Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

Peake Mervyn, Tytus Groan

Autor recenzji: Fenrir [zaginionyalmanach.blogspot.com] 

 

Tytuł: Tytus Groan

Autor: Mervyn Peake
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Ilość stron: 541
Rok wydania: 2011
Cena: 44,90 PLN
Ocena recenzenta: 8/10

 

„Tytus Groan”, pierwsza część tetralogii* Gormenghast, nigdy nie był pozycją głośną – przeciętny czytelnik mógł o tym tytule dowiedzieć się raczej drogą przypadku. Na pewno spora w tym „zasługa” wiekowości powieści, zaliczanej dziś do klasyki fantasy – jej pierwsze wydanie miało miejsce w 1946 roku, czyli zaledwie kilka lat później od pierwszej publikacji jednego z najsławniejszych kamieni milowych gatunku, jakim jest „Władca pierścieni”. Wznowienie książki przez Wydawnictwo Literackie z pewnością pomoże zapoznać się z „Tytusem Groanem” także młodszym czytelnikom.

Zamek Gormenghast to zamek inny, niż wszystkie inne. Zamieszkany jest przez mocno oryginalny ród Groan, jeszcze dziwniejszą i ekscentryczną służbę oraz ludność żyjącą dookoła kamiennych murów zamczyska. Monotonię ich życia przerywają narodziny siedemdziesiątego siódmego dziedzica Groan, Tytusa. A od chwili jego poczęcia zamek ożyje, wypełniając się spiskami i tajemnicami.

Wbrew tytułowi, Tytus nie jest głównym bohaterem książki – jako berbeć ma on bardzo niewiele do powiedzenia w fabule, stanowi wręcz tylko element tła. Akcja w ogromnej części koncentruje się na młodym i przebiegłym Steerpike’u, starszej siostrze Tytusa - Fuksji oraz kilku drugoplanowym, jednak nie mniej ważnym postaciom mieszkającym na zamku. A dzięki ich mnogości i różnorodności lektura „Tytusa Groana” sprawi, że wasze życie już nigdy nie będzie takie, jak przedtem…

Niemała w tym zasługa niesamowicie przejaskrawionego, wręcz groteskowego sposobu kreacji bohaterów przez autora – każdy z nich to całkowicie odmienna historia, charakter i motywy nim kierujące. A poznamy tu istną plejadę gwiazd – od przebiegłego stratega, jakim jest Steerpike, przez dwie niezbyt inteligentne i niesamowicie próżne kuzynki Fuksji, aż po pewnego kompetentnego, lecz trochę „sfiksowanego” doktora.

Po sferze literackiej powieści wyraźnie widać, jakie zmiany zaszły w języku przez kilkadziesiąt lat dzielących dzisiejszego czytelnika od tego, do którego skierowana była powieść pod koniec pierwszej połowy ubiegłego wieku. Wyraźnie widać „staroszkolność” opisów oraz dialogów, jednak nie jest to wada. Wbrew pozorom cecha ta nadaje całej lekturze więcej smaczku, a autor wręcz bawi się słowem, odkrywając przed czytelnikiem nowe karty ze swojej talii pomysłów. Na próżno szukać tu nudnych i wypranych z emocji dialogów i opisów, jakie towarzyszą dzisiejszym tekstom fantasy. Zaś w połączeniu z niezwykłością samego Gormenghast i jego mieszkańców otrzymujemy mieszankę iście wybuchową.

„Tytus Groan” to powieść inna, niż wszystkie – szalona, pełna zwariowanych pomysłów, z niesamowitymi i dziwacznymi bohaterami. Wiekowość tej pozycji mocno odbiła się na sferze językowej tekstu, jednak jest to tylko istotna zaleta, nie zaś wada. Jedyne, co można zarzucić fabule, to chaotyczna i pogmatwana końcówka, jednak z niewielkim przymrużeniem oka „Tytus Groan” nadal jest zwariowaną, pędzącą w szalonym tempie powieścią fantasy, której naśladowców dzisiaj raczej nie znajdziemy. Zdecydowanie warto zapoznać się z jednym z klasyków fantasy, w którym wyjątkowo nie chodzi o ratowanie świata przed pradawnym złem!

* Wiem, że wszędzie piszą, że to trylogia, ale kilkanaście lat po śmierci autora odnaleziono czwartą cześć cyklu - "Tytus się budzi".środa, 11 lipca 2012, felicja79
Tagi: Peake Mervyn

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka