Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

Cook Glen, Kroniki Czarnej Kompanii. Biała Róża

Autor: Fenrir [zaginionyalmanach.blogspot.com] 

 

Tytuł: Biała Róża (Kroniki Czarnej Kompanii)
Autor: Glen Cook
Wydawnictwo: REBIS
Ilość stron: 918 (całe Kroniki…)
Rok wydania: 2011 (całe Kroniki…)
Cena: 49,90 PLN
Ocena recenzenta: 10/10
„Biała Róża” jest trzecim tomem opowieści o losach Czarnej Kompanii. Wydarzenia opowiedziane w tym tomie są rozwinięciem wydarzeń, które poznaliśmy przy okazji lektury „Czarnej Kompanii” i „Cienia w ukryciu”. I po raz kolejny Glen Cook rzuca nas w wir niesamowitych wydarzeń i niespodziewanych zwrotów akcji.
Akcja „Białej róży” rozgrywa się kilka lat po wydarzeniach opowiedzianych w„Cieniu…”. Piętno czasu wyraźnie odciska się na obecnych członkach Czarnej Kompanii – Konował jest już wręcz staruszkiem, u którego nie widać dawnego wigoru. Na dodatek w recenzowanym tytule autor zdecydowanie większy nacisk położył na magię, której zarówno najemnicy, jak i czytelnik nie są w stanie zrozumieć – magia jest tu jak najbardziej tajemnicza, a najlepszym tego przykładem są gadające… menhiry.
Jednocześnie widać jakby mniejszy nacisk na konkretną gałąź fabuły – w poprzednich tomach jednoznacznie można było stwierdzić, o czym opowiada książka, zaś w „Białej róży” przez długi czas akcja nie może znaleźć swojego ujścia, które następuje dopiero pod koniec. Z jednej strony jest to wada, ale jeśli patrzeć na to z tej strony, że czytelnik może lepiej poznać poszczególnych najemników, jest to jak najbardziej zaleta. Chyba jedną jedyną wadą fabuły jest dość krótka i szybka bitwa wieńcząca „Białą różę”.
Cook pokazuje w swoich książkach, że klasyczne fantasy nie musi mieć w sobie standardowego trio (ludzie, elfy, krasnoludy), a wystarczy trochę nadprzyrodzonych zjawisk i całkiem niewielka ilość magii. Owszem, tej bohaterowie używają, ale nie widzimy tu sytuacji, gdy fajerbol leci za fajerbolem. Stwierdzę nawet, że przez znaczną większość czasu magii używa dwójka znajomych magów (Jednooki i Goblin) do płatania sobie figlów.
Jednocześnie należy zwrócić uwagę także na świetnych, charakterystycznych bohaterów. Dwójka wcześniej wspomnianych magów opanowała po mistrzowsku sztukę używania magii do denerwowania towarzyszy. Dalej mamy już Konowała, czy Milczka, których przedstawiać nie trzeba. Zdecydowanie każdy czytelnik może znaleźć w Kompanii kogoś, kto będzie odpowiednikiem jego charakteru. I właśnie za to kocham Cooka – jego bohaterowie są po prostu ludźmi, a nie przepakowanymi herosami, którzy jednym ziewnięciem potrafią powalić wrogą armię na kolana.
Jednocześnie mogę ocenić już całość zbiorczego wydania pierwszych trzech tomów cyklu opowiadającego o Czarnej Kompanii. Całe „Kroniki…” to duża książka posiadająca ponad dziewięćset stron. Widać, że redakcja i korekta zrobiła dobrą robotę. Narzekać mogę jedynie na dość cienki papier, ale tu zadecydowały zapewne względy ekonomiczne. Nie ukrywam także, że sama okładka zachęca do zakupu – nie będę ukrywać, że malowane okładki zawsze mają u mnie dodatkowego plusa.
„Kroniki Czarnej Kompanii” kosztują wbrew pozorom niewiele. Za pięćdziesiąt złotych dostajemy w ręce trzy świetne książki fantasy. Jest to zarazem kawał lektury, która nie nuży ani przez moment. Cook jest najlepszym przykładem na to, że dobra książka potrafi wybronić się sama przed upływem czasu, bez żadnych zabiegów marketingowych. Zdecydowanie polecam, bo po prostu warto!niedziela, 08 lipca 2012, fosher
Tagi: Cook Glen

Polecane wpisy

 • Cook Glen, Ponure lata

  Autor recenzji: Fenrir [ zaginionyalmanach.blogspot.com ] Tytuł: Ponure lata Autor: Glen Cook Wydawnictwo: REBIS Ilość stron: 839 (

 • Cook Glen, Pan milczącego królestwa

  Autor recenzji: Fenrir [ zaginionyalmanach.blogspot.com ] Tytuł: Pan milczącego królestwa Autor: Glen Cook Wy

 • Cook Glen, Gry cienia

  Autor: Fenrir [zaginionyalmanach.blogspot.com ] Tytuł: Gry cienia (Księgi południa) Autor: Glen Cook Wydawnictwo: REBIS I lość stron: 861 (Księgi p

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka