Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

Renault Mary, Król musi umrzeć

Autor: Fenrir [zaginionyalmanach.blogspot.com] 

 

Tytuł: Król musi umrzeć
Autor: Mary Reanult
Wydawnictwo: Esprit
Ilość stron: 430
Rok wydania: 2005
Cena: 29,90 PLN
Ocena recenzenta: 6/10
Któż nie zna postaci mitycznego Tezeusza, herosa który rzekomo miał wrazić swój miecz w także mitycznego Minotaura, stworzenie siejące grozę w jednym z antycznych królestw. A jeśli go nie zna, to dzięki tej książce ma okazję poznać jego losy (nawet jeśli jest to tylko wymysł autorki).
Tytułowe „Król musi umrzeć” jest pewnym zwyczajem obowiązującym w mieście Eleusis. Królem może tam zostać właściwie każdy, warunkiem jest to, że musi wywalczyć ten tytuł od poprzedniego króla, który „sprawował” władzę w mieście przez ostatni rok. O ile można tu mówić o jakiejkolwiek władzy, skoro ta w znacznej większości pozostaje w rękach królowej. Zaś po roku pełnienia funkcji nadejdzie kolejny mężczyzna, który zmierzy się z tobą w walce o władzę. Rytuał ten jest swoistą formą „oczyszczenia” miasta z wszelkich nieszczęść, które rzekomo mają zniknąć wraz ze śmiercią poprzedniego króla.
Cała książka stanowi właściwie oddzielny mit, który jest rozpisany bardziej niż pozostałe historie z tego gatunku. Co z jednej strony jest zaletą, z drugiej wadą. Miło jest czytać o losach postaci żywcem wyjętej z mitologii starożytnych Greków, jednak uważam, że rozbijanie tego na setki i tysiące małych kawałeczków zdecydowanie nie służy całości. Opadanie powiek podczas lektury to nie jest dobry znak. Za bardzo to wszystko rozlazłe w pewnych momentach. Słowa uznania na pewno należy skierować do tłumaczy, którzy tekst napisany pięćdziesiąt dwa lata temu zdołali trochę uwspółcześnić (bez przesady jednak). Ułatwia to czytelnikowi odbiór tekstu (który i tak momentami aż cuchnie starą szkołą).
Nigdy nie byłem specjalnym zwolennikiem mitologii greckiej i rzymskiej (są zbyt przereklamowane jak dla mnie). „Król musi umrzeć” sprawia jednak, że spoglądam na nią łaskawszym okiem. Książka sprawdzi się jako dobra propozycja zarówno dla fanów historii, jak i tej mniej skondensowanej fantastyki.środa, 11 lipca 2012, fosher
Tagi: Renault Mary

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka