Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

Pratchett Terry, Nomów księga kopania

Autor: Adam Kopeć [magiaksiazek.pl]Nomów historii ciąg dalszy

Pierwszą część historii o Nomach przeczytałem kilka lat temu. Opisałem to w poprzednim wpisie - Terry Pratchett - Nomów księga wyjścia. Dopiero nie dawno przypomniałem sobie o nich, kiedy szukałem w bibliotece kolejnej lektury.

Brak części

W bibliotece do, której chodzę od kilku lat nie było części II tylko od razu część III, a ja, pewnie tak jak Ty, wolę czytać serię po kolei. Myślałem po prostu, że nie mam szczęścia i ktoś ją wypożycza, ale w końcu przejrzałem dokładnie zasoby biblioteczne i okazało się, że Nomów księgi kopania nie ma w zasobach biblioteki. Trochę mnie to zasmuciło, ale nie przejąłem się bardzo, bo i tak miałem wiele półek z książkami do przeczytania.

Dwie biblioteki są lepsze niż jedna

Kilka miesięcy temu zauważyłem, że mam drugą filię biblioteki tuż pod blokiem. Przechodziłem koło niej wiele razy, ale jej nie widziałem. Pewnie też tak miałeś, że szedłeś w jakieś konkretne miejsce i nie zwracałeś uwagi na otoczenie. Ja chodziłem koło tej biblioteki ponad rok zanim wyrobiłem sobie dodatkową kartę biblioteczną. Do poszukiwań zmotywował mnie fakt, że moje Słoneczko chciało konkretną książkę, której nie było w miejscu do, którego chodziłem.

Moja dziewczyna już dawno tamtą książkę przeczytała, a ja zacząłem chodzić do dwóch bibliotek. Każda ma nieco inny zestaw książek. Właśnie tak znalazłem II część opowieści o Nomach. Gdy ją wypożyczyłem od razu pojechałem do pierwszej biblioteki po III część, ale o tym jutro ;)

Zewnątrz

Terry Prachett w Nomów księdze kopania opisuje świat z perspektywy kilku calowego ludka, który wyszedł z bezpiecznego i ciepłego sklepu na zewnątrz.

Wyobraź sobie tą tragedię, kiedy przenosisz się ze stabilnego świata w świat pogody. Gdzie śnieg nie jest miły i puszysty, tylko mokry i zimny. Gdzie są drapieżniki, które mogą Cię zjeść. Nie ma znaczenia, że myśliwi szybko zamieni się w ofiarę, gdy dopadną go Twoi znajomi. Ty już dawno będziesz strawiony.

Nic dziwnego, że Nomy narzekają i marudzą w takich warunkach. Mało tego. Wydaje się, że ludzie nie chcą zostawić małych ludków w spokoju. Tak zaczynają się kłopoty.

Kobiety i czytanie

Kobiety nie powinny czytać, ponieważ mózg się im od tego przegrzewa. Nie jest to moja opinia, tylko opinii jednego ze starszych Nomów. Osobiście uważam, że z książek można się wiele nauczyć. Kiedy więcej wiesz, zaczynasz sam myśleć coraz więcej. To działa spróbuj sam ;)

Coraz więcej małych ludzików zaczęło poznawać świat czytając. Bardzo dziwny nieznany świat, który okazał się znacznie większy niż Nomy sobie wyobrażały. I kiedy Grimma zaczyna opowiadać Masklinowi o maleńkich żabkach mieszkających w kwiecie, ten nic z tego nie rozumie. To normalne. Chyba żaden mężczyzna nie potrafi do końca zrozumieć kobiet. One czasem same się nie rozumieją.

Przywódcy

Masklin postanawia wyruszyć na misję, o której możesz dowiedzieć się więcej w III części opowieści, albo już jutro na tym blogu. Nomy jednak potrzebują hierarchii. Potrzebują przywódcy. Tylko, że jeśli pretendentów do objęcia stanowiska przywódcy jest wielu to nie może się dobrze skończyć.

Pamiętasz, że w to wszystko jeszcze mieszają się ludzi, którzy nie chcą zostawić Nomów w spokoju. Mimo, że nie zdają sobie sprawy z ich istnienia.

Plany i po planach

Pojawia się kilka planów, ale większości z nich nie udaje się zrealizować w pełni. Nomy nie mają wyboru, muszą stawić bezpośrednio czoła człowiekowi. Ujawniają się przed nim. Tylko jak długo, kilka tysięcy Nomów, może przeciwstawiać się ludziom? Nawet pomoc ze strony Jekuba nie wystarcza na długo.

I kiedy wydawać by się mogło, że to już koniec, ze swojej misji powraca Masklin.

Jak Nomy walczyły z ludźmi? Czego Nomy nauczyły się z książek? Jak skończyła się II część opowieści o Nomach? O tym będziesz musiał sam przeczytać. Zajrzyj do swojej pobliskiej biblioteki. Może znajdziesz w niej Nomów księgę kopania napisaną przez Terry Pratchetta.czwartek, 26 lipca 2012, fosher

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka