Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

Turner Megan Whalen, Złodziej

Autor recenzji: Fenrir [zaginionyalmanach.blogspot.com] 

 

Tytuł: Złodziej
Autor: Megan Whalen Turner
Wydawnictwo: Ars Machina
Ilość stron: 304
Rok wydania: 2012
Cena: 32,00 PLN
Ocena recenzenta: 6+/10

 

Nie od dziś wiadomo, że najbardziej lubianymi (przez autorów) bohaterami fantasy są postaci prawe do bólu, szlachetne do szpiku kości, które z pieśnią na ustach ruszą w pojedynkę rozgromić wrogą armię w imię wyższego dobra, któremu służą. Bohater „Złodzieja” Megan Whalen Turner jest dokładnym przeciwieństwem wyżej wspomnianych cech. Jak nietrudno się domyślić, para się on właśnie opróżnianiem sakiewek (i nie tylko), a jest w swoim fachu całkiem dobry.

O samym Genie nie wiadomo wiele – jest świetnym złodziejem, który boryka się jednak ze swoim przebrzmiałym ego i za długim językiem (które to doprowadziły go do obecnego położenia, jakim są pilnie strzeżone lochy królewskiego więzienia). Czeka on tylko na dogodny moment do ucieczki, którą zdołał już zapowiedzieć przy swoim aresztowaniu. Plany zmieniają się jednak w momencie, kiedy nadworny mag (a raczej królewski doradca, który z faktyczną magią nie ma nic wspólnego) zleca młodemu złodziejowi pewne intrygujące i ważne zadanie (nawet sam król będzie miał w nie swój wkład)..

W budowie fabuły trudno nie zauważyć dość wyraźnego jej podziału na trzy części. Pierwsza (i zarazem najdłuższa) z nich opowiada o podróży bohaterów w kierunku sąsiedniego królestwa, gdzie muszą oni (a konkretnie Gen) wykraść tajemniczy skarb. Fragment to długi, ślamazarny i mocno schematyczny, w którym kolejne sceny są wręcz kopiami siebie, nie licząc szczegółów. Później jest już lepiej, jednak fabuła nabiera dynamiczności gdzieś w dwóch trzecich lektury – czyli zdecydowanie za późno. Zaskakujący finał jednak w sporym stopniu rekompensuje te niedogodności. Mocno irytująca jest jednak skłonność autorki do niekonsekwencji – całkiem dużo epizodów i postaci jest przez nią „zapominanych” wraz z biegiem fabuły.

Bohaterowie „Złodzieja” stanowią dwa odrębne światy, między którymi zatarły się wyraźne granice. Z jednej strony mamy tu niegłupio wykreowanego Gena (zbyt pewnego siebie złodzieja), czy nawet Maga, jednak ich towarzysze podróży (dwóch uczniów, żołnierz i kolejnych dwóch prawie że bezimiennych pomocników) są już tylko dodatkiem do tła, i nie wnoszą swoją obecnością zbyt wiele nowego.

Świat, w którym rozgrywa się fabuła „Złodzieja” jest kalką starożytnej Grecji (łącznie z Morzem Śródziemnym), jednak nie posiada już faktycznych historycznych odniesień. Jego mitologia jest wzorowana na wierzeniach starożytnych Greków, podobnie jak klimat i geografia. Widać jednak kilka sporych zmian, które w rzeczywistości miejsca nie miały – jedną z nich jest obecność broni palnej czy nawet kusz, które dość mocno psują cały klimat, jakiego nadaje książce antyczność otoczenia.

Jako fantasy „Złodziejowi” wyraźnie brakuje czegoś, co odróżniałoby go od innych tytułów z tej półki gatunkowej. Autorka skoncentrowała się raczej na fabule, świat pozostawiając samemu sobie (dzieje się w nim bardzo niewiele). Trzeba jednakże przyznać, że jeśli klasyfikujemy powieść jako przeznaczoną dla młodzieży, to do oceny końcowej trzeba dodać około półtora punktu. Dla wymagającego czytelnika „Złodziej” nie stanowi poważnej propozycji, jednak w napływie schematycznych i infantylnych powieści dla młodzieży z pewnością stanowi on ciekawą propozycję ze względu na „inteligentne” podejście autorki do tematu chociażby relacji międzyludzkich.

 

wtorek, 10 lipca 2012, felicja79

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka