Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

Kosik Rafał, Felix, Net i Nika oraz bunt maszyn

Autor: Fenrir [zaginionyalmanach.blogspot.com] 

 

Tytuł: Felix, Net i Nika oraz Bunt maszyn
Autor: Rafał Kosik
Wydawnictwo: Powergraph
Ilość stron: 485
Rok wydania: 2011
Cena: 39,00 PLN
Ocena recenzenta: 8+/10
Przyznam, że miałem dość spore problemy z oceną tej książki jako całości. Z jednej strony dostałem absurdalnie przejaskrawiony system polskiej edukacji (chociaż?...) i przygody typowych polskich nastolatków, z drugiej strony wątek buntu maszyn (tylko SkyNetu brakuje, ale to jednak nadal Polska jest). Problem polegał zasadniczo na tym, że oba wątki diametralnie się od siebie różniły. Owszem, rewolta w wykonaniu robotów była ciekawa, ale momentami po prostu też nużyła.
Tym razem świadomość w pewnym momencie zyskuje… cybernetyczny odkurzacz, „zatrudniony” w Instytucie Badań Nadzwyczajnych. A stąd już krótka droga do jego rychłej dominacji nad światem. Do osiągnięcia tego celu potrzebuje jednak pomocy białkowców (zwyczajowe określenie ludzi przez roboty). Sama sytuacja żywcem przypomina filmy o Terminatorze z Arnoldem w roli głównej. Nadal nie zapominajmy jednak, że to Polska jest, tak więc odpowiednio i warunki przystosowane są do naszego wspaniałego kraju.
Nie ukrywam, że fabuła jest przemyślana naprawdę ciekawie, chociaż sceny buntu maszyn są zdecydowanie zbyt rozwlekłe i nudne. Natomiast sceny z życia realnego trójki nastolatków są stworzone z jak najbardziej odpowiednią dawką absurdu (dowiedzcie się, dlaczego sekretarka notorycznie odwraca monitor obudową do siebie!) i typowej polskiej mentalności (chociażby grona nauczycielskiego w gimnazjum, do którego uczęszczają bohaterowie).
Niestety, po raz kolejny autor pokazał mi, że ma problem z tworzeniem wątków i ich kończeniem. Owszem, tym razem zdołał on skutecznie zawiązać wątki w książce, ale pomimo tego nadal kilka sytuacji zostało w książce bez żadnego dalszego wyjaśnienia. Wygląda to tak, jakby autor po prostu zapomniał o kilku scenkach.
Najbliższym fabularnie tytułem, który można porównywać z najnowszym tomem „Felixa, Neta i Niki” są „Następcy” Edwarda M. Lernera. W rodzimej produkcji całość podana jest jednak w dużo lepiej przyswajalnej formie, a czytelnik na dodatek ma okazję zapoznać się z teorią cybernetyki, czego niestety u amerykańskiego pisarza zabrakło.
Dużym plusem jest hermetyczność książki (odniesienia do poprzednich części zdarzają się rzadko, a i tak oznaczone są wtedy odpowiednim przypisem). Na dodatek autor z dość dużą sprawnością porusza się po świecie informatyki, co także cieszy, szczególnie gdy czytelnik obeznany jest z tematem. Ewidentnie widać, że książka nie jest zbitą masą przypadkowych stwierdzeń. Tutaj wszystko ze sobą współgra, tworząc prosty obraz skomplikowanego świata zero-jedynkowego.
Przyznam szczerze, że nie oczekiwałem po tej książce zbyt wiele, ale tym razem Rafał Kosik mile mnie zaskoczył. Było to moje pierwsze spotkanie z tą serią, i mogę stwierdzić z dużą dozą prawdopodobieństwa, że sięgnę po pozostałe tomy. Polecam!środa, 11 lipca 2012, fosher
Tagi: Kosik Rafał

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka