Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

Dell Christopher, Potwory. Bestiariusz

Autor recenzji: Fenrir [zaginionyalmanach.blogspot.com] 

 

Tytuł: Potwory. Bestariusz
Autor:
Christopher Dell
Wydawnictwo:
Albatros
Ilość stron:
192
Rok wydania:
2012
Cena:
?? PLN
Ocena recenzenta:
8/10

 

Potwory towarzyszą ludzkości od zarania dziejów – widać to doskonale na przekroju mitologii różnych kultur, a także lokalnych legend mówiących o różnych tajemniczych istotach, które rzekomo gdzieś tam żyją i czyhają na nieuważnych osobników, by zrobić sobie z nich obiad. „Potwory. Bestiariusz” Christophera Della w jednym albumie zbiera najbardziej charakterystyczne bestie (i nie tylko) z podań, mitów etc.

Czytelnika wita wstęp, w którym autor pokrótce przedstawia genezę potworów jako istot obecnych w ludzkich umysłach, a także zainteresowanie nimi na przestrzeni wieków. Choć tekst ten zawiera niemało informacji, mógłby być dłuższy i bardziej wyczerpujący – w obecnym kształcie zaspokaja tylko podstawowy głód wiedzy czytelnika.

Na pierwszy rozdział, „Bogowie i potwory”, składają się malowidła i krótkie omówienie bóstw z kilku różnych mitologii (z których wyraźnie wybijają się bogowie Azteków).

W drugiej części pod tytułem „Diabły i demony” autor omawia rolę tychże w kulturze średniowiecznej Europy – same malowidła przedstawiają jednak plugastwa (w pełnym tego słowa znaczeniu) z mitologii Wschodu lub starożytnych ludów.

„Potwory magiczne” to nic innego jak opis m.in. alchemicznej mrzonki, jaką był homunculus czy Kalibana z Szekspirowskiej „Burzy”. W tej części autor wyraźnie koncentruje się na mistycyzmie towarzyszącym wielu istotom, wspomina tu nawet literackiego Frankensteina.

„Smoki i potwory” dość szeroko omawiają rolę tych istot w kulturze europejskiej – podane są tu nawet teoretyczne miejsca występowania latających gadów. Autor wspomina także o pewnej „odmianie” smoka obecnej w dawnych kulturach, dziś już prawie zapomnianej. Kilka słów zostało także powiedzianych na temat smoków Wschodu oraz różnic, jakie występują między nimi a ich europejskimi odpowiednikami.

„Potwory wodne” to jedna z najbardziej obszernych części albumu – wymieniony jest tu choćby biblijny Lewiatan czy mityczny postrach mórz, Kraken. Poznać można też prawdziwe oblicze syren, mające niewiele wspólnego z tym wykreowanym przez Disneya.

„Hybrydy i zmiennokształtne”, „Zjawy i ghule” oraz „Potwory z podań ludowych” to kolejne rozdziały o potworach obecnych w różnych kulturach, ze sporym naciskiem na wschodnie. Znajdziemy tu zarówno zarówno demoniczne lisy, jak i istoty, które do tej pory są przedmiotem rozważań kryptozoologów.

Pewnym humorystycznym akcentem jest rozdział „Jak poskromić potwory”, w którym autor opisuje metody walki z kilkoma rodzajami tych stworzeń (zaczerpnięte z mitów i podań). Zaś ostatnie dwa, „Spoza mapy” i „Poza mapą”, przybliżają istoty, których nie udało się autorowi przyporządkować do pozostałych kategorii.

Na uwagę zasługuje bardzo dobra jakość wydania albumu – okładka swoją fakturą stylizowana jest na łuskę, a mnogość wielu kolorowych ilustracji i zdjęć doskonale uzupełnia krótkie teksty. Całość została wydrukowana na wysokiej jakości papierze kredowym, co tylko uprzyjemnia wrażenia z lektury.

Mimo niewątpliwych zalet albumu, nie powinno się traktować go jako skarbnicy wiedzy na temat potworów – owszem, można z niego dowiedzieć się wielu ciekawych i mało rozpowszechnionych informacji, jednakże ilość tekstu jest tutaj niewielka, a same omówienia czasami aż zbyt krótkie. Niemniej „Potwory. Bestiariusz” może stanowić ciekawą propozycję dla osób zainteresowanych tematem.

czwartek, 19 lipca 2012, felicja79

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka