Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

Haddix Margaret Peterson, Wśród ukrytych/Wśród oszustów

Autor recenzji: Fenrir [zaginionyalmanach.blogspot.com] 

 

Tytuł: Wśród ukrytych/Wśród oszustów
Autor: Margaret Peterson Haddix
Wydawnictwo: Jaguar
Ilość stron: 391
Rok wydania: 2011
Cena: 37,90 PLN
Ocena recenzenta: 6/10

 

Fundamenty „Wśród ukrytych” nie są niczym nowatorskim – autorka wykorzystała znany z Chin sposób na ograniczenie liczby ludności – zakaz posiadania więcej niż jednego dziecka naraz. Z tą różnicą, że kuriozum to przeniosła z dalekiego Wschodu do Ameryki przyszłości, której obecnemu systemowi politycznemu niewiele brakuje do totalitaryzmu. I, choć w książce niewiele jest innowacyjności”, to w odbiorze jest już co najmniej niezła.

Głównym bohaterem jest Luke, który formalnie nie istnieje. Jest on tak zwanym „trzecim dzieckiem”, czyli musi pozostać w nieustannym ukryciu przed światem. Jeśli zostanie znaleziony przez Policję Populacyjną, zostanie zabity. W efekcie znaczna część jego życia ogranicza się do rodzinnego domu, w którym jego swoboda także została znacznie ograniczona. A wszystko przez rodziców, którzy są prostymi rolnikami i ślepo wierzą w rzekomą skuteczność rządu w wykrywaniu osób takich jak Luke.

Autorce całkiem realistycznie udało się wykreować psychikę dziecka, które świat oglądało do tej pory głównie ze swojego pokoju przez niewielki szyb wentylacyjny. W dalszej części historii widać, jak trudno przystosować mu się do radykalnej i nagłej zmiany otoczenia (choć jest to już proces pokazany raczej „sztucznie”). Całkiem nieźle wychodzi jej też zderzenie dwóch światów – dziecka prostego rolnika i córki tzw. notabla, jednego z wysoko postawionych urzędników państwowych. Wyjątkowo marne są natomiast relacje między bohaterami – wszystkie ich kontakty są do bólu sztuczne i naciągane, absolutnie brak w nich jakiejkolwiek naturalności.

W książkach (zbiorczo wydane zostały dwa pierwsze tomy serii) wyraźnie widać jednak masę uproszczeń i wręcz idiotyzmów, na jakich autorka buduje swoją bardziej dokładną wizję świata. Podstawy funkcjonowania tej antyutopii są bardzo chwiejne, a sam czytelnik może zadać zbyt wiele pytań, które skutecznie podważą wiarygodność rzeczywistości, którą wykreowała autorka.

Jako powieść młodzieżowa, „Wśród ukrytych/Wśród oszustów” jest pozycją wartą uwagi. Jednak jako obraz totalitaryzmu będącego wynikiem gwałtownych zmian (zarówno klimatycznych jak i politycznych) na świecie w ustroju fantastycznym, nie stanowi ona zbyt ciekawego wyboru. Bardziej doświadczony czytelnik z pewnością zauważy, że to wszystko „gdzieś było”, u Haddix zaś podane zostało w niezbyt wymagającej formie. Jednak ta sama forma może być idealną „przynętą” dla młodszego czytelnika, by zachęcić go do sięgnięcia po podobne książki w przyszłości.wtorek, 10 lipca 2012, felicja79

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka