Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

Cornwell Bernard, Hellequin. Jeźdźcy z piekieł

Autor: Fenrir [zaginionyalmanach.blogspot.com] 

 

Tytuł: Hellequin. Jeźdźcy z piekieł
Autor: Bernard Cornwell
Wydawnictwo: Erica
Ilość stron: 386
Rok wydania: 2008
Cena: 34,90 PLN
Ocena recenzenta: 7/10
Życie Toma było diabelnie nudne. Żył w małej, zapomnianej przez Boga wiosce, gdzie diabeł nie mówi dobranoc, bo wyniósł się stąd jakiś czas temu. Jedyną atrakcją były codzienne próby ojca chłopaka, który za wszelką cenę próbował przekonać syna do wstąpienia w szeregi duchowieństwa, podobnie jak on sam. Ich życie się dobrze, dopóki do wioski nie przybył pewien rycerz wraz z oddziałem genueńskich kuszników. A dalej nic już nie było takie, jak dawniej.
Tom skrycie ćwiczył strzelanie z łuku, ukrywając się przed oczami ojca (który to niezbyt podzielał pasję pierworodnego). Chłopak postanowił wykorzystać swoje umiejętności po śmierci jedynej bliskiej mu osoby i wstąpić do armii hrabiego Bohuna. Tam szybko odkrywa swoje umiejętności, które sprawiają, że dzięki jego sprytowi armia, która do tej pory bezskutecznie oblegała mury, nagle znajduje się w środku twierdzy. A stąd już szybka droga do tego, co dzieje się podczas wkroczenia wrogiej armii do obleganego miasta. Gwałty, rabunki, podpalenia i inne atrakcje rodem ze średniowiecza.
Powiedzieć, że Cornwell dobrze oddaje realia epoki, to przynajmniej niedomówienie. Ten gość ma tak „plastyczny” styl pisania, że momentami naprawdę zacząłem się zastanawiać, czy zaraz strzała nie przebije mojego gardła, czy też wroga kawaleria nie przystąpi do ataku. I całe szczęście, nie stara się on ugrzecznić wojska. Przecież nierzadko szeregi były jedynym wyjściem, dzięki któremu jakikolwiek rzezimieszek mógł kontynuować swoją marną egzystencję z głową osadzoną na karku. Co prawda rycerze są tu nadal dość szlachetni, z jednym małym wyjątkiem, jakim jest sir Simon. Potrafi on walczyć bardzo dobrze. Jednak jest głupi jak but, chciwy i egocentryczny. A to sprawia, że niezbyt polubi się on z Tomem.
Dziś rzadko spotyka się autorów, którzy przywiązują tak dużą wagę do szczegółów. W końcu niewiele osób pamięta, że wojsko to przede wszystkim ogromne zaopatrzenie logistyczne, od którego zależało powodzenie całej kampanii. Dlatego „cieszą” kłopoty poczciwych żołnierzy, którzy nie posiadają niewyczerpanego limitu strzał, a nierzadko mają też problemy z napełnieniem żołądka. Że o szukaniu najlepszej pozycji pod bitwę, a nie ścieraniu się na otwartym polu nie wspomnę.
                 
Należy tu wspomnieć o jakości tłumaczenia. Przyznam szczerze, już naprawdę długi czas nie spotkałem się z równie dobrym przekładem! Naprawdę miło się czyta tekst, gdy tłumacz rzeczywiście zna się na swojej robocie i nie poprzestaje tylko na ogólnikach, lecz zna dość fachowe słownictwo z okresu średniowiecza. Fakt faktem, można się przyczepić do „pocisków kuszy” zamiast „bełtów”, jednak i tak wolę te nieszczęsne pociski, niż „strzały do kuszy”, którymi raczy mnie wielu innych tłumaczy, co jest żenujące. No i papier, który w normalnych warunkach po prostu nie jest spotykany na rynku wydawniczym ze względu na koszta (tutaj zaproponowano wydawnictwu dobre warunku, co zresztą widać). Co prawda momentami literki wydawały się ciut wyblakłe, jednak trzeba im się naprawdę dobrze przyjrzeć, by dostrzec różnicę. Za jakość wydania „Hellequina” należą się gromkie brawa, bo trudno znaleźć dziś pozycje tak dopracowane.

Jak zwykle Cornwell oddaje w nasze ręce książkę, która aż kipi średniowieczem i świetnymi opisami batalistycznymi, których na próżno szukać u innych autorów prozy historycznej. Na tym tytule po prostu nie da się zawieść – ma w sobie wszystko, co powoduje, że za młodu każdy z nas chciał zostać rycerzem i ratować piękne dziewice przed krwiożerczymi barbarzyńcami.

środa, 11 lipca 2012, fosher

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka