Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

Cook Glen, Pan milczącego królestwa

Autor recenzji: Fenrir [zaginionyalmanach.blogspot.com] 

 

Tytuł: Pan milczącego królestwa
Autor: Glen Cook
Wydawnictwo: REBIS
Ilość stron: 751
Rok wydania: 2008
Cena: 35,90 PLN
Ocena recenzenta: 9+/10

 

W znakomitej większości przypadków nienawidzę polityki w światach fantasy – ogromna rzesza autorów wprowadza ją do fabuły jako coś, co pozwoli spuchnąć książkę do rozmiarów prawdziwej epopei, nie zwracając przy okazji uwagi na poziom tych wątków. Tymczasem Glen Cook po raz kolejny pokazał, że jego popularność to nie wynik działań marketingowych.

Tron Imperium Graala to z wiadomych powodów łakomy kąsek. Wokół nieustannie toczą się polityczne, skryte przed światłem dziennym batalie, mające na celu objęcie tego symbolu władzy. W teorii wygląda to na wręcz standardowy wątek przewijający się w fantastyce już od czasów, gdy bracia Grimm tworzyli swoje baśnie. Cook postanowił jednak zagmatwać go tak bardzo, że na każdym kroku przynosi on dużą radość czytelnikowi, który nigdy nie może być pewny tego, co wydarzy się za kilkanaście stron. Na dodatek w powieści ogromną rolę odgrywają frakcje religijne, które także walczą o swój kawałek tortu w tym nieprzyjaznym, zamarzającym świecie. A do tego wszystkiego dochodzą Dawni Bogowie, którzy próbują wykorzystać ludzi jako marionetki, mające pomóc im w osiągnięciu ich własnych celów.

Cook w cyklu „Delegatury nocy” stworzył ogromny, skomplikowany świat pełen zależności pomiędzy poszczególnymi frakcjami. Jest to ogromny plus, bo dziś rzadko spotyka się tak dopracowane światy. Jednocześnie jednak lektura „Pana milczącego królestwa” bez znajomości poprzedniego tomu, jaką jest „Tyrania nocy”, jest rzeczą dość trudną – fabuła jest tu zdecydowanie otwarta, a sam autor raczej nie przypomina czytelnikowi wydarzeń z poprzedniej części. Nawet znając wydarzenia z „Tyranii nocy” czytelnik może mieć drobne problemy z lekturą „Pana milczącego królestwa” – mnogość bohaterów i miejsc robi tu swoje, a fabuła gna z oszałamiającą prędkością, co bynajmniej nie jest tu wadą.

Książkę zdecydowanie należy pochwalić za bohaterów – oni także zostali odwzorowani perfekcyjnie, a czytelnik nie ma wrażenia, że każda kolejna postać przewijająca się przez karty książki jest zbudowana na tym samym, nieznacznie tylko zmienianym schemacie. Nie – tu każdy bohater jest oddzielną postacią, z własną historią i przekonaniami. To właśnie dzięki nim od razu widać, że świat stworzony przez Cooka po prostu żyje, a czytelnik czasami ma wrażenie, że gdy on koncentruje się na jednych wydarzeniach, to gdzieś tam w oddali rozgrywają się wydarzenia, które są całkowicie niezależne od treści książki.

Język użyty przez autora także idealnie pasuje do książki – opisy są jednocześnie rozwlekłe i wyczerpujące, ale nie powodują mordowania dynamiczności akcji, co jest sztuką naprawdę godną podziwu. Dzięki temu poszczególne sceny można odwzorowywać w swojej głowie bez najmniejszego problemu, tworząc dynamiczny teatr oparty na „Panu milczącego królestwa”.

Nie spodziewałem się, że fantasy oparte w głównej mierze na polityce zdoła mnie zachwycić. Po podobnym eksperymencie (i niewypale zarazem), jakim był „Adamantowy pałac” Stephena Deasa obawiałem się książki Cooka. Jak się okazuje, były to obawy całkowicie nieuzasadnione – w „Panu milczącego królestwa” dostałem wszystko, czego potrzeba, by stworzyć świetną książkę, którą da się czytać bez odrywania od niej wzroku. Ogromny, skomplikowany świat, bohaterowie z głębią i nienaganny język – wielce chciałbym, żeby wszystkie książki z tego gatunku miały przynajmniej połowę literackiej magii, którą Glen Cook zdołał zawrzeć w tej książce. Zdecydowanie polecam!

czwartek, 19 lipca 2012, felicja79
Tagi: Cook Glen

Polecane wpisy

 • Cook Glen, Ponure lata

  Autor recenzji: Fenrir [ zaginionyalmanach.blogspot.com ] Tytuł: Ponure lata Autor: Glen Cook Wydawnictwo: REBIS Ilość stron: 839 (

 • Cook Glen, Gry cienia

  Autor: Fenrir [zaginionyalmanach.blogspot.com ] Tytuł: Gry cienia (Księgi południa) Autor: Glen Cook Wydawnictwo: REBIS I lość stron: 861 (Księgi p

 • Cook Glen, Sny o stali

  Autor recenzji: Fenrir [ zaginionyalmanach.blogspot.com ] Tytuł: Sny o stali (Księgi p

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka