Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

Domagalski Dariusz, Cherem

Autor recenzji: Honorata [ksiazkijaipankot.blogspot.com]

 

Autor: Domagalski Dariusz
Tytuł: Cherem
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Rok wydania: 2011
 

Zbliża się rok 2012 – według kalendarz Majów zagłada ludzkości. Na ulicach pojawiają się samozwańczy prorocy, ostrzegając i namawiając do nawrócenia i skruchy, coraz to nowe sekty przyciągają ludzi poszukujących oparcia i otuchy, szaleńcy, mistycy, wieszcze plenią się jak chwasty. W takich realiach Dariusz Domagalski osadza swoją powieść pisząc:„45 lat temu zniesiono indeks ksiąg zakazanych. Gdyby tak się nie stało "Cherem" już by tam był wpisywany!” 

Umiejętnie splecione wątki sensacyjno – mistyczne tworzą nietypową całość: porachunki mafijne, śledztwo prowadzone przez ABW w sprawie kradzieży kontenera pełnego przedmiotów kultu semickiego boga Baala, walka między siłami nadprzyrodzonymi.

Wydarzenia te łączy osoba Andrzeja Kamińskiego oficera Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z Departamentu Zwalczania Sekt Religijnych próbującego złapać złodzieja artefaktów religijnych .COŚ podąża śladami Kamieńskiego zostawiając za sobą krwawy ślad, usłany okaleczonymi ciałami. Tajemnicze tabliczki zawierają treść, której ujawnienie może obrócić cały chrześcijański świat do góry nogami.

Domagalski umiejętnie operuje napięciem, dobrze rysuje postaci bohaterów. Jego wizja świata jest spójna, sensowna i przerażająca dzięki realizmowi. Drobiazgowe opisy Gdańska, tajemnice Starego Testamentu, wierzenia Summerów, historyczna okupacja ludów Kanaan przez plemiona hebrajskie, tworzą tło powieści, bardzo wiarygodne i realistyczne.

Cherem nie jest wolny od wad. Moim zdaniem, autor niepotrzebnie rozwinął całą masę wątków pobocznych, które oprócz wprowadzenia zamieszania, niczemu właściwie nie służą, nie mają znaczenia dla opowiadanej historii. Trochę przesadził ze stroną sensacyjną powieści bo na  336 kartach upchnął mafię rosyjską, mafię włoską , siły ABW i policyjne. 

Książka opisywana jest jako „obrazoburcza”, a rozwiązanie zagadki ma wstrząsnąć podwalinami świata. Skutecznie budowane napięcie nastawia na jakieś naprawdę wstrząsające zakończenie a dostajemy…No właśnie, dostajemy wielkie rozczarowanie. Bo zakończenie wcale nie dostarcza niezwykłych przeżyć, grozy i wstrząsów. Ot zakończenie w stylu Dana Browna.

Mimo niedociągnięć uważam Cherem za ciekawą, zgrabnie napisaną i klimatyczną  pozycję, obowiązkową dla miłośników sensacji, grozy i mistyki.

Moja ocena: 5/6

Książka czytana w ramach wyzwania "Trójka e-pik" - powieść z wątkiem paranormalnym

http://ksiazki-sardegny.blogspot.com/2012/07/lipcowa-trojka-e-pik-i-podsumowanie.html

Baza recenzji Syndykatu ZwBśroda, 04 lipca 2012, felicja79

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka