Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

Pratchett Terry, Nomów księga wyjścia

Autor: Adam Kopeć [magiaksiazek.pl]Praca domowa

Czy praca domowa może być ciekawa? Przeważnie nie, ale zdarzają się takie, które robisz z przyjemnością. Są to przede wszystkim prace domowe z tych przedmiotów, które lubisz i umiesz. Rozumie się to samo przez się.

Mi zadano przyjemną pracę domową kilka lat temu na studiach. Musiałem przeczytać książkę po angielsku. Och ależ ja cierpiałem z tego powodu ;)

Ok przeczytać książkę da się zrobić, po angielsku trochę trudniej (czasami przydaje się pomoc w postaci słownika), ale dalej łatwe zadanie dla osoby, która lubi czytać i może sobie wybrać dowolną książkę :D

Ja sobie upatrzyłem utwór Terry Pratchetta - Nomów księga wyjścia. Angielski tytuł brzmi Truckers.

Zdaje się, że miałem potem napisać recenzję tej książki. O czym była, jaką historię opowiada. Pamiętam, że mi nie wyszło za bardzo i dostałem słabą ocenę. Pewnie to głównie przez słabą wprawę w pisaniu. Teraz piszę regularnie i podbudowuję się stwierdzeniem, że piszę coraz lepiej. A Ty jak sądzisz? Czy uważasz, że lepiej piszę niż na początku założenia bloga?

Angielski humor

Jaką przewagę ma czytanie książki w rodzinnym języku autora? Można docenić więcej dowcipów, ale do tego potrzebujesz sprawnie posługiwać się tym językiem - angielskim w tym wypadku.

W książka Terry Pratchetta natrafiam często na dopiski tłumaczy, że coś nie dało się przetłumaczyć w taki sposób, żeby zachowało swój oryginalny sens. Takie już uroki tłumaczeń. Tłumaczenie książek to nic przy tłumaczeniu wierszy, tam to już musi się mieć zalążek poetycki, a i tak powstaje całkiem nowy wiersz.

Małe ludziki

Czy wierzysz w małe ludziki? One istnieją naprawdę. To dzieci. Później zaczynają rosnąć i zamieniają się w młodzież, a potem dorosłych. Terry Pratchett opisuje jednak inne istoty - Nomy. Czy one istnieją naprawdę? Ciężko powiedzieć, w codziennym życiu ciężko zauważyć kogoś kto ma kilka cali wzrostu i porusza się znacznie szybciej od Ciebie.

Pewnie taki mały ludek jakby chciał zostać w ukryciu, to ludzie by go nie znaleźli. Szczególnie, że ich nie szukamy, a jeśli ktoś nawet je znajdzie to wytłumaczy sobie, że to było przywidzenie, albo inni stwierdzą, że mu klepki się poprzestawiały.

Sklepowy świat

Jednak dla potrzeb tej historii przyjmijmy, że Nomy istnieją. Czy uważasz, że mogłyby one mieszkać w wielkim sklepie? Od wielu pokoleń (Nomich oczywiście). Ależ oczywiście, że by mogły. Przecież wielopiętrowy sklep jest pełen towarów, różnego rodzaju. Buty, ubrania i najważniejsze jedzenie. Odpowiednio zorganizowana grupa mogłaby przeżyć tam dziesięciolecia.

Tylko, że nic nie jest wieczne. I wszystko kiedyś się kończy i nawet największe sklepy upadają i nawet jego stwórca Arnold Bros (zał. 1905), nie może temu zapobiec.

Ten obcy

Teraz zastanów się jak wytłumaczyć ludziom, czy też Nomom, że ich styl życia się zmieni, że ich cały świat zostanie zniszczony, że będą musieli wyjść na zewnątrz, o którym krążą legendy?

Wiesz komu przypadnie taka rola? Oczywiście temu obcemu przybyszowi z zewnątrz, które dla sklepowego Noma nie istnieje. Masklina czeka nie lada przeprawa z przekonaniem Nomów żyjących w sklepie, że muszą uciekać, opuścić sklep.

Wyjście

Czy Masklinowi uda się przekonać pozostałych? Czy Nomom udało się opuścić bezpiecznie sklep? Jakie przeciwności przyjdzie im pokonać i co pójdzie źle? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz jeśli przeczytasz książke - Nomów księga wyjścia.

P.S. Zawsze możesz przeczytać też wersję angielską Truckers.czwartek, 26 lipca 2012, fosher

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka