Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

Trussoni Danielle, Angelologia

Autor recenzji: Honorata [ksiazkijaipankot.blogspot.com]

 

Tytuł: Angelologia
Autor: Danielle Trussoni
Wydawnictwo: Świat Książki
Liczba stron: 512
Rok wydania: 2010

 

Rok 1999, stan Nowy Jork, Klasztor Świętej Róży. Ewangelina, młoda zakonnica –bibliotekarka otrzymuje prośbę o dostęp do dokumentów zakonnych, złożoną przez  młodego naukowca Verlaina. Bada on powiązania między znaną filantropką, Abigail Rockefeller, a nieżyjącą już ksienią Klasztoru Świętej Róży matką Innocentą. Ewangelina odnajdując w bibliotece list będący korespondencją między tymi dwoma kobietami, uruchamia lawinę wydarzeń, w których sama zajmie znaczące miejsce. Wraz z Verlainem rozpoczyna śledztwo, które prowadzić będzie od Francji, przez Rodopy do Nowego Jorku, od czasów biblijnych, przez lata wojny, do czasów współczesnych. Czego to śledztwo dotyczy? Nefilimowie, potomkowie upadłych aniołów i ludzkich kobiet żerują na ludziach, wtapiając się w ich świat, sterują i manipulują ludzkością dla własnych korzyści: władzy i bogactwa. Popierają kulturę materialna i światopogląd materialistyczny, dzięki czemu mogą żyć bezpiecznie w ukryciu, w świecie, w którym ludzie nie wierzą w istnienie aniołów. Jednocześnie płodzą coraz to nowe pokolenia, w których coraz to większa domieszka ludzkiej krwi, osłabia ich siły, czyniąc podatnymi na chorobę, w wyniku której umierają. Grupa angelologów, ( angelologia była odmianą teologii bardzo poważaną i dofinansowywana przez królów i papieży), która chce ocalić ludzkość i wyplenić plagę, jaką są w ich mniemaniu nefilimowie, tropi ich i zabija. Okazuje się, że istnieje przedmiot, mogący uzdrowić nefilimów, czyniąc ich silniejszymi, jednocześnie mogący mieć niszczycielski wpływ na ludzi. To o niego walczyć będą ludzie i nefilimowie.

Danielle Trussoni, amerykańska pisarka, miała świetny pomysł na fabułę swojej debiutanckiej książki, która zaciekawia i zachęca do czytania już od samego początku. Fabuła jest spójna, teraźniejszość przeplata się z akcją osadzoną w czasie II wojny światowej, a także z mitami, i odniesieniami biblijnymi. W interesujący sposób przedstawiła społeczność nefilimów, ich dążenia, pragnienia, podobne bardzo do ludzkich. Angelologia to powieść wciągająca, nurtująca i  pobudzającą do refleksji, a zakończenie jest  zaskakujące i otwarte na ciąg dalszy.

Jedyne, czego mi w zabrakło to emocji, klimatu, oczarowania i wciągnięcia w świat powieści. Drobiazgowe opisy i dobrze nakreślone tło historyczne przybliżają czytelnika do wykreowane świata, ale to plastyczne opisy i barwny język nadają książce charakteru i głębi, a tych tutaj zabrakło.

Dlatego uznają książkę za dobrą a nie świetną i polecam każdemu, bo warta jest przeczytania.

Moja ocena : 5/6środa, 04 lipca 2012, felicja79

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka