Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

Cook Glen, Srebrny grot

Autor recenzji: Fenrir [zaginionyalmanach.blogspot.com] 

 

Tytuł: Srebrny grot (Księgi południa)
Autor: Glen Cook
Wydawnictwo: REBIS
Ilość stron: 861 (Księgi południa)
Rok wydania: 2010
Cena: 49,90 PLN
Ocena recenzenta: 9+/10

 

„Srebrny grot” przynosi zasadniczą zmianę w cyklu, bo po raz pierwszy wydarzenia związane z powrotem Dominatora obserwować będziemy nie oczami Konowała, lecz Filodendrona Pudełko (trudno w to uwierzyć, ale jednak istnieje imię głupsze niż Pies Zabójca Ropuch!), jednej z osób, które postanowiły odłączyć się od Czarnej Kompanii. Czytelnik zaś pozna losy tytułowego srebrnego grotu, w którym Czarna Kompania zamknęła duszę Dominatora

Gdy wieść o kradzieży niezwykle niebezpiecznego kawałka metalu rozchodzi się, do Wiosła przybywają nagle wszyscy, którzy chcą dostać ten grot w swoje posiadanie. Szeroko zakrojone poszukiwania nie dają jednak efektu, a za kradzieżą stoi kilku zwykłych mieszkańców miasta, nie wyróżniających się czymkolwiek z tłumu. Przy okazji w samym centrum wydarzeń znajdzie się nasz narrator, Kruk, Bonanz i Pupilka.

Trudno jednoznacznie powiedzieć, za co można chwalić „Srebrny grot” i w ogóle cały cykl o Czarnej Kompanii. Niewątpliwie moje peany pochwalne są zasługą zwykłej, śmierdzącej ludzkości bohaterów – żaden z nich nie jest bohaterem, który z kozikiem w ręku rzuca się na smoka, by uratować towarzyszy. Prędzej sam ucieknie, porzucając kompanów na pastwę losu. Brudne, śmierdzące potem i strachem ulice Wiosła także dają „Srebrnemu grotu” swój niepowtarzalny, mroczny i wypaczony klimat. Autor opisuje ciemne zaułki tak plastycznie, że czytelnik może się poczuć, jakby właśnie się w nich znajdował.

Kolejną ogromną zaletą czwartego tomu cyklu jest fakt, iż Glen Cook w ogóle nie sili się na epickość - w "Srebrnym grocie" nie ma nawet jej śladowych ilości! Nie znajdziemy tu absolutnie żadnych wzniosłych wydarzeń, dzięki którym słońce świecić będzie jaśniej nad krainami, a mieszkańcy Wiosła zaczną tańczyć. „Srebrny grot” opowiada wydarzenia o wielkiej wadze, jednak w żaden sposób nie podniosłych – prędzej powodujących nieustanną nagonkę na złodzieja grotu.

Tak zaletą, jak i wadą książki są bohaterowie – znamy ich z poprzednich książek cyklu, przez co przywiązanie do nich jest po prostu czymś normalnym, zaś autor bawi się ich żywotami, uśmiercając najbardziej charakterystyczne i wyraziste postaci książki. Jednocześnie bohaterowie stawiani są przed niezwykle trudnymi wyborami – mogą zabić wieloletniego przyjaciela jedną strzałą, albo też pozwolić, by Dominator opętał go i powrócił na świat z pełnią swojej mocy. W takich momentach z kart książki wręcz emanuje smutek i żal tego, kto będzie musiał dokonać egzekucji.

Chyba nigdy dotąd nie udało mi się przeczytać cyklu fantasy, którego oceny (jak do tej pory) oscylowałyby w tak wysokich granicach. "Czarna Kompania" ma w sobie wszystko, co cenię – brudny, śmierdzący żołnierskim potem i strachem klimat, po prostu ludzkich bohaterów, ich trudne decyzje moralne i walkę o przetrwanie - Cook nie stwarza bohaterów, którzy na przekór wszystkiemu chcą pokonać zło za wszelką cenę. „Srebrny grot” jest po prostu świetnie napisaną książką!

środa, 11 lipca 2012, felicja79
Tagi: Cook Glen

Polecane wpisy

 • Cook Glen, Ponure lata

  Autor recenzji: Fenrir [ zaginionyalmanach.blogspot.com ] Tytuł: Ponure lata Autor: Glen Cook Wydawnictwo: REBIS Ilość stron: 839 (

 • Cook Glen, Pan milczącego królestwa

  Autor recenzji: Fenrir [ zaginionyalmanach.blogspot.com ] Tytuł: Pan milczącego królestwa Autor: Glen Cook Wy

 • Cook Glen, Gry cienia

  Autor: Fenrir [zaginionyalmanach.blogspot.com ] Tytuł: Gry cienia (Księgi południa) Autor: Glen Cook Wydawnictwo: REBIS I lość stron: 861 (Księgi p

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka