Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

McKiernan Dennis L., Smoczy kamień

Autor recenzji: Fenrir [zaginionyalmanach.blogspot.com] 

 

Tytuł: Smoczy kamień
Autor: Dennis L. McKiernan
Wydawnictwo: ISA
Ilość stron: 667
Rok wydania: 2002
Cena: 29,90 PLN
Ocena recenzenta: 6+/10

 

O pewnych książkach słyszeli co najwyżej wydawcy, sam autor i jego najbliższa rodzina. Nikt jednak nie twierdzi, że są to książki złe. Mogą być też po prostu nudne i naciągane.

Trzeba przyznać, iż fabuła nie powala swą oryginalnością. "Dawno temu w twierdzy magów Rwn (nie, nie zgubiłem niczego z tej nazwy) smoki postanowiły złożyć Smoczy Kamień, artefakt o niewiadomej mocy. W zamian za jego ochronę te wszechpotężne stworzenia miały pozostawić w spokoju osady ludzkie. Jednak jak to bywa podczas zawierania takich umów, po obu stronach znaleźli się buntownicy, którzy nie mieli najmniejszego zamiaru przestrzegać paktu zawartego z magami. Zbuntowane smoki zostały wygnane ze swych dotychczasowych siedzib. Jednak po jakimś czasie kamień zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach, a jeśli nie zostanie odnaleziony, światu grozi zagłada spowodowana zarówno mocą kamienia, jak i gniewem smoków". W sumie to byłoby nawet zabawne, gdyby nie było żałosne…

Znajdziemy tu miejsca, które pojawiają się właściwie w każdej książce z tego gatunku. Czarnoksięska wieża, smocze leże, piracka zatoka, czy też wcześniej wspomniana twierdza magów. Wszystkie te miejsca pojawią się na drodze wędrówki siedmiu towarzyszy. Z pozoru są to niczym niezwiązane osoby, jednak łączą ich słowa przepowiedni, które są wielce zagadkowe, a ich interpretacji nigdy nie można być pewnym. Tylko oni zdołają odzyskać skradziony artefakt. Każde z nich będzie musiało przezwyciężyć swe słabości, by osiągnąć cel. Brzmi schematycznie? Bo to jest schematyczne do bólu.

Początek wydarzeń, które napędzają dalszy ciąg fabuły, pasuje niczym kwiatek do kożucha, a za sam taki pomysł należy wieszać bez osądu. "Arin doznała wizji królestwa skąpanego w nieustannych wojnach, zarówno tych granicznych jak i domowych. Wraz z elfimi towarzyszami wyruszają, by wyjaśnić zagadkę, oraz przekonać możnowładców sąsiednich krajów do pomocy". W tym momencie lektury musiałem zaczerpnąć świeżego powietrza, bo nie widziałem jeszcze durniejszego początku i naciągania dalszej fabuły na ten mizerny szkielet wykreowany przez początek.

Czuję też niedosyt, który spowodowany jest brakiem jakichkolwiek większych zwrotów akcji. Od biedy za taki można uznać zmianę decyzji Alosa w sprawie towarzyszenia pozostałym w dalszej części wyprawy. Nie jest nim jednak fragment w czarnoksięskiej wieży - pchanie się prosto w ramiona czarnoksiężnika, który dysponuje potężną mocą i potrafi walnąć „z czara”, przypomina wchodzenie do jaskini głodnego lwa, w nadziei, że ten postanowił przejść na wegetarianizm.

Skoro o bohaterach mowa, należy wspomnieć o fakcie, że są oni po prostu mdli. W tej chwili mogę wskazać kilka książek, w których zarys głównych bohaterów jest tak ostry, że można się nim pociąć. Tutaj zaś trudno było mi odczuć jakąkolwiek więź z nimi. Po prostu są, i tyle. Równie dobrze mogłoby ich nie być, tylko, że wtedy książka byłaby encyklopedią na temat świata wykreowanego przez autora.

Za plus należy uznać bogactwo wykreowanego świata - już na pierwszy rzut oka widać, że mapa świata książki była wzorowana na mapie obecnej Europy, wraz z częścią Afryki i Azji. Można tu odnaleźć nawet krainy geograficzne charakterystyczne dla naszych realiów, ale to tylko osłodzenie dość dennej fabuły.

Jeśli szukacie fantasy do bólu schematycznego, to jest to jak najbardziej dobry wybór. Naprawdę.

środa, 11 lipca 2012, felicja79

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka