Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

Lewandowski Konrad T., Diabłu ogarek. Kolumna Zygmunta

Autor: Fenrir [zaginionyalmanach.blogspot.com] 

 

Tytuł: Kolumna Zygmunta
Autor: Konrad T. Lewandowski
Wydawnictwo: RM
Ilość stron: 254
Rok wydania: 2012
Cena: 34,90 PLN
Ocena recenzenta: 2/10
Fantasy osadzone w czasach sarmackich jest w Polsce dość popularne – w końcu możemy pochwalić się jedną z najburzliwszych historii wśród ówczesnych państw Europy. Drugi tom cyklu „Diabłu ogarek” znacznie mocniej osadza się w tychże realiach, zmieniając rozległe pola i wsie „Czarnej wierzby” na ciemne zaułki ówczesnej Warszawy, do której to główny bohater udaje się w pogoni, a jakże, za lichem.
Motywem przewodnik „Kolumny Zygmunta” jest rozpoczęty w „Czarnej wierzbie” wątek infamisa (szlachcica, który został pozbawiony wszelkich praw, a za jego głowę wyznaczono nagrodę). Sęk w tym, że wątek ten jest kontynuowany bardzo luźno – z pierwszym tomem sagi „Kolumnę Zygmunta” łączy kilka faktów, informacji i wypowiedzi, poza tym autor wydaje się wręcz odcinać od wydarzeń, które doprowadziły Jakuba do obecnego położenia.
„Czarna wierzba” była dynamiczna – fabuła koncentrowała się ściśle wokół Jakuba i bezeceństw, z jakimi ten musiał sobie poradzić. „Kolumna Zygmunta” rozbita została na kilka pomniejszych wątków, i tak naprawdę żaden z nich nie jest dominujący. Nawet stawianie tytułowej kolumny na cześć króla Zygmunta jest dodatkiem do książki, który ulokowany został na samym końcu, tuż po kilkunastu niewielkich perypetiach głównego bohatera. Co gorsza, perypetiach, które są krótkimi, zamkniętymi epizodami i raczej nie widać szans, by faktycznie miały one jakieś znaczenie w kolejnych przygodach Jakuba.
Siedemnastowieczna Warszawa została ukazana z przymrużeniem oka, jednak podczas lektury nie sposób nie odnieść wrażenia, że czegoś w niej brakuje – dopiero później na jaw wychodzi powierzchowność, z jaką oddana została ówczesna stolica Polski. Kilka ulic i historycznych budowli na krzyż, na dodatek pojawiających się na dość krótko, to zbyt mało. Pod względem jakości wykonania tła poprzedni tom prezentował się znacznie lepiej – prawdopodobnie przez mniejszą połać terenu, jaką stworzył dla czytelnika autor. Tutaj zaś jakość została zamieniona na ilość.
Totalną klapą okazują się bohaterowie. Jakub zdaje się być nieustannie pilnowany przez zastęp aniołów stróżów (czasami nie można odeprzeć od siebie wrażenia, że znajomy woźny byłby w stanie wyjść z potyczki z wrogą armią tylko z kilkoma zadrapaniami i siniakami). Przez całą książkę przewija się też kilka mniej lub bardziej charakterystycznych postaci, w tym młoda para zakochanych, której na drodze do wspólnego życia stoją, jak zwykle, pieniądze (a raczej ich brak). Jednak w późniejszej lekturze zaczynają oni być niekonsekwentni w swoich zachowaniach – i to na tyle, że sprawiają wręcz wrażenie uzurpatorów, którzy o jednym mówią, a o drugim myślą.
„Kolumna Zygmunta” nie jest powieścią, a raczej zebraniem w całość kilku wątków fabularnych i dopełnieniem ich za pomocą pobieżnego przeglądu siedemnastowiecznej Warszawy. Autor skacze od jednej historii do drugiej, rzucając głównym bohaterem między kolejnymi kabałami jak kulą bilardową. Wszystkie te wątki powiązane są jedynie osobą Jakuba – bez niego stanowiłyby osobne historie, które połączone byłyby tylko tłem wydarzeń. „Kolumna Zygmunta” to najlepszy przykład, że czasami nie warto pisać kontynuacji całkiem udanej powieści (choć nie bez wad), jaką była „Czarna wierzba”.środa, 11 lipca 2012, fosher

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: Przewodas, *.play-internet.pl
2012/07/15 23:43:21
Wcześniej głupie pochwały, teraz głupie zarzuty.
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka