Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

Piskorski Krzysztof, Księga dziwów miejskich

Autor recenzji: Fenrir [zaginionyalmanach.blogspot.com] 

 

Tytuł: Poczet dziwów miejskich
Autor: Krzysztof Piskorski
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Ilość stron: 272
Rok wydania: 2007
Cena: 26,90 PLN
Ocena recenzenta: 8/10

 

Jak już wspominałem, zbiory opowiadań bywają lepsze lub gorsze. Zaś „Poczet dziwów miejskich” nie zalicza się do żadnej z tych kategorii. On jest, lekko mówiąc, psychodeliczny...

Lubię odwalone historie, gdzie autor popuszcza wodze fantazji. Ale to, co powypisywał tu Piskorski, zakrawa wręcz na pokój bez klamek. Powiedzcie mi, w której książce znajdziecie fabrykę win, do których sikają skrzaty (do mleka nie ma już gdzie)? Gdzie znajdziecie te same skrzaty jako wyborowe komando, które potrafi w mgnieniu oka obezwładnić przeciwnika i odpalić samochód? Widzieliście do tej pory telepatycznego kota Lewiatana (Behemot był już zajęty)? Nie? Ta książka jest dla was!

Wszystkie opowiadania łączy jedno – ich głównym bohaterem (poza jednym małym wyjątkiem) jest Wiktor. Dziennikarz piszący do typowych szmatławców, który widzi dziwoludy. W wielkim skrócie są to gadające kruki, bazyliszki, antenowce (udają anteny) i inne „ciekawe” wytwory natury…

Całość ocieka tu absurdalną dawką typowo polskiego humoru. Nie ma to jak sympatyczne ukierunkowania na studenta – fanatyczna chęć unikania pracy i imprezowy tryb życia. A że jest to tylko początek, to nie zdradzę tego, co zobaczycie w ostatnim opowiadaniu. W każdym razie miłośnicy polskiej fantastyki obeznani z Sapkowskim rykną śmiechem. Więcej nie powiem, tu musicie przekonać się sami, kogo spotkają na swej drodze dziwoludy i Wiktor.

Przyznam szczerze – dawno nie bawiłem się tak dobrze, jak przy „Poczecie…”. Ogromna dawka naturalnego, niczym niewymuszonego humoru sprawia, że pozycja ta jest wręcz obowiązkowa w każdej biblioteczce miłośnika polskiej fantastyki. Nawet okładka jest już cholernie sympatyczna i aż prosi, by zaopiekować się książką. Szczerze polecam!

czwartek, 19 lipca 2012, felicja79

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka