko kiedy jednak morderca przybiera postać tak odrażającą, że zwykła istota ludzka natychmiast traci przytomność na sam jej widok. Równocześnie z całej Anglii stopniowo zaczynają napływać coraz bardziej niepokojące komunikaty. Ludzie informują o zdarzeniach i istotach, które wydają się tylko ponurym żartem. Wszystko jednak zaczyna układać się w jedną całość w chwili, gdy Church poznaje Toma, podstarzałego hippisa, który odgrywa w tym wszystkim większą rolę, niż można nawet podejrzewać. To właśnie on wprowadzi jego i drużynę w realia świata, który nadchodzi.
Church, Ruth i Tom to jednak nie jedyni kompani, którym została powierzona ważna misja powstrzymania Balora, boga śmierci, przed ponownymi narodzinami. W tym zadaniu pomogą im inni wybrańcy, a także istoty mityczne, które uderzają ze zdwojoną siłą w świat ludzi. Smok nad Anglią to bynajmniej nie najnowsze wyposażenie sił powietrznych… Niby brzmi to jak scenariusz typowej sesji RPG z niezbyt rozgarniętym mistrzem gry fabularnej, jednak jakość podania tego z pozoru banalnego ciągu wydarzeń jest tu całkiem miła dla oka i wyobraźni.
Teoretycznie książka ma wiele plusów. W praktyce jednak sporą liczbę tych zalet równoważą wady, również istotne jak zalety. Bardzo cieszy wolne, lecz stanowcze tworzenie przez autora podwalin nowego, mrocznego świata, gdzie ludzie grają drugorzędną rolę. Z jednej strony trzeba przyznać, że całość czyta się szybko i bezproblemowo. Cały czas odczuwałem jednak jakiś niedosyt, być może spowodowany ubóstwem opisów i niekiedy dialogami wsadzonymi w tekst aż za bardzo na siłę, jakby Chadbourn chciał mi na siłę udowodnić, że jego bohaterowie potrafią mówić. To nic, że się do tego zmuszają, a sztywni przy tym, jakby wiązkę kijów od miotły połknęli. Ważne, że mówią…
Wyjątkowo cenie sobie książki z Wydawnictwa Dolnośląskiego. W większości wypadków okładki są naprawdę cudowne, a sam łapię się na tym, że częściej podziwiam tego malowanego smoka, zamiast zagłębiać się w tekst książki. Problem jest jednak ze złożeniem tekstu i samą czcionką. Pomijam już kwestię, że takie formatowanie tekstu może stworzyć każdy, kto ma dostęp do zwykłego edytora tekstowego. I ta czcionka… Doprawdy, nie umiem powiedzieć, czego mi w niej brakuje, ale w każdej chwili mam wrażenie, że jest ona jakby za chuda w stosunku do innych wydawnictw.
Do tej pory dziwie się, że cała trylogia przeszła jakoś cicho. Owszem, nie jest to idealny tytuł, zaś sama jakość wykonania trochę trąci stęchlizną, warto jednak spróbować chociażby dla całkiem dobrej fabuły, która jest poprzetykana wieloma smaczkami. W końcu nikt nie zmusza was do lektury kolejnych dwóch części trylogii.środa, 11 lipca 2012, fosher

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka