Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

Ward Rachel, Numery

Autor: Fenrir [zaginionyalmanach.blogspot.com] 

 

Tytuł: Numery. Czas uciekać
Autor: Rachel Ward
Wydawnictwo: Wilga
Ilość stron: 316
Rok wydania: 2009
Cena: 24,90 PLN
Ocena recenzenta: 2/10
Jem posiada pewien niezwykły dar – potrafi poznać datę, która dla każdego człowieka jest czystym przekleństwem – datę jego śmierci. Konkretnie to widzi ją w jego oczach. Potrafi bez problemu rozpoznać, czy umrzesz dziś, jutro czy też za pięćdziesiąt lat. I bynajmniej nie jest z tego powodu zadowolona.
Londyn pada ofiarą zamachu terrorystycznego, a Jem wraz z przyjacielem znajdują się całkiem przypadkowo w pobliżu wybuchu bomby. Niestety, talent Jem objawia się, przez co dziewczyna ucieka z miejsca zamachu, co skutkuje tylko tym, iż szuka jej cała londyńska policja.
Pomysł w założeniu był tu co najmniej niezły. W końcu niecodziennie dostajemy książkę, w której główna bohaterka może poznać datę śmierci innych ludzi tylko przez popatrzenie im w oczy. Niestety, autorka wybitnie postarała się, by oddać nam wyjątkowo schematyczny i nudny thriller, który poza tym jednym aspektem paranormalnym nie zaskakuje absolutnie niczym nowym. Ot, dwójka uciekających nastolatków, która nie chce wracać do dotychczasowego życia. Motyw wyzuty niesamowicie – Rachel Ward tylko pogłębia uczucie, że ja gdzieś już to widziałem.
Niestety, od razu widać, że powieść adresowana jest do młodzieży. Język jest typowo „młodzieżowy” i czasami można nabawić się bólu oczu, gdy widzimy piękne wyrazy, takie jak „naspidowana”. Mam na uwadze, że docelowa grupa czytelników była całkowicie inna, ale nawet to nie oznacza, że powinno się tak kaleczyć nasz rodzimy język. Jakby wokół nas funkcjonowało mało bękartów językowych, tak tłumacz wraz z autorką postanowili dorzucić swój „slang”. Na szczęście jest tu też druga strona medalu – takie „cuda” nie są w książce za częste. Mimo to niesmak pozostaje.
Reasumując, otrzymaliśmy książkę najwyżej „niezłą”, chociaż mogłaby być ona stawiana na wyższej półce literackiej. Całość zabiły schematy, które w książce aż biją w oczy – o odgadnięcie zakończenia książki można spokojnie pokusić się po połowie lektury.czwartek, 12 lipca 2012, fosher
Tagi: Ward Rachel

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka