Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

Głowacki Aleksander, Alkaloid

Autor recenzji: Honorata [ksiazkijaipankot.blogspot.com]

 

Autor: Głowacki Aleksander
Tytuł: Alkaloid
Wydawnictwo: Powergraph
Rok wydania: 2012

 

Alka to substancja ekstrahowana z bulwy Buszmena dająca boskie niemal moce, przedłuża życie, wyostrza zmysły i zmienia cywilizację nie do poznania. Jest jednak i druga strona medalu, gdyż Alka to jednocześnie silnie uzależniający narkotyk. Ta niesamowita substancja staje się  mocną kartą przetargową w międzynarodowych rozgrywkach politycznych i biznesowych. Odkrywca Alki, Stanisław Wokulski, strzegąc tajemnicy ekstrakcji substancji, staje się monopolistą, kontrolującym przepływ Alki; wpływa na losy, jednostek, państw, na losy całego świata. Wkrótce się przekonuje, że stracił nad tym wszystkim kontrolę i stworzył antyutopijne, totalitarne społeczeństwo. Będzie musiał podjąć próbę ratowania sytuacji i przywrócenia porządku.

Akcja książki podzielona jest na cztery części, a każda z nich przenosi nas do innego czasu i miejsca. Elementem wspólnym są bohaterowie oraz stanowiąca oś wydarzeń Alka.

Wydawca określa Alkaloid powieścią chempunkową, co nie jest zwykłym chwytem marketingowym, ponieważ Głowacki buduje świat przekształcony nie przez technologię, jak w steampunku, ale przez  tytułowy Alkaloid. Przy czym owo przekształcenie nie jest tylko ograniczone do wprowadzenia na karty powieści technologii; użycie Alki przenosi ludzkość na wyższy poziom rozwoju, przewracając  dotychczasową rzeczywistość do góry nogami.

Fachowe słownictwo z dziedziny chemii, fizyki i matematyki, dla mnie nie było problemem, wręcz przeciwnie, tworzyło klimat książki, współgrając z jej treścią.

Dynamiczna narracja, sceny pościgów i walki, bardzo dobre, plastyczne opisy i żywe, sprawnie rozpisane dialogi sprawiają, że książkę czyta się jednym tchem.

Alkaloid to wciągająca, klimatyczna i zaskakująca  historia, w której nic nie jest takie, jak z początku mogłoby się wydawać.

Moja ocena
6/6
środa, 04 lipca 2012, felicja79

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka