Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

Rees Rod, Demi-Monde. Zima

Autor: Fenrir [zaginionyalmanach.blogspot.com] 

 

Tytuł: Demi – Monde. Zima
Autor: Rod Rees
Wydawnictwo: Amber
Ilość stron: 534
Rok wydania: 2011
Cena: 44,80 PLN
Ocena recenzenta: 8/10
Myślałem, że łączenie prozy historycznej wzorowanej na Powstaniu Warszawskim i jednocześnie powstaniu w Getcie Warszawskim z lekką nutą science-fiction to raczej odległe marzenia, niż powieść, którą będzie się dobrze czytało. Czasami miło być zaskoczonym…
Tytułowe Demi - Monde to wirtualny świat stworzony na podobieństwo dzisiejszych rzeczywistości wirtualnych. Z tą różnicą, że obsługiwany jest przez niesamowicie potężny komputer, a wirtualne „kukły” żyją tutaj własnym życiem! Łącznie z prowadzeniem swojej „elektronicznej” polityki i działań zbrojnych, a programiści postanowili utworzyć w tym świecie naprawdę burzliwy kocioł – graniczą ze sobą kultury niesamowicie odmienne, od skrajnych faszystów po dyskryminowanych czarnych. Wielu bohaterów zostało odwzorowanych na istniejących postaciach historycznych. Smaczku temu wszystkiemu dodaje fakt, że świat technologicznie został zatrzymany w 1870 roku, więc wozy bojowe napędzane parą są tu codziennością.
Całość jest naprawdę strawna w odbiorze - około połowy książki zajmuje historia powstania nowJudów, czyli Polaków i Żydów zamkniętych w getcie Warszawskim, pośrodku Demi - Monde. A dowódca czwaRzeszy ma zamiar pozbyć się tego kłopotu raz na dobre. Wszyscy doskonale wiemy, z jakim przyjęciem spotkały się niemieckie wojska w ’39? Tu historia rozegra się na nowo, z całkowicie odmiennym zakończeniem, które zaskoczyło mnie niemiłosiernie.
Na początek trochę przeraziłem się mnogością najdziwniejszych nazw, jakimi raczy nas autor, ale wbrew pozorom czytelnik szybko wchodzi w komputerowy świat Demi - Monde, który na każdym kroku skrywa kolejną tajemnicę. Może i science-fiction tu niewiele, ale wystarcza, żeby w połączeniu z historią buntu Polaków stworzyć coś naprawdę dobrego. Rzadko trafiają mi się tak ciekawe tytuły, a Demi - Monde wędruję na półkę zarezerwowaną dla ulubionych pozycji. I na pewno wrócę do niej jeszcze kilka razy, bo jest tego warta!
You might also like:poniedziałek, 09 lipca 2012, fosher
Tagi: Rees Rod

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka