Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

Tchaikovsky Adrian, Imperium czerni i złota

Autor: Fenrir [zaginionyalmanach.blogspot.com] 

 

Tytuł: Imperium czerni i złota
Autor: Adrian Tchaikovsky
Wydawnictwo: REBIS
Ilość stron: 629
Rok wydania: 2009
Cena: 35,90 PLN
Ocena recenzenta: 5+/10
„Imperium czerni i złota” jest pierwszą częścią sagi „Cienie pojętnych”. Nie ukrywam, że na naszym rynku bardzo rzadko widuje się autorów wywodzących się od naszych południowych sąsiadów. Stąd też jest to jedna z niewielu okazji, by zapoznać się z czeską fantastyką. Obecnie w Polsce ukazały się cztery książki z sagi, piąta („Klątwa skarabeusza”) ma mieć premierę w maju.
Stenwold Maker. Tak nazywa się doświadczony wojownik, szpieg, wynalazca i mąż stanu. Jedynie on był w stanie dostrzec prawdziwe zamiary Imperium Osowców, które chce podbić wszystko, co stoi na jego drodze. Tylko kilku młodych agentów może pomóc w niedopuszczeniu fali czerni i złota do miast-państw Nizin.
Tak wygląda fabuła w teorii, i na pierwszy rzut oka może się wydawać całkiem łatwą i przyjemną. Niestety, podczas lektury wychodzi na światło dzienne niesamowity chaos między wątkami, wraz z, powiedzmy sobie szczerze, mnogością postaci do zapamiętania. Efekt końcowy tego pomieszania z poplątaniem jest taki, że w miarę spójnej fabuły możemy spodziewać się tylko przez kilkanaście, kilkadziesiąt stron, by za chwilę znowu zostać wrzuconymi w tygiel powieści. Nie ukrywam, że początek zapowiadał się całkiem przyzwoicie.
Przy okazji mnogości głównych bohaterów otrzymaliśmy też multum ras, które toczą codzienną koegzystencję w tym nieprzyjaznym świecie. Ważki czy Żukowce to tylko kilka przykładów z bogatego zbioru gatunków (wszystkie wywodzą nazwę od owadów i z nimi właśnie mają wiele wspólnych cech, takich jak chociażby widzenie w ciemności). A jak to zwykle bywa, pewne gatunki nie pałają miłością do innych, inne zaś żyją w zgodzie od wielu wieków. Nie dziwi więc fakt, że małe wojenki wybuchały właściwie co chwila, i nawet Imperium, które niebezpiecznie szybko się rozwinęło, nie było w stanie im przeszkodzić.
Przez pierwszą połowę powieści jesteśmy zaznajamiani tutaj z uniwersum wykreowanym przez autora. Nie ukrywam, że już sam początek książki mówi nam bardzo niewiele o obecnej sytuacji, a dalej jest tylko gorzej. Wszystkie ważne fakty są przebąkiwane gdzieś po boku, a czytelnik musi złożyć sobie to w jedną całość. Co prawda później jest już lepiej, bo wszystko łączy się w bardziej spójną całość, ale pełnego planu sytuacji nie widać. No cóż, wyobraźnia ma przynajmniej pole do popisu…
Wyjątkowo nie przypadli mi do gustu bohaterowie – wolałbym mniejszą ich ilość, z naciskiem na jakość. Rzadko kiedy trafiają się postacie tak bardzo bezpłciowe jak w „Imperium…”. Są one tak słabo zarysowane, że po kilku dniach od zakończenia lektury naprawdę z trudem przypominałem sobie chociażby ich znaki szczególne, o imionach nie wspominając. Stąd też niezwykle trudno byłoby wyróżnić tu jakąkolwiek postać. Jest to chyba najgorszy element książki.
Do tej pory odczuwam wrażenie, że czegoś mi w języku książki brakuje. Z jednej strony nie nazwę go sztampowym i nudnym, bo jest wystarczająco bogaty. Ale z drugiej strony czuję, że mógłby on być bardziej „epicki”, adekwatnie do rozmachu powieści. Bo w niektórych scenach aż prosi się o użycie dużo bardziej wzniosłych słów.
Reasumując, „Imperium Czerni i Złota” stanowi lekko nieudaną próbę wprowadzenia czytelnika do sagi. Gdyby całość była bardziej uporządkowana, na pewno byłaby dużo bardziej strawna w odbiorze. A w obecnej formie może, niestety, zniechęcać czytelnika do dalszej lektury.środa, 11 lipca 2012, fosher

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka